Ево шта се дешава са убицама који су убили 29 Српкиња: После осам година
"Не верујем да могу да буду излечени"
Само прошле године убијено је чак 29 жена. Убице су мужеви, партнери, али и рођаци, синови и кћерке. Како Блиц наводи, од 29 убица жена, њих 14 починило је самоубиство одмах после злочина, док је њих 15 (13 мушкараца, али и две жене) ухапшено одмах после убиства. У већини случајева убице су добијале најмању запрећену казну од 10 до 15 година затвора, а неке обавезну меру лечења у психијатрисјкој установи. Свако од њих има право на условни отпуст, тврди Блиц, након истека две трећине казне. Самим тим на слободи могу да се нађу за осам, девет година, а правда за жене које су годинама трпеле тортуру, а затим убијене, неће бити задовољена.
Прочитајте и:
Оштрије казне убицама, али и бржи судски процеси имали би далеко већу улогу у превенцији, сматрају стручњаци, јер би се тиме показало да нема ни зрна толеранције за њихова недела. Међутим, у пракси је то знатно другачије. Убице бивају осуђене не за тешка убиства, већ им се суди чак за убиства на мах, где је предвиђена казна од једне до осам година. Таква пракса образлаже се тиме што је починилац био "сужене свести", због тога што га је жртва изнервирала "јер се понашала непристојно", као што је био случај, наводи Блиц, код поновног суђења Ј. М, оптуженом за убиство В. С.
Координаторка сигурне куће у Београду Весна Станојевић, која годинама прати случајеве насиља и убистава жена, каже да су казне за убице жена благе, те да је недавно била шокирана случајем из Неготина где је Д. Г. наводно убио супругу Д. Х.
- Убио је жену на најмонструознији начин и осуђен је на 15 година. Веома ми сметају различите казне за иста дела у различитим крајевима Србије - каже она.
Како додаје, битно је да тужиоци свирепа убиства квалификују као тешка, јер су тада и казне веће.
- Морамо променити казнену политику и увести оштрије казне - каже она.
ЗВАНИЧНО ПОТВРЂЕНО: Арканов убица ЛИКВИДИРАН у Африци
Станојевићева оцењује да је свирепост у решавању оваквих случајева страшан проблем.
- Погледајте пример из Новог Сада где је отац осумњичен да је убио ћерку и супругу. Сад ће две године, а још увек нема пресуде. То су хитна кривична дела, а од хитности ни трага ни гласа. Закон остаје мртво слово на папиру - каже саговорница.
ТЕШКА саобраћајна несрећа код Пећи: Аутобус слетео са пута, више од 30 повређених
Као што је показало истраживање, један део убица уместо у затвор, послат је у психијатријске установе. Станојевићева то види као најгоре решење.
- После неког времена лекари могу да процене и да је он излечен и онда се пушта на слободу, што је велика грешка. Не верујем да могу да буду излечени, а ако јесу, после тога би могли да буду послати у затвор - каже она.