U ovom gradu na jugu Srbije, deca trpe JEZIVO NASILJE: Agresivna su, povučena, mucaju
Slučajevi prijave nasilja se tretiraju kao hitni slučajevi
Čak 70 dece bilo je među žrtvama nasilja u porodici na području Leskovca tokom 2021. godine. Najčešći vidovi zlostavljanja deteta su emotivni oblici nasilja. Zatim zanemarivanje od strane roditelja kao što je zanemarivanje roditeljske dužnosti i neadekvatna briga o detetu od strane oba roditelja, potvrdili su za Telegraf.rs iz Centra za socijalni rad u tom gradu.
Rukovodilac Službe za zaštitu dece i mladih Desanka Mitić kaže da se slučajevi prijave nasilja nad decom tretiraju kao hitni slučajevi. Najčešće kao neodložne intervencije ako se ukazuje na ugroženost života, zdravlja i bezbednosti deteta.
PUKLA ŠEMA! Ovako su kriminalci iz Srbije menjali IDENTITET - za to izdvajali ogromne svote novca
"NEKO JE MORAO DA JOJ POMOGNE DA GA UMOTA U CELOFAN" Komšije šokirale: Sigurni smo da je htela da ga zapali
"JOŠ UVEK SU U POSTUPKU" Oglasio se advokat braće Jojke pa iznenadio sve: On je počinio zločin
- Pristupa se odmah proveri ugroženosti i bezbednosti deteta. Preduzimaju se odgovarajuće mere. Ukoliko je u pitanju ugroženost života, zdravlja i bezbednosti deteta, radi se izdvajanje deteta iz roditeljkog okruženja. Naravno, prvo se preispituje mogućnost preuzimanja deteta od strane srodnika, odnosno lica koja su detetu poznata - tvrdi Desanka Mitić.
Ona kaže da ukoliko ne postoji mogućnost izmeštanja deteta u srodničku porodicu, dete se izdvaja u hraniteljsku porodicu. U tom slučaju se u odnosu na roditelje podnose krivične prijave za nasilje nad detetom. Kako kaže, izdvajanje dece iz porodice je krajnja mera.
- Ukoliko se dete izdvaja iz porodice i ide pod starateljstvom, Centar za socijalni rad podnosi krivičnu prijavu po službenoj dužnosti i pokreće postupak za lišenje roditeljskog prava. Nekada podnosilac krivične prijave može biti i sam roditelj, ukoliko drugi roditelji vrši nasilje nad detetom - objašnjava Mitić.
Najčešći oblici emocionalno nasilje nad decom
Pod emocionalnim nasiljem se smatra slučaj kada dete prisustvuje svađi svojih roditelja. Takva deca se smatraju žrtvama nasilja jer svađe roditelja dovode do dubokog uznemirenja deteta.
Ona kaže da ukoliko nije ugrožen život i bezbednost deteta, sa roditeljima se savetodavno radi ili se primenjuju mere korektivnog nadzora nad vršenjem roditeljskog prava, ne bi li se uticalo na roditelje da promene svoje ponašanje, i da dete ostane u porodičnom okruženju u kome živi.
Desanka Mitić kaže da u slučajevima nasilja nad decom postoji uska saradnja između policije, tužilaštva i Centra za socijalni rad kako bi se svi slučajevi nasilja u porodici mogli razmatrati na Grupi za kordinaciju koja funkcioniše pri tužilaštvu i gde se sastanci održavaju na svakih petnaest dana. Na tim sastancima se odlučuje o merama koje treba preduzeti.
Deca različito ispoljavaju posledice nasilja koje trpe
Indikatori da je dete žrtva nasilja su povučenost deteta, agresivno ponašanje deteta prema vršnjacima u školi, mucanje, noćno umokravanje i ostalo.
- Ukoliko dete ispoljava takve probleme samo prilikom vraćanja iz škole, onda to ukazuje na vršnjačko nasilje koje trpi u školskom okruženju. U tom slučaju se roditelji obraćaju školi. Tada se dete može direktno uputiti kod psihologa škole, ili se upućuje u dečji dispanzer, sve zavisi - zaključuje Desanka Mitić.
Snimak majke koja je maltretirala svoje dvoje dece
Snimci na kojima majka udara svoje dvoje dece, maltretira ih i vređa uznemirili su novembra prošle godine srpsku javnost. Kako su mediji preneli, reč je o N. S. iz Leskovca, a čitav slučaj policiji je prijavio njen suprug, odnosno otac devojčice i dečaka, Aleksandar S. Epilog ove uznemirujuće priče je, bar za sada, da majka ima prava da svakog ponedeljka u trajanju od dva sata viđa decu u prostorijama Centra za socijalni rad u Leskovcu.
- Sudskom odlukom - privremenom merom Osnovnog suda u Leskovcu od 22. novembra 2021. godine, majka N. S. ostvaruje lične odnose sa svojom maloletnom decom svakog ponedeljka u trajanju od 2 sata u kontrolisanim uslovima u prostorijama Centra za socijalni rad Leskovac - izjavio je za Telegraf.rs Predrag Momčilović, direktor CSR Leskovac.
Osnovni sud u Leskovcu je 25. novembra prošle godine doneo rešenje kojim se maloletna deca J. S. (7) i T. S. (4) poveravaju na samostalno vršenje roditeljskog prava ocu A. S, naveli su iz Suda