Ranjena nastavnica istorije danas pred sudom - Nastavlja se suđenje roditeljima dečaka ubice
U Višem sudu u Beogradu danas bi trebalo da se održi glavni peti po redu parnični postupak protiv roditelja dečaka koji je 3. maja prošle godine u OŠ „Vladislav Ribnikar” ubio devetoro učenika i pripadnika školskog obezbeđenja, a ranio još šest osoba.
Ovaj postupak pokrenut je po tužbi kojom Tatjana Stevanović, nastavnica istorije koja je teško ranjena prilikom masakra u školi, zahteva isplatu nematerijalne štete zbog pretrpljenog bola i straha, umanjenja životne aktivnosti i naruženosti, kao posledicu rana koje je zadobila kobnog dana.
Tokom pripremnog ročišta koje je održano u junu, punomoćnik oštećene nastavnice i punomoćnici optuženih predočili su dokaze za koje smatraju da treba da budu izvedeni tokom ovog postupka.
Tako je Stefan Radivojević, punomoćnik,predložio, a sud usvojio predlog da se na ročištu za glavnu raspravu, koje je zakazano za danas, sasluša ranjena nastavnica i roditelji dečaka koji je počinio masakr. U slučaju da roditelji odbiju da se izjasne o navodima tužbe kao što su to učinili u prethodnim parničnim postupcima, Radivojević je predložio da ova činjenica bude cenjena kao dokaz u ovom postupku.
– Predlažem da se obavi ortopedsko-traumatsko veštačenje kako bi se utvrdila vrsta i težina povreda, kao i umanjenje opšte životne sposobnosti i naruženosti, kao i neuropsihijatrijsko veštačenje na okolnosti intenziteta i dužine trajanja pretrpljenog straha – kazao je Radivojević.
Nasuprot punomoćniku ranjene nastavnice koji je ostao pri svim navodima tužbenog zahteva, punomoćnica tuženih Marina Ivelja osporavala je tužbu i njene navode.
– Dostavljam set novinskih članaka i fotografija iz kojih se vidi da je u duhu našeg naroda da se deca obučavaju u streljaštvu i da se ne može smatrati rđavom navikom to što je dečak bio tri puta u streljani. Iz pomenutih novinskih tekstova proizlazi da lovačka udruženja obučavaju decu da rukuju i pucaju iz vatrenog oružja, a na fotografijama se vide deca mlađa od ovog dečaka. Na osnovu dva teksta koja sam dostavila proizlazi da ništa nije preduzeto nakon što su učenici u Paraćinu i Velikoj Plani uneli vatreno oružje u školu – navela je Ivelja.
Ona je sudu predložila da se kao dokaz izvede uputstvo Ministarstva prosvete iz juna 2022. godine da se ukine učeničko dežurstvo u školama, zapisnik o vanrednom inspekcijskom nadzoru koji je u OŠ „Vladislav Ribnikar” obavljen 29. maja 2023. godine, zaključci o pokretanju disciplinskih postupaka protiv psihologa, pedagoga i sekretara škole i razrešenju direktora, da se pomenuta stručna lica saslušaju kao svedoci, mejlovi koje su roditelji uputili školi da se spreči vršnjačko nasilje.
Punomoćnica roditrelja dečaka predložila je i da sud kao dokaz izvede izveštaj iz marta 2022. godine o mentalnom i psihičkom stanju dece nakon pandemije virusa korona, da se izvrši uvid u veštačenje koje je naloženo u drugim parničnim postupcima kako bi se utvrdilo da li je dečak u trenutku kada je počinio masakr bio uračunljiv, da se pribavi izveštaj Klinike za psihijatriju za decu i omladinu i Centra za socijalni rad Stari grad da bi se utvrdilo da li je porodica dečaka nekada bila na „njihovoj evidenciji”.
Punomoćnik Stevanovićeve je, komentarišući predloge koleginice, rekao da smatra da posledice ovog slučaja ne bi bile tako katastrofalne da roditelji maloletnom dečaku nisu omogućili obuku rukovanja vatrenim oružjem.
Najviše polemike među strankama parničnog postupka izazvala je činjenica da nastavnica istorije tužbu nije podnela i protiv obrazovne ustanove u kojoj je radila. Dok je njen punomoćnik tvrdio da odgovornosti škole nema, punomoćnik tuženih je tvrdila suprotno.