Šok obrt u slučaju ubijene Ane Knežević?! Bratu osumnjičenog zaplenjeno OVO, oglasili se carinski službenici
Kada je brat čoveka iz Fort Loderdejla, optuženog za ubistvo svoje supruge u Španiji, stigao ove nedelje na Međunarodni aerodrom u Majamiju, carinski službenici su ga izdvojili jer su posumnjali da je u prtljagu sa putovanja iz inostranstva sakrio "šunku".
Međutim, advokati odbrane Davida Kneževića tvrde da je pravi razlog zbog kojeg su službenici Carine i granične zaštite (CBP) zadržali njegovog brata bio da bi stvorili izgovor za zaplenu laptopa i mobilnog telefona, prenosi Majami herald.
Sada su Kneževićevi advokati zatražili od saveznog sudije da zaustavi savezne istražitelje u pretrazi bratovljevih elektronskih uređaja, navodeći da oni sadrže poverljive informacije između advokata i klijenta, jer je brat pomagao timu odbrane u pripremama za suđenje koje će se ove godine održati u saveznom sudu u Majamiju.
David Knežević, srpski državljanin i naturalizovani američki građanin, optužen je za otmicu i ubistvo svoje supruge Ane Knežević Henao u Madridu prošle godine.
U zahtevu podnetom u četvrtak, Kneževićevi advokati navode da su carinski službenici i savezni agenti bez naloga ili bilo kakve opravdane sumnje zadržali, ispitivali i zaplenili elektronske uređaje brata 'U.K.'"
Takođe su istakli "da postoji stvarna i legitimna zabrinutost da je U.K. mogao biti zaustavljen, zadržan, uznemiravan, ispitivan ili da mu je elektronika zaplenjena na zahtev saveznog tužilaštva u ovom slučaju, isključivo u svrhu pribavljanja dokaza za krivični postupak protiv njegovog brata".
Zvaničnici navode da carinski službenici imaju pravo da pretraže prtljag putnika po dolasku iz inostranstva sve dok imaju "opravdan razlog".
- Imamo ovlašćenje da pretražujemo ljude, vozila, prtljag i robu na granici bez naloga ili osnovane sumnje - rekao je Majkl Silva, portparol CBP, dodajući da agencija, prema pravilima, ne može otkriti razlog zaplene elektronskih uređaja brat Kneževića na aerodromu MIA.
Tim odbrane Kneževića, predvođen advokatom Džejn Vajntrob, zatražio je od sudije Ketrin Vilijams da zabrani istražiteljima da pretražuju bratovljev laptop i mobilni telefon dok ona ne pregleda osnov za zaplenu na MIA.
Nakon što je prošao carinu na MIA u utorak, trojica CBP službenika zadržala su brata, njegovu suprugu i njihovo dvoje dece, koji su svi američki državljani, na nekoliko sati, prema zahtevu odbrane podnetom saveznom sudu u Majamiju.
Carinski agenti rekli su U.K. bratu i njegovoj porodici da proveravaju da li je porodica unela šunku u Sjedinjene Države iz Španije", navodi se u zahtevu. "Carinski agenti pretražili su ručni prtljag i rančeve porodice, ali nisu pronašli šunku".
Brat Kneževića je dalje ispitivan od strane pet agenata Istražne službe Ministarstva za unutrašnju bezbednost, koji su ga pitali o njegovim putovanjima u Španiju i rekli mu da je zaustavljen jer je Srbin, što je bilo suprotno tvrdnji carinskih službenika da se radi o "šunki".
- Agenti Ministarstva za unutrašnju bezbednost pitali su U.K. o Srbiji, da li je upoznat sa trenutnim dešavanjima u Srbiji i da li je kupovao kriptovalute, što on nije učinio - navodi se u zahtevu odbrane.
- Zatim su agenti zaplenili elektronske uređaje U.K., uključujući mobilni telefon i laptop -
Kada su agenti Ministarstva za unutrašnju bezbednost tražili od Kneževićevog brata da im da šifru za svoj mobilni telefon, on je odbio.
Jedan od agenata mu je rekao da će agencija zadržati njegov telefon mesecima.
Brat je potom pitao agenta da li bi mogao odmah da dobije telefon nazad ako bi im dao šifru. Agent je odgovorio da će, čak i ako to uradi, Ministarstvo unutrašnje bezbednosti zadržati telefon mesecima.
Prošlog meseca, David Knežević (36) izjasnio se da nije kriv po optužbama za otmicu i ubistvo svoje supruge u februaru ove godine. Knežević, koji je prvobitno uhapšen u maju pod optužbom za otmicu, sada se suočava sa potencijalnom smrtnom kaznom nakon što je optužen za otmicu koja je rezultirala smrću njegove supruge.
Takođe se tereti za nasilje u porodici u inostranstvu sa smrtnim ishodom i ubistvo američkog državljanina u inostranstvu, prema izmenjenoj optužnici. Tužioci iz Kancelarije državnog tužioca u Majamiju još čekaju odluku Ministarstva pravde o tome da li mogu da traže smrtnu kaznu, a odluka bi mogla biti doneta u januaru - mesec dana pre zakazanog suđenja, koje će verovatno biti odloženo.
Ako tužioci ne odluče da traže smrtnu kaznu, Knežević bi, u slučaju osude, mogao dobiti maksimalnu kaznu doživotnog zatvora.
Optužba za otmicu koja je rezultirala smrću označila je dramatičan zaokret u slučaju koji se uglavnom temelji na posrednim dokazima u vezi sa nestankom 40-godišnje Ane iz njenog stana u Madridu početkom februara. Pre pretpostavljene smrti Amerikanke poreklom iz Kolumbije, par je prolazio kroz težak razvod dok su se borili za milionsku imovinu u okrugu Brouard, stečenu tokom njihovog 13-godišnjeg braka.
Na ročištu prošlog meseca pred sudijom Vilijams, tužioci su predložili odlaganje suđenja za jun, navodeći kašnjenja u pribavljanju dokaza, uključujući fotografije sa mesta zločina, otiske prstiju i druge ključne informacije, od španske Nacionalne policije.
Pomoćnica američkog tužioca Džesika Obenauf izjavila je da još čeka "najvažnije informacije iz Španije" i da je jedan španski sudija rekao da dokazi neće biti dostavljeni saveznim vlastima pre februara. Obenauf je takođe rekla da radi na organizaciji posete tužilaca i advokata odbrane Madridu ovog meseca kako bi obišli bivšu zgradu stanovanja Ane Knežević, kao i sam stan. Ona takođe planira saslušanja stranih svedoka tokom posete.
Sudija Vilijams je izjavila da će uskoro odlučiti kada će suđenje početi, ali je izrazila frustraciju. Mesecima FBI koordinira istragu sa španskom Nacionalnom policijom, prikupljajući sumnjive snimke sa sigurnosnih kamera na kojima se vidi prisustvo Dejvida Kneževića u prodavnici alata u Madridu i u stanu njegove supruge neposredno pre njenog nestanka, kao i fabrikovane tekstualne poruke i ukradene registarske tablice na iznajmljenom automobilu, što sugeriše pokušaj prikrivanja.
Međutim, vlasti nisu pronašle tragove krvi ili borbe u stanu njegove supruge nakon što je prijavljena kao nestala. Na dva uzastopna ročišta, sudija je odlučio da Knežević ostane u pritvoru jer ga smatra "ozbiljnim rizikom od bekstva".
Knežević, koji je vodio tehnološku kompaniju, posedovao je milione dolara vredne stambene nekretnine u okrugu Brouard sa svojom suprugom, poreklom iz Kolumbije. Borili su se oko ove i druge imovine kada je ona krajem decembra 2023. otputovala u Španiju. Tužioci su naveli da je optuženi prijavio sudskoj kancelariji za uslovne kazne da je njegova procenjena neto vrednost oko 2,5 miliona dolara nakon što je prodao sedam stambenih nekretnina u Brouardu za oko 6,7 miliona dolara između decembra 2023. i februara 2024, pre nego što je njegova supruga nestala u Španiji.
Knežević se optužuje da je krajem januara 2024. napustio Majami sa planom da pronađe svoju suprugu. Vlasti su je prijavile kao nestalu 2. februara.
FBI veruje da je suprug izneo telo Ane Knežević u koferu iz njenog stana u Madridu te večeri, pozivajući se na snimke sigurnosnih kamera na kojima se vidi kako izlazi iz lifta. U avgustu su FBI, zajedno sa španskim i italijanskim vlastima, pretraživali šume severno od Vićence u Italiji, gde je GPS uređaj u Kneževićevom iznajmljenom automobilu Peugeot 308 ukazivao da je skrenuo na tom području tokom povratka iz Španije u Srbiju.
Međutim, telo njegove supruge nije pronađeno.
Srbija Danas