TRI DECENIJE OD UBISTVA KNELETA: Soba 331 će zauvek kriti TAJNU, a krvavi broj jedan ostati MISTERIJA!
Danas se navršilo tri decenije od ubistva Aleksandra Kneževića Kneleta.
Utisak je da nijedna likvidacija u beogradskom podzemlju ni pre ni posle nije izazvala toliko bure. Knele je ubijen 28. oktobra 1992. godine u hotelu "Hajat". Ni naručilac ni izvršilac (ili više njih) nisu identifikovani, a, po svemu sudeći, nikad neće ni biti, te će to ubistvo verovatno zauvek ostati nerasvetljeno.
VELIKA TUGA! Petru (2) je otac mučki ubio, a sad joj je zapaljen grob, oglasila se majka: Prijavila sam policiji (FOTO)
SPREMA SE KRVAVA OSVETA? Šok: Zvicer nestao nakon viđanja sa Veljom Nevoljom, ali čeka se NJEGOV POTEZ
ZAJEDNIČKA AKCIJA SRPSKE I ŠPANSKE POLICIJE: "Pali" Srbi i Crnogorci - OVDE SU PRAVILI LABORATORIJE DROGE (FOTO/VIDEO)
Knežević je likvidiran sa tri hica iz pištolja sa prigušivačem u apartmanu 331 hotela "Hajat". Tvorac čuvene dizel-generacije "žestokih momaka" ležao je na stomaku, a na ogledalu je krvlju bila ispisana poruka "broj 1". Ova poruka do danas nije dešifrovana.
U momentu kad je ubijen kod sebe je imao 5.000 nemačkih maraka gotovine i na sebi zlata vrednog oko 80.000 maraka.
Bivši funkcioner beogradske policije, iz odeljenja za krvne delikte, izjavio je novinarima:
- Bio sam na uviđaju u sobi 331 hotela "Hajat" kada je Knele ubijen. Ležao je na stomaku, upucan s leđa. Mislimo da su u sobi bile dve osobe, jedna koja je očigledno imala nešto da mu saopšti i stajala je ispred njega, i druga, koja mu je stavila pištolj na potiljak i naterala ga da klekne na kolena. Na ogledalu je bio ispisan broj 1, što je možda bila poruka da je Knele prvi sa spiska za odstrel - objasnio je on.
Ljuba Milanović, tadašnji inspektor, mnogo godina posle ubistva otkrio je da je preko radio veze javljeno: "Idi u Hajat. Ubijen je Knele". To se, kako je Milanović ispričao, nikad nije radilo, već su se inspektori upućivali na mesta zločina bez informacija o akterima.
Ubistvo Aleksandra Kneževića Kneleta ostaće zauvek nerasvetljeno pošto je 2017. godine proglašeno zastarelim slučajem. Svi spisi i dokazni materijal su spaljeni, a to je najteže palo njegovom ocu, Dušanu Kneževiću, zvanom Buca Al Kapone.
On je posle smrti sina za medije tvrdio da je za to ubistvo urađena i generalna proba.
- Giški, Belom i mom sinu pretili su mnogo pre likvidacije. Deset dana pre ubistva imali su i generalnu probu, kad su im specijalci upali u sobu u "Hajatu" i naterali ih da legnu sa rukama na podu. Potom su im objasnili da proveravaju alarmne uređaje, ali sam siguran da su zapravo proveravali kako će Knele reagovati pred policijom - rekao je tada Dušan Knežević.
Tvrdio je da mu je jedan prijatelj iz tadašnjeg SUP rekao da je kobne večeri preko policijske "motorole" preneta poruka: "Knele ide sam".
Oni koji su bili bliski Kneletu, tvrdili su da nikada nije olako otvarao vrata hotelske sobe. Ipak, kobnog dana napadača je pustio u sobu, pa se pretpostavlja da iza zločina stoji neko koga je dobro poznavao i u koga je imao poverenja.
- Darko Stanojević je kobne noći bio u hotelu "Hajat". Pokušavao sam da dođem do njega kasnije, da saznam šta se te večeri dešavalo, ali je i on ubijen u Nemačkoj - kazao je Dušan Knežević.
O Kneletovom ocu pričalo se da je pripadnik stare garde koja je sve rešavala na fer način. Nadimak je dobio jer je stalno išao u bioskop kako bi gledao gangsterske filmove i obožavao je Al Kaponea.
Čitulje posvećene Kneletu, kojih je te 1992. godine kada je ubijen u jednom broju Politike bilo 162, zasenile su ratne sukobe u Hrvatskoj i Bosni, domaću političku scenu, ekonomsku bedu... Na njegovu sahranu došlo je nekoliko hiljada ljudi. Ispraćen je uz zvuke pesme "Tiho noći". Pevač Džej je pred 35.000 ljudi na Sajmu rekao: "Evo jedna pesma za mog prijatelja Kneleta, koji nije večeras sa mnom..." Publika je skandirala Kneletovo ime.
Kneče se družio sa Giškom i Dugim Lainovićem, a 1991. godine pridružio se Srpskoj gardi, anije otišao na ratište zato što Giška nije dozvoljavao mlađim od 28 godina da idu na ratište u Borovo selo kraj Vukovara.
Knele se najčešće družio sa ljudima poput Radovana Lagundžina Žapca, Romea Savića, zatim Mirka Tomića Bosanca, Gorana Marjanovića poznatijeg kao Goksi Bombaš, a bio je vrlo blizak sa ubicom Ljube Zemunca, Goranom Vukovićem zvanim Majmun, šefom "voždovačkog klana".
Knele je najpre bio sahranjen na istom delu Topčiderskog groblja kao i njegovi prijatelji Majmun, Romeo i drugi, ali je potom premešten na parcelu broj 24. Priča se da je njegov otac želeo bolju parcelu za svog sina i da je zbog toga njegov grob izmešten.V