Шок обрт у случају убијене Ане Кнежевић?! Брату осумњиченог заплењено ОВО, огласили се царински службеници
Када је брат човека из Форт Лодердејла, оптуженог за убиство своје супруге у Шпанији, стигао ове недеље на Међународни аеродром у Мајамију, царински службеници су га издвојили јер су посумњали да је у пртљагу са путовања из иностранства сакрио "шунку".
Међутим, адвокати одбране Давида Кнежевића тврде да је прави разлог због којег су службеници Царине и граничне заштите (ЦБП) задржали његовог брата био да би створили изговор за заплену лаптопа и мобилног телефона, преноси Мајами хералд.
Сада су Кнежевићеви адвокати затражили од савезног судије да заустави савезне истражитеље у претрази братовљевих електронских уређаја, наводећи да они садрже поверљиве информације између адвоката и клијента, јер је брат помагао тиму одбране у припремама за суђење које ће се ове године одржати у савезном суду у Мајамију.
Давид Кнежевић, српски држављанин и натурализовани амерички грађанин, оптужен је за отмицу и убиство своје супруге Ане Кнежевић Хенао у Мадриду прошле године.
У захтеву поднетом у четвртак, Кнежевићеви адвокати наводе да су царински службеници и савезни агенти без налога или било какве оправдане сумње задржали, испитивали и запленили електронске уређаје брата 'У.К.'"
Такође су истакли "да постоји стварна и легитимна забринутост да је У.К. могао бити заустављен, задржан, узнемираван, испитиван или да му је електроника заплењена на захтев савезног тужилаштва у овом случају, искључиво у сврху прибављања доказа за кривични поступак против његовог брата".
Званичници наводе да царински службеници имају право да претраже пртљаг путника по доласку из иностранства све док имају "оправдан разлог".
- Имамо овлашћење да претражујемо људе, возила, пртљаг и робу на граници без налога или основане сумње - рекао је Мајкл Силва, портпарол ЦБП, додајући да агенција, према правилима, не може открити разлог заплене електронских уређаја брат Кнежевића на аеродрому МИА.
Тим одбране Кнежевића, предвођен адвокатом Џејн Вајнтроб, затражио је од судије Кетрин Вилијамс да забрани истражитељима да претражују братовљев лаптоп и мобилни телефон док она не прегледа основ за заплену на МИА.
Након што је прошао царину на МИА у уторак, тројица ЦБП службеника задржала су брата, његову супругу и њихово двоје деце, који су сви амерички држављани, на неколико сати, према захтеву одбране поднетом савезном суду у Мајамију.
Царински агенти рекли су У.К. брату и његовој породици да проверавају да ли је породица унела шунку у Сједињене Државе из Шпаније", наводи се у захтеву. "Царински агенти претражили су ручни пртљаг и ранчеве породице, али нису пронашли шунку".
Брат Кнежевића је даље испитиван од стране пет агената Истражне службе Министарства за унутрашњу безбедност, који су га питали о његовим путовањима у Шпанију и рекли му да је заустављен јер је Србин, што је било супротно тврдњи царинских службеника да се ради о "шунки".
- Агенти Министарства за унутрашњу безбедност питали су У.К. о Србији, да ли је упознат са тренутним дешавањима у Србији и да ли је куповао криптовалуте, што он није учинио - наводи се у захтеву одбране.
- Затим су агенти запленили електронске уређаје У.К., укључујући мобилни телефон и лаптоп -
Када су агенти Министарства за унутрашњу безбедност тражили од Кнежевићевог брата да им да шифру за свој мобилни телефон, он је одбио.
Један од агената му је рекао да ће агенција задржати његов телефон месецима.
Брат је потом питао агента да ли би могао одмах да добије телефон назад ако би им дао шифру. Агент је одговорио да ће, чак и ако то уради, Министарство унутрашње безбедности задржати телефон месецима.
Прошлог месеца, Давид Кнежевић (36) изјаснио се да није крив по оптужбама за отмицу и убиство своје супруге у фебруару ове године. Кнежевић, који је првобитно ухапшен у мају под оптужбом за отмицу, сада се суочава са потенцијалном смртном казном након што је оптужен за отмицу која је резултирала смрћу његове супруге.
Такође се терети за насиље у породици у иностранству са смртним исходом и убиство америчког држављанина у иностранству, према измењеној оптужници. Тужиоци из Канцеларије државног тужиоца у Мајамију још чекају одлуку Министарства правде о томе да ли могу да траже смртну казну, а одлука би могла бити донета у јануару - месец дана пре заказаног суђења, које ће вероватно бити одложено.
Ако тужиоци не одлуче да траже смртну казну, Кнежевић би, у случају осуде, могао добити максималну казну доживотног затвора.
Оптужба за отмицу која је резултирала смрћу означила је драматичан заокрет у случају који се углавном темељи на посредним доказима у вези са нестанком 40-годишње Ане из њеног стана у Мадриду почетком фебруара. Пре претпостављене смрти Американке пореклом из Колумбије, пар је пролазио кроз тежак развод док су се борили за милионску имовину у округу Броуард, стечену током њиховог 13-годишњег брака.
На рочишту прошлог месеца пред судијом Вилијамс, тужиоци су предложили одлагање суђења за јун, наводећи кашњења у прибављању доказа, укључујући фотографије са места злочина, отиске прстију и друге кључне информације, од шпанске Националне полиције.
Помоћница америчког тужиоца Џесика Обенауф изјавила је да још чека "најважније информације из Шпаније" и да је један шпански судија рекао да докази неће бити достављени савезним властима пре фебруара. Обенауф је такође рекла да ради на организацији посете тужилаца и адвоката одбране Мадриду овог месеца како би обишли бившу зграду становања Ане Кнежевић, као и сам стан. Она такође планира саслушања страних сведока током посете.
Судија Вилијамс је изјавила да ће ускоро одлучити када ће суђење почети, али је изразила фрустрацију. Месецима ФБИ координира истрагу са шпанском Националном полицијом, прикупљајући сумњиве снимке са сигурносних камера на којима се види присуство Дејвида Кнежевића у продавници алата у Мадриду и у стану његове супруге непосредно пре њеног нестанка, као и фабриковане текстуалне поруке и украдене регистарске таблице на изнајмљеном аутомобилу, што сугерише покушај прикривања.
Међутим, власти нису пронашле трагове крви или борбе у стану његове супруге након што је пријављена као нестала. На два узастопна рочишта, судија је одлучио да Кнежевић остане у притвору јер га сматра "озбиљним ризиком од бекства".
Кнежевић, који је водио технолошку компанију, поседовао је милионе долара вредне стамбене некретнине у округу Броуард са својом супругом, пореклом из Колумбије. Борили су се око ове и друге имовине када је она крајем децембра 2023. отпутовала у Шпанију. Тужиоци су навели да је оптужени пријавио судској канцеларији за условне казне да је његова процењена нето вредност око 2,5 милиона долара након што је продао седам стамбених некретнина у Броуарду за око 6,7 милиона долара између децембра 2023. и фебруара 2024, пре него што је његова супруга нестала у Шпанији.
Кнежевић се оптужује да је крајем јануара 2024. напустио Мајами са планом да пронађе своју супругу. Власти су је пријавиле као несталу 2. фебруара.
ФБИ верује да је супруг изнео тело Ане Кнежевић у коферу из њеног стана у Мадриду те вечери, позивајући се на снимке сигурносних камера на којима се види како излази из лифта. У августу су ФБИ, заједно са шпанским и италијанским властима, претраживали шуме северно од Вићенце у Италији, где је ГПС уређај у Кнежевићевом изнајмљеном аутомобилу Peugeot 308 указивао да је скренуо на том подручју током повратка из Шпаније у Србију.
Међутим, тело његове супруге није пронађено.
Србија Данас