ЛЕГИЈА ЈЕ 11 ГОДИНА У СТРОГОЈ ИЗОЛАЦИЈИ, У САМИЦИ! Његов адвокат окрио детаље из српског "Алкатраза"
До недавно, подсећа адвокат Ковачевић, Улемек није имао право ни на посете без заштитног стакла.
Ступање у штрајк глађу Милорада Улемека Легије (53) у Посебном одељењу Казнено-поправног завода "Забела" у Пожаревцу, познатијем као Специјални затвор или српски "Алкатраз", где служи јединстврну затворску казну од 40 година робије, изнуђен је ненасилан потез. Ово је, поред осталог, рекао његов бранилац адвокат Александар Ковачевић.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/30/243460835_237797818312152_5119784445841840528_n.jpg?itok=EVpLzDob)
МАЈКА И СИН СЕ УБИЛИ У ИСТОМ ДАНУ! Марија се обесила, Драган пресекао вене - трагедија каква се не памти
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/398860/rz.jpg?itok=jZcmO0Ff)
ПАЛА ОПТУЖНИЦА ЗА ПОКУШАЈ УБИСТВА ВОЂЕ КАВАЧКОГ КЛАНА: Четворици атентатора на Звицера продужен притвор
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/02/22/profimedia-0072859919.jpg?itok=BJ46Zk0p)
МИЛОРАД УЛЕМЕК ЛЕГИЈА СТУПИО У ШТРАЈК ГЛАЂУ! Одбија храну и да напусти ћелију, а ово су разлози
Према речима саговорника, пре sttupanja у штрајк, Улемек је слао дописе свим надлежним инстанцама Министарства правде у којима је тражио основна права, макар онаква каква имају остали затвореници осуђени на исте затворске казне за најтежа кривична дела, а који су смештени у Седмом павиљону "Забеле".
- Правилник Посебног одељења за издржавање казне затвора за кривична дела организованог криминала разликује се од Законика о кривичном поступку по коме казну служе остали осуђеници у "Забели". Свима њима, па и Улемеку, ускраћена су сва права. Немојте заборавити да је он у затвору 18 година, а у Посебном одељењу 11 година и то у строгој изолацији, у самици - објашњава адвокат Ковачевић.
Према речима саговорника, Улемеку је ускраћено право да обавља саморехабилитацију иза решетака. Будући да пише књиге, потребно му је да се виђа са "трећим лицима" и то са издавачима, лекторима и слично. На то нема права. Има право да виђа супругу и децу, али му је ускраћено право на планирање породице.
- Улемеков штрајк, поред одбијања хране, обухвата и одбијање да напушта ћелију, одбијање права на посете најближих чланова породице, телефонске позиве, посете адвоката, излазак у шетњу, као и сваку даљу комуникацију са запосленима у заводу у Пожаревцу - каже он.
До недавно, подсећа адвокат Ковачевић, Улемек није имао право ни на посете без заштитног стакла.
- Као бранилац имао сам законско право на поверљив разговор са клијентом, а између нас је било стакло. Замислите како изгледа читање документације преко стакла. Једва смо се изборили да Правилник буде измењен по том питању, али је и даље у колизији са Закоником о кривичном поступку који се примењује на друге осуђене. Понављам, услови у којима сви они бораве су тортура - закључује адвокат Ковачевић.
Легија, да подсетимо, издржава јединствену казну од 40 година затвора у коју су урачунате три казне од по 40 година и једна од 15 година робије. Он је осуђен на 40 година за организацију и учествовање у убиству премијера Србије др Зорана Ђинђића, потом на исту казну за отмице и убиства "земунског клана", као и на 40 година за убиство Ивана Стамболића и покушај атентата на Вука Драшковића у Будви. За злочин на Ибарској магистрали осуђен је на 15 година затвора. Оптужби је ослобођен за организовање оружане побуне "црвених беретки" 2001. године.