Evo šta se dešava sa ubicama koji su ubili 29 Srpkinja: Posle osam godina
"Ne verujem da mogu da budu izlečeni"
Samo prošle godine ubijeno je čak 29 žena. Ubice su muževi, partneri, ali i rođaci, sinovi i kćerke. Kako Blic navodi, od 29 ubica žena, njih 14 počinilo je samoubistvo odmah posle zločina, dok je njih 15 (13 muškaraca, ali i dve žene) uhapšeno odmah posle ubistva. U većini slučajeva ubice su dobijale najmanju zaprećenu kaznu od 10 do 15 godina zatvora, a neke obaveznu meru lečenja u psihijatrisjkoj ustanovi. Svako od njih ima pravo na uslovni otpust, tvrdi Blic, nakon isteka dve trećine kazne. Samim tim na slobodi mogu da se nađu za osam, devet godina, a pravda za žene koje su godinama trpele torturu, a zatim ubijene, neće biti zadovoljena.
Pročitajte i:
Oštrije kazne ubicama, ali i brži sudski procesi imali bi daleko veću ulogu u prevenciji, smatraju stručnjaci, jer bi se time pokazalo da nema ni zrna tolerancije za njihova nedela. Međutim, u praksi je to znatno drugačije. Ubice bivaju osuđene ne za teška ubistva, već im se sudi čak za ubistva na mah, gde je predviđena kazna od jedne do osam godina. Takva praksa obrazlaže se time što je počinilac bio "sužene svesti", zbog toga što ga je žrtva iznervirala "jer se ponašala nepristojno", kao što je bio slučaj, navodi Blic, kod ponovnog suđenja J. M, optuženom za ubistvo V. S.
Koordinatorka sigurne kuće u Beogradu Vesna Stanojević, koja godinama prati slučajeve nasilja i ubistava žena, kaže da su kazne za ubice žena blage, te da je nedavno bila šokirana slučajem iz Negotina gde je D. G. navodno ubio suprugu D. H.
- Ubio je ženu na najmonstruozniji način i osuđen je na 15 godina. Veoma mi smetaju različite kazne za ista dela u različitim krajevima Srbije - kaže ona.
Kako dodaje, bitno je da tužioci svirepa ubistva kvalifikuju kao teška, jer su tada i kazne veće.
- Moramo promeniti kaznenu politiku i uvesti oštrije kazne - kaže ona.
ZVANIČNO POTVRĐENO: Arkanov ubica LIKVIDIRAN u Africi
Stanojevićeva ocenjuje da je svirepost u rešavanju ovakvih slučajeva strašan problem.
- Pogledajte primer iz Novog Sada gde je otac osumnjičen da je ubio ćerku i suprugu. Sad će dve godine, a još uvek nema presude. To su hitna krivična dela, a od hitnosti ni traga ni glasa. Zakon ostaje mrtvo slovo na papiru - kaže sagovornica.
TEŠKA saobraćajna nesreća kod Peći: Autobus sleteo sa puta, više od 30 povređenih
Kao što je pokazalo istraživanje, jedan deo ubica umesto u zatvor, poslat je u psihijatrijske ustanove. Stanojevićeva to vidi kao najgore rešenje.
- Posle nekog vremena lekari mogu da procene i da je on izlečen i onda se pušta na slobodu, što je velika greška. Ne verujem da mogu da budu izlečeni, a ako jesu, posle toga bi mogli da budu poslati u zatvor - kaže ona.