PRIČA KOJA JE POČELA IZA REŠETAKA! U zatvoru skovali MONSTRUOZNI plan - nad njima je izvedena poslednja smrtna kazna u Beogradu
Dragoljub Gutić i Sava Lisovac usmrtili taksistu i uzeli njegov automobil da bi mogli da pobegnu posle pljačke kurira sa novcem.
Beograd i Srbiju u decembru davne 1967. godine potreslo je ubistvo taksiste u prigradskom naselju Glogonjski Rit koje se odigralo u noći između četvrtka i petka, a potom i otkrivanje ubistva sveštenika, koji je pokušao da pomogne nesrećnom čoveku. To je bilo prvo ubistvo taksiste u Beogradu, a akteri tog zločina su i poslednji nad kojima je izvedena smrtna kazna u glavnom gradu Srbije.
Priča koja sledi počela je iza rešetaka kad su se u zatvoru upoznali dvadesetdevetogodišnji Dragoljub Gutić, poznatiji Dragan, i tridesetčetvorogodišnji Sava Lisovac.
"OVAJ HOĆE DA ME UKLONI, MORAĆEMO MI..." Ovo je bila kap koja je prelila čašu - da li je Skole organizovao ubistvo Arkana?
HOROR U JAGODINI! Devojčici (14) petarda otkinula šaku - prebačena za Beograd
OTKRIVENA DŽONIĆEVA DUGO ČUVANA TAJNA! Meštani tvrde: Pohlepa ga je upropastila, mesecima je kovao pakleni plan
Gutić je bio propali student Ekonomskog fakulteta i očajni kockar koji je zbog toga, ali i zbog izbegavanja vojne obaveze, završio na robiji. Lisovac, inače otac jednog deteta, imao je gotovo devetogodišnji zatvorski staž kao posledicu razbojništava, nasilja, teških krađa i falsifikovanja.
Ideja da njih dvojica presretnu i opljačkaju kurira Robnih kuća "Beograd" rodila se u dugim zatvorskim noćima. Kurir je svakog dana u tašni, bez oružja i pratioca, nosio i do 100.000 dinara u banku. U današnje vreme ta suma ekvivalentna je onoj od nekoliko stotina hiljada evra.
U to vreme, tačnije od samog kraja rata 1945. pa do 1968. godine, nikome nije padalo na pamet da pljačka banke i blagajnike u Beogradu. Dešavale su se provale u stanove, džeparenja. Ljudi su se ubijali iz strasti i niskih pobuda, ali nije se nikad dogodila pljačka banke ili kurira. Tako nešto bilo je teško i zamisliti i bio bi to podvig vredan senzacije.
Hitac sa zadnjeg sedišta
Kad su do detalja razradili plan razbojništva, Gutić i Lisovac su morali da smisle i način na koji će da pobegnu posle pljačke. Za bekstvo im je bio potreban automobil. Nijedan od njih nije umeo da obija kola, pa su rešili da ubiju taksistu i prisvoje njegovo vozilo. Lakoću kojom su osmislili da ubiju čoveka nikad nisu umeli da objasne na sudu.
Tog 7. decembra 1967. godine, Gutć i Lisovac seli su na zadnje sedište taksi vozila kojim je upravljao Tiosav Janković. Jedan od njih dvojice ispalio je kobni hitac. Nikad nije utvrđeno koji od njih je pucao, jer su se tokom suđenja međusobno optuživali. Odvezli su se potom do Fruške gore i pošto su mrtvog taksistu opljačkali, njegovo telo bacili su u bunar kod Čortanovaca.
Guberina zbog Gutića išao i u Maršalat
Advokat Veljko Guberina, koji je preminuo 31. decembra 2015. godine, opisao je ovaj slučaj u jednoj od svojih knjiga "Branio sam...".
- Pošto je to bio moj prvi slučaj izrečene smrtne kazne, a poznat sam kao protivnik smrtne kazne, svom snagom sam se založio da se njegov život spasi. Kada je presuda postala pravosnažna, a posle podnošenja molbe za pomilovanje, išao sam i u Maršalat (da bi mi savest bila mirna) da sve uradim što mi zakon omogućava - tvrdio je Guberina.
Dodao je da pamti Gutićeve reči: "Molim Vas, preklinjem, za jedan mladi život. Znam da je sada moj život u Vašim rukama i molim Vas vratite mi taj život".
- Te reči odjekuju mi i danas, završavajući moj Dnevnik rečima: "Zločin bez obzira koliko bio ekstreman, smrtnom kaznom se ne rešava!"- napisao je Guberina.
Ovo je, inače, bio prvi slučaj ubistva taksiste dok je radio u čitavoj nekadašnjoj Jugoslaviji.
"Pali" u Zenici
Već narednog dana 8. decembra, opljačkali su kurira Robnih kuća "Beograd" u Novom Beogradu. Oni su presreli kurira, zatim ga pretukli i naneli mu teške telesne povrede, oteli mu pare i pobegli.
Tadašnja štampa nazvala je atak na kurira "čikaškim slučajem gangsterizma". Usledile su velike demonstracije kolega Tiosava Jankovića, a čitava država i policija dignuti su na noge. Identitet dvojice ubica brzo je utvrđen, a oni su uhapšeni 1. februara 1968. godine u Zenici u Bosni i Hercegovini.
U decembru 1968. godine Vrhovni sud potvrdio je smrtne kazne za obojicu. Sud je prihvatio verziju Dragoljuba Gutića, koga je branio čuveni advokat Veljko Guberina. Taksistu je, prema toj verziji, ubio Lisovac, zbog svoje ranije teške kriminalne prošlosti. Gutiću to, međutim, nije spaslo život, jer je osuđen na smrt kao saučesnik u zločinu.
Obojica su streljani u posebnoj podrumskoj prostoriji Centralnog zatvora u Beogradu 27. ferbruara 1969. godine. To je ujedno bila i poslednja realizovana smrtna kazna u samom Beogradu. U državi je bilo smrtnih kazni koje su izvedene, ali u prestonici nikad više.