SRPSKI REKORDER SA POTERNICE! Maka 20 godina zadaje glavobolje srpskoj policiji, pričalo se da je viđen u Beogradu
Priče da je viđen u Beogradu kružile su još u dva navrata, 2019. i 2020. godine, ali zvanično kao ni prva ni pve dve posete nikad nisu potvrđene
Željko Maksimović Maka (52) srpski je rekorder sa poternice, koji već gotovo punih 20 godina zadaje glavobolje i izmiče srpskoj policiji. I mada se u gradskim krugovima i medijima neretko čuju nagađanja da je viđen na ovom ili onom mestu u gradu, da se krije u nekoj evropskoj ili zemlji Južne Amerike, nijedna od tih priča nikada nije dokumentovana.
STRAVIČNA SAOBRAĆAJNA NESREĆA KOD BARAJEVA: Vozač poginuo na licu mesta, sudario se sa "Lastinim" autobusom
AKCIJA POLICIJE U SMEDEREVU! Čoveku pronašli REPETIRANI PIŠTOLJ sa metkom u cevi - a fabrički broj izbrušen!
Stefan sa Karaburme danas bi slavio rođendan "Sine, srećan rođendan, idemo na utakmicu, pa ćemo do tvoje večne kuće"
Sredinom 2002. godine u Beogradu je ubijen general policije Boško Buha na parkingu kod hotela „Jugoslavija“. U racijama koje su potom usledile, policija je uhapsila više osoba, a za organizovanje ubistva optužen je čovek koji se od tada nalazi u bekstvu – Željko Maksimović zvani Maka, istaknuti član klana Amerika i još četvorica pripadnika klana. Osim ove likvidacije, istraga je pokazala da supripadnici Makine kriminalne grupe pripremali ubistva visokih državnih zvaničnika.
Suđenje je počelo je 16. septembra 2003. pred Specijalnim sudom i brzo zapalo u krizu. Sudije nisu prihvatile dokaze tužilaštva i donele su oslobađajuću presudu. Članovi Makine grupe Nikola Maljković i Vladimir Jakšić pobegli su posle prvostepene oslobađajuće presude, dok je on ostao do danas nedostupan srpskoj policiji i pravosuđu.
Tužilaštvo se žalilo i postupak je vraćen na početak. Od tada proces nije započet, za 16 godina nije održano nijedno ponovljeno suđenje.
Za sve ove godine, često su se pojavljivale informacije da živi u zemljama španskog govornog područja.
- Posle ubistva generala Boška Buhe, Maksimović je pobegao u Crnu Goru. Potom se kretao na relaciji Crna Gora-Španija, gde se skrivao u Marbelji, poznatom utočištu mnogih svetskih kriminalaca. Krio se i preko Atlantika, tačnije u zemljama Južne Amerike. Tamo su, inače, utočište davno našli pojedini njegovi prijatelji, koji su prema operativnim informacijama umešani u šverc kokaina sa tog kontinenta u Evropu - rekao je 2011. ta "Blic" izvor iz vrha MUP-a Srbije.
Prema poslednjim nezvaničnim informacijama, krije se u Brazilu.
Insajder je u martu 2016. saznao da je postupajući sudija u ovom slučaju, još 2012. doneo odluku da se postupak prekine sve dok se osumnjičeni, koji se nalaze u bekstvu, ne pronađu.
Šetao se po Beogradu
Priča se i da je u decembru 2015. bio u Srbiji i da se raspitivao o kretanju ljudi iz državnih institucija koji su vodili istragu protiv njega i insistirali na njegovom hapšenju.
On je navodno pod lažnim identitetom došao u Beograd, gde se video i sa Vladimirom Jovanovićem Japancem, koji je tada bio u kućnom pritvoru i čekao pravosnažnu presudu za otmicu i iznudu.
Priče da je viđen u Beogradu kružile su još u dva navrata, 2019. i 2020. godine, ali zvanično kao ni prva ni pve dve posete nikad nisu potvrđene.
Ko je Maka?
Maksimović je organima reda poznat od rane mladosti, a do danas nikada nisu uspeli da mu dodakaju.
Prvi put je hapšen kada je imao samo 16 godina, jer je u mrtvačnici Medicinskog fakulteta pucao u leševe iz očevog pištolja. Otac mu je, inače, bio visoki funkcioner vojne bezbednosti.
Spekulisalo se da je devedesetih, kao i većina žestokih momaka toga doba, mada se za njega u to vreme nije znalo, radio za Državnu bezbednost. Zbog ubistva policajca i ranjavanja 1995. završio je iza rešetaka. Iako se u prvi mah branio ćutanjem, odlučio je da promeni ploču i objasnio da se nesrećni slučaj desio kada ga je ubijeni Goran Radulović video na ulici dok je Maka pokazivao drugaru oružje i da mu je prišao držeći u jednoj ruci pištolj, a u drugoj službenu legitimaciju. Rekao je da je mislio da će ga ubiti i da je zato zapucao.
Navodno, nakon što ga je ranio, prišao je i overio ga.
Slučaj je okarakterisan kao nužna odbrana i on se nakon tri meseca provedena u pritvoru našao na slobodi.
Do ubistva generala Buhe za njega se više nije čulo. Danas je u operativnim podacima označen kao blizak saradnik klana "Amerika" sa kojima je nastavio saradnju u Južnoj Americi, gde se navodno sada nalazi i on.