LEGIJA JE 11 GODINA U STROGOJ IZOLACIJI, U SAMICI! Njegov advokat okrio detalje iz srpskog "Alkatraza"
Do nedavno, podseća advokat Kovačević, Ulemek nije imao pravo ni na posete bez zaštitnog stakla.
Stupanje u štrajk glađu Milorada Ulemeka Legije (53) u Posebnom odeljenju Kazneno-popravnog zavoda "Zabela" u Požarevcu, poznatijem kao Specijalni zatvor ili srpski "Alkatraz", gde služi jedinstvrnu zatvorsku kaznu od 40 godina robije, iznuđen je nenasilan potez. Ovo je, pored ostalog, rekao njegov branilac advokat Aleksandar Kovačević.
MAJKA I SIN SE UBILI U ISTOM DANU! Marija se obesila, Dragan presekao vene - tragedija kakva se ne pamti
PALA OPTUŽNICA ZA POKUŠAJ UBISTVA VOĐE KAVAČKOG KLANA: Četvorici atentatora na Zvicera produžen pritvor
MILORAD ULEMEK LEGIJA STUPIO U ŠTRAJK GLAĐU! Odbija hranu i da napusti ćeliju, a ovo su razlozi
Prema rečima sagovornika, pre sttupanja u štrajk, Ulemek je slao dopise svim nadležnim instancama Ministarstva pravde u kojima je tražio osnovna prava, makar onakva kakva imaju ostali zatvorenici osuđeni na iste zatvorske kazne za najteža krivična dela, a koji su smešteni u Sedmom paviljonu "Zabele".
- Pravilnik Posebnog odeljenja za izdržavanje kazne zatvora za krivična dela organizovanog kriminala razlikuje se od Zakonika o krivičnom postupku po kome kaznu služe ostali osuđenici u "Zabeli". Svima njima, pa i Ulemeku, uskraćena su sva prava. Nemojte zaboraviti da je on u zatvoru 18 godina, a u Posebnom odeljenju 11 godina i to u strogoj izolaciji, u samici - objašnjava advokat Kovačević.
Prema rečima sagovornika, Ulemeku je uskraćeno pravo da obavlja samorehabilitaciju iza rešetaka. Budući da piše knjige, potrebno mu je da se viđa sa "trećim licima" i to sa izdavačima, lektorima i slično. Na to nema prava. Ima pravo da viđa suprugu i decu, ali mu je uskraćeno pravo na planiranje porodice.
- Ulemekov štrajk, pored odbijanja hrane, obuhvata i odbijanje da napušta ćeliju, odbijanje prava na posete najbližih članova porodice, telefonske pozive, posete advokata, izlazak u šetnju, kao i svaku dalju komunikaciju sa zaposlenima u zavodu u Požarevcu - kaže on.
Do nedavno, podseća advokat Kovačević, Ulemek nije imao pravo ni na posete bez zaštitnog stakla.
- Kao branilac imao sam zakonsko pravo na poverljiv razgovor sa klijentom, a između nas je bilo staklo. Zamislite kako izgleda čitanje dokumentacije preko stakla. Jedva smo se izborili da Pravilnik bude izmenjen po tom pitanju, ali je i dalje u koliziji sa Zakonikom o krivičnom postupku koji se primenjuje na druge osuđene. Ponavljam, uslovi u kojima svi oni borave su tortura - zaključuje advokat Kovačević.
Legija, da podsetimo, izdržava jedinstvenu kaznu od 40 godina zatvora u koju su uračunate tri kazne od po 40 godina i jedna od 15 godina robije. On je osuđen na 40 godina za organizaciju i učestvovanje u ubistvu premijera Srbije dr Zorana Đinđića, potom na istu kaznu za otmice i ubistva "zemunskog klana", kao i na 40 godina za ubistvo Ivana Stambolića i pokušaj atentata na Vuka Draškovića u Budvi. Za zločin na Ibarskoj magistrali osuđen je na 15 godina zatvora. Optužbi je oslobođen za organizovanje oružane pobune "crvenih beretki" 2001. godine.