ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ ОД УБИСТВА КНЕЛЕТА: Соба 331 ће заувек крити ТАЈНУ, а крвави број један остати МИСТЕРИЈА!
Данас се навршило три деценије од убиства Александра Кнежевића Кнелета.
Утисак је да ниједна ликвидација у београдском подземљу ни пре ни после није изазвала толико буре. Кнеле је убијен 28. октобра 1992. године у хотелу "Хајат". Ни наручилац ни извршилац (или више њих) нису идентификовани, а, по свему судећи, никад неће ни бити, те ће то убиство вероватно заувек остати нерасветљено.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/10/05/vrsac_0.jpeg?itok=zYGZ_Wcr)
ВЕЛИКА ТУГА! Петру (2) је отац мучки убио, а сад јој је запаљен гроб, огласила се мајка: Пријавила сам полицији (ФОТО)
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/10/03/310163500_1221212705402154_6420266547326906245_n.jpg?itok=h6pLa3YN)
СПРЕМА СЕ КРВАВА ОСВЕТА? Шок: Звицер нестао након виђања са Вељом Невољом, али чека се ЊЕГОВ ПОТЕЗ
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/10/28/collage_maker-28-oct-2022-06.03-pm.jpg?itok=rQG4zlnb)
ЗАЈЕДНИЧКА АКЦИЈА СРПСКЕ И ШПАНСКЕ ПОЛИЦИЈЕ: "Пали" Срби и Црногорци - ОВДЕ СУ ПРАВИЛИ ЛАБОРАТОРИЈЕ ДРОГЕ (ФОТО/ВИДЕО)
Кнежевић је ликвидиран са три хица из пиштоља са пригушивачем у апартману 331 хотела "Хајат". Творац чувене дизел-генерације "жестоких момака" лежао је на стомаку, а на огледалу је крвљу била исписана порука "број 1". Ова порука до данас није дешифрована.
У моменту кад је убијен код себе је имао 5.000 немачких марака готовине и на себи злата вредног око 80.000 марака.
Бивши функционер београдске полиције, из одељења за крвне деликте, изјавио је новинарима:
- Био сам на увиђају у соби 331 хотела "Хајат" када је Кнеле убијен. Лежао је на стомаку, упуцан с леђа. Мислимо да су у соби биле две особе, једна која је очигледно имала нешто да му саопшти и стајала је испред њега, и друга, која му је ставила пиштољ на потиљак и натерала га да клекне на колена. На огледалу је био исписан број 1, што је можда била порука да је Кнеле први са списка за одстрел - објаснио је он.
Љуба Милановић, тадашњи инспектор, много година после убиства открио је да је преко радио везе јављено: "Иди у Хајат. Убијен је Кнеле". То се, како је Милановић испричао, никад није радило, већ су се инспектори упућивали на места злочина без информација о актерима.
Убиство Александра Кнежевића Кнелета остаће заувек нерасветљено пошто је 2017. године проглашено застарелим случајем. Сви списи и доказни материјал су спаљени, а то је најтеже пало његовом оцу, Душану Кнежевићу, званом Буца Ал Капоне.
Он је после смрти сина за медије тврдио да је за то убиство урађена и генерална проба.
- Гишки, Белом и мом сину претили су много пре ликвидације. Десет дана пре убиства имали су и генералну пробу, кад су им специјалци упали у собу у "Хајату" и натерали их да легну са рукама на поду. Потом су им објаснили да проверавају алармне уређаје, али сам сигуран да су заправо проверавали како ће Кнеле реаговати пред полицијом - рекао је тада Душан Кнежевић.
Тврдио је да му је један пријатељ из тадашњег СУП рекао да је кобне вечери преко полицијске "мотороле" пренета порука: "Кнеле иде сам".
Они који су били блиски Кнелету, тврдили су да никада није олако отварао врата хотелске собе. Ипак, кобног дана нападача је пустио у собу, па се претпоставља да иза злочина стоји неко кога је добро познавао и у кога је имао поверења.
- Дарко Станојевић је кобне ноћи био у хотелу "Хајат". Покушавао сам да дођем до њега касније, да сазнам шта се те вечери дешавало, али је и он убијен у Немачкој - казао је Душан Кнежевић.
О Кнелетовом оцу причало се да је припадник старе гарде која је све решавала на фер начин. Надимак је добио јер је стално ишао у биоскоп како би гледао гангстерске филмове и обожавао је Ал Капонеа.
Читуље посвећене Кнелету, којих је те 1992. године када је убијен у једном броју Политике било 162, засениле су ратне сукобе у Хрватској и Босни, домаћу политичку сцену, економску беду... На његову сахрану дошло је неколико хиљада људи. Испраћен је уз звуке песме "Тихо ноћи". Певач Џеј је пред 35.000 људи на Сајму рекао: "Ево једна песма за мог пријатеља Кнелета, који није вечерас са мном..." Публика је скандирала Кнелетово име.
Кнече се дружио са Гишком и Дугим Лаиновићем, а 1991. године придружио се Српској гарди, аније отишао на ратиште зато што Гишка није дозвољавао млађим од 28 година да иду на ратиште у Борово село крај Вуковара.
Кнеле се најчешће дружио са људима попут Радована Лагунџина Жапца, Ромеа Савића, затим Мирка Томића Босанца, Горана Марјановића познатијег као Гокси Бомбаш, а био је врло близак са убицом Љубе Земунца, Гораном Вуковићем званим Мајмун, шефом "вождовачког клана".
Кнеле је најпре био сахрањен на истом делу Топчидерског гробља као и његови пријатељи Мајмун, Ромео и други, али је потом премештен на парцелу број 24. Прича се да је његов отац желео бољу парцелу за свог сина и да је због тога његов гроб измештен.В