Рањена наставница историје данас пред судом - Наставља се суђење родитељима дечака убице
У Вишем суду у Београду данас би требало да се одржи главни пети по реду парнични поступак против родитеља дечака који је 3. маја прошле године у ОШ „Владислав Рибникар” убио деветоро ученика и припадника школског обезбеђења, а ранио још шест особа.
Овај поступак покренут је по тужби којом Татјана Стевановић, наставница историје која је тешко рањена приликом масакра у школи, захтева исплату нематеријалне штете због претрпљеног бола и страха, умањења животне активности и наружености, као последицу рана које је задобила кобног дана.
Током припремног рочишта које је одржано у јуну, пуномоћник оштећене наставнице и пуномоћници оптужених предочили су доказе за које сматрају да треба да буду изведени током овог поступка.
Тако је Стефан Радивојевић, пуномоћник,предложио, а суд усвојио предлог да се на рочишту за главну расправу, које је заказано за данас, саслуша рањена наставница и родитељи дечака који је починио масакр. У случају да родитељи одбију да се изјасне о наводима тужбе као што су то учинили у претходним парничним поступцима, Радивојевић је предложио да ова чињеница буде цењена као доказ у овом поступку.
– Предлажем да се обави ортопедско-трауматско вештачење како би се утврдила врста и тежина повреда, као и умањење опште животне способности и наружености, као и неуропсихијатријско вештачење на околности интензитета и дужине трајања претрпљеног страха – казао је Радивојевић.
Насупрот пуномоћнику рањене наставнице који је остао при свим наводима тужбеног захтева, пуномоћница тужених Марина Ивеља оспоравала је тужбу и њене наводе.
– Достављам сет новинских чланака и фотографија из којих се види да је у духу нашег народа да се деца обучавају у стрељаштву и да се не може сматрати рђавом навиком то што је дечак био три пута у стрељани. Из поменутих новинских текстова произлази да ловачка удружења обучавају децу да рукују и пуцају из ватреног оружја, а на фотографијама се виде деца млађа од овог дечака. На основу два текста која сам доставила произлази да ништа није предузето након што су ученици у Параћину и Великој Плани унели ватрено оружје у школу – навела је Ивеља.
Она је суду предложила да се као доказ изведе упутство Министарства просвете из јуна 2022. године да се укине ученичко дежурство у школама, записник о ванредном инспекцијском надзору који је у ОШ „Владислав Рибникар” обављен 29. маја 2023. године, закључци о покретању дисциплинских поступака против психолога, педагога и секретара школе и разрешењу директора, да се поменута стручна лица саслушају као сведоци, мејлови које су родитељи упутили школи да се спречи вршњачко насиље.
Пуномоћница родитреља дечака предложила је и да суд као доказ изведе извештај из марта 2022. године о менталном и психичком стању деце након пандемије вируса корона, да се изврши увид у вештачење које је наложено у другим парничним поступцима како би се утврдило да ли је дечак у тренутку када је починио масакр био урачунљив, да се прибави извештај Клинике за психијатрију за децу и омладину и Центра за социјални рад Стари град да би се утврдило да ли је породица дечака некада била на „њиховој евиденцији”.
Пуномоћник Стевановићеве је, коментаришући предлоге колегинице, рекао да сматра да последице овог случаја не би биле тако катастрофалне да родитељи малолетном дечаку нису омогућили обуку руковања ватреним оружјем.
Највише полемике међу странкама парничног поступка изазвала је чињеница да наставница историје тужбу није поднела и против образовне установе у којој је радила. Док је њен пуномоћник тврдио да одговорности школе нема, пуномоћник тужених је тврдила супротно.