"Могу да се јаве различити окидачи и да родитељи бурно реагују" Психолог Драгана Ивановић открила шта можемо очекивати у наставку суђења дечаку-убици
Дечак убица требало би 8. октобра да сведочи у судском поступку који се води против његових родитеља.
Он је 3. маја прошле године у београдској Основној школи “Владислав Рибникар” убио деветоро деце и радника обезбеђења.
Новинарка Курир телевизије испитивала је овај случај, али и какав психолошки ефекат на породице оштећених може да остави њихов поновни сусрет са убицом.
- Наравно да ће прво доћи до ретрауматизације и ми морамо да се сетимо прво начина како су родитељи згубили децу, на који је то начин било и да се ради о трауми са великим Т. И нажалост, они се сада сусрећу са починиоцем кривичног дела и они ће бити, прерпоставка је, веома узнемирени. Сваки тај поновни излазак на суд, свако рочиште у ствари представља за њих ретрауматизацију, затим једну мучну ситуацију где они осећају наравно неправду док слушају одређене исказе. И то је веома тешко за њих јер ради се о деци, а такође имамо и убијеног чувара, али и друге особе које су у повређене - сматра Драгана Ивановић, психолог и психотерапеут.
Напоменула је и да су неке реакције очекиване од родитеља деце убијене 3. маја прошле године у Основној школи "Владислав Рибникар".
- Могу да се јаве различити окидачи, али исто тако могу да се јаве и одређене реакције које су сасвим у оваквим случајевима очекиване. Оно што треба радити јесте пружити потпуну подршку, значи, психолошку подршку родитељима, оштећенима, у том смислу да они буду спремни за суочавање, затим да могу да саслушају шта ће починац кривичног дела рећи, али исто тако и ко жели да му постави питање. Значи, треба радити на обрађивању трауматског догађаја да би они једноставно били спремни за оваква суочавања која изазивају бурне реакције код, у овом случају, родитеља који су изгубили своју децу - додала је саговорница.
Коначно, Ивановић верује да рочиште није једино место на којем родитељи могу да се сусретну са поновним проживљавањем бола.
- Нажалост, у нашем систему, причамо о правослуђу, не постоји баш тако развијена та подршка жртвама, оштећенима, да могу да се снађу боље у оваквим ситуацијама, да одрегују на адекватни начин и да могу да поставе питања које они желе, али да то буде у једном стању да они то могу и да обраде на лицу места, да процесуирају. Биће им врло тешко и ми сви треба да се ставимо у њихову позицију и поготово бих нагласила на извештавање, на одређене наслове, где и они исто имају да читају и одређене коментаре особа на такво извештавање - закључила је Драгана Ивановић.
Србија Данас/Курир