"Mogu da se jave različiti okidači i da roditelji burno reaguju" Psiholog Dragana Ivanović otkrila šta možemo očekivati u nastavku suđenja dečaku-ubici
Dečak ubica trebalo bi 8. oktobra da svedoči u sudskom postupku koji se vodi protiv njegovih roditelja.
On je 3. maja prošle godine u beogradskoj Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” ubio devetoro dece i radnika obezbeđenja.
Novinarka Kurir televizije ispitivala je ovaj slučaj, ali i kakav psihološki efekat na porodice oštećenih može da ostavi njihov ponovni susret sa ubicom.
- Naravno da će prvo doći do retraumatizacije i mi moramo da se setimo prvo načina kako su roditelji zgubili decu, na koji je to način bilo i da se radi o traumi sa velikim T. I nažalost, oni se sada susreću sa počiniocem krivičnog dela i oni će biti, prerpostavka je, veoma uznemireni. Svaki taj ponovni izlazak na sud, svako ročište u stvari predstavlja za njih retraumatizaciju, zatim jednu mučnu situaciju gde oni osećaju naravno nepravdu dok slušaju određene iskaze. I to je veoma teško za njih jer radi se o deci, a takođe imamo i ubijenog čuvara, ali i druge osobe koje su u povređene - smatra Dragana Ivanović, psiholog i psihoterapeut.
Napomenula je i da su neke reakcije očekivane od roditelja dece ubijene 3. maja prošle godine u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar".
- Mogu da se jave različiti okidači, ali isto tako mogu da se jave i određene reakcije koje su sasvim u ovakvim slučajevima očekivane. Ono što treba raditi jeste pružiti potpunu podršku, znači, psihološku podršku roditeljima, oštećenima, u tom smislu da oni budu spremni za suočavanje, zatim da mogu da saslušaju šta će počinac krivičnog dela reći, ali isto tako i ko želi da mu postavi pitanje. Znači, treba raditi na obrađivanju traumatskog događaja da bi oni jednostavno bili spremni za ovakva suočavanja koja izazivaju burne reakcije kod, u ovom slučaju, roditelja koji su izgubili svoju decu - dodala je sagovornica.
Konačno, Ivanović veruje da ročište nije jedino mesto na kojem roditelji mogu da se susretnu sa ponovnim proživljavanjem bola.
- Nažalost, u našem sistemu, pričamo o pravosluđu, ne postoji baš tako razvijena ta podrška žrtvama, oštećenima, da mogu da se snađu bolje u ovakvim situacijama, da odreguju na adekvatni način i da mogu da postave pitanja koje oni žele, ali da to bude u jednom stanju da oni to mogu i da obrade na licu mesta, da procesuiraju. Biće im vrlo teško i mi svi treba da se stavimo u njihovu poziciju i pogotovo bih naglasila na izveštavanje, na određene naslove, gde i oni isto imaju da čitaju i određene komentare osoba na takvo izveštavanje - zaključila je Dragana Ivanović.
Srbija Danas/Kurir