СРПСКИ РЕКОРДЕР СА ПОТЕРНИЦЕ! Мака 20 година задаје главобоље српској полицији, причало се да је виђен у Београду
Приче да је виђен у Београду кружиле су још у два наврата, 2019. и 2020. године, али званично као ни прва ни пве две посете никад нису потврђене
Жељко Максимовић Мака (52) српски је рекордер са потернице, који већ готово пуних 20 година задаје главобоље и измиче српској полицији. И мада се у градским круговима и медијима неретко чују нагађања да је виђен на овом или оном месту у граду, да се крије у некој европској или земљи Јужне Америке, ниједна од тих прича никада није документована.
СТРАВИЧНА САОБРАЋАЈНА НЕСРЕЋА КОД БАРАЈЕВА: Возач погинуо на лицу места, сударио се са "Ластиним" аутобусом
АКЦИЈА ПОЛИЦИЈЕ У СМЕДЕРЕВУ! Човеку пронашли РЕПЕТИРАНИ ПИШТОЉ са метком у цеви - а фабрички број избрушен!
Стефан са Карабурме данас би славио рођендан "Сине, срећан рођендан, идемо на утакмицу, па ћемо до твоје вечне куће"
Средином 2002. године у Београду је убијен генерал полиције Бошко Буха на паркингу код хотела „Југославија“. У рацијама које су потом уследиле, полиција је ухапсила више особа, а за организовање убиства оптужен је човек који се од тада налази у бекству – Жељко Максимовић звани Мака, истакнути члан клана Америка и још четворица припадника клана. Осим ове ликвидације, истрага је показала да суприпадници Макине криминалне групе припремали убиства високих државних званичника.
Суђење је почело је 16. септембра 2003. пред Специјалним судом и брзо запало у кризу. Судије нису прихватиле доказе тужилаштва и донеле су ослобађајућу пресуду. Чланови Макине групе Никола Маљковић и Владимир Јакшић побегли су после првостепене ослобађајуће пресуде, док је он остао до данас недоступан српској полицији и правосуђу.
Тужилаштво се жалило и поступак је враћен на почетак. Од тада процес није започет, за 16 година није одржано ниједно поновљено суђење.
За све ове године, често су се појављивале информације да живи у земљама шпанског говорног подручја.
- После убиства генерала Бошка Бухе, Максимовић је побегао у Црну Гору. Потом се кретао на релацији Црна Гора-Шпанија, где се скривао у Марбељи, познатом уточишту многих светских криминалаца. Крио се и преко Атлантика, тачније у земљама Јужне Америке. Тамо су, иначе, уточиште давно нашли поједини његови пријатељи, који су према оперативним информацијама умешани у шверц кокаина са тог континента у Европу - рекао је 2011. та "Блиц" извор из врха МУП-а Србије.
Према последњим незваничним информацијама, крије се у Бразилу.
Инсајдер је у марту 2016. сазнао да је поступајући судија у овом случају, још 2012. донео одлуку да се поступак прекине све док се осумњичени, који се налазе у бекству, не пронађу.
Шетао се по Београду
Прича се и да је у децембру 2015. био у Србији и да се распитивао о кретању људи из државних институција који су водили истрагу против њега и инсистирали на његовом хапшењу.
Он је наводно под лажним идентитетом дошао у Београд, где се видео и са Владимиром Јовановићем Јапанцем, који је тада био у кућном притвору и чекао правоснажну пресуду за отмицу и изнуду.
Приче да је виђен у Београду кружиле су још у два наврата, 2019. и 2020. године, али званично као ни прва ни пве две посете никад нису потврђене.
Ко је Мака?
Максимовић је органима реда познат од ране младости, а до данас никада нису успели да му додакају.
Први пут је хапшен када је имао само 16 година, јер је у мртвачници Медицинског факултета пуцао у лешеве из очевог пиштоља. Отац му је, иначе, био високи функционер војне безбедности.
Спекулисало се да је деведесетих, као и већина жестоких момака тога доба, мада се за њега у то време није знало, радио за Државну безбедност. Због убиства полицајца и рањавања 1995. завршио је иза решетака. Иако се у први мах бранио ћутањем, одлучио је да промени плочу и објаснио да се несрећни случај десио када га је убијени Горан Радуловић видео на улици док је Мака показивао другару оружје и да му је пришао држећи у једној руци пиштољ, а у другој службену легитимацију. Рекао је да је мислио да ће га убити и да је зато запуцао.
Наводно, након што га је ранио, пришао је и оверио га.
Случај је окарактерисан као нужна одбрана и он се након три месеца проведена у притвору нашао на слободи.
До убиства генерала Бухе за њега се више није чуло. Данас је у оперативним подацима означен као близак сарадник клана "Америка" са којима је наставио сарадњу у Јужној Америци, где се наводно сада налази и он.