Više od 90 odsto zaplenjenih cigareta su kopije!
Najviše se zaplenjuje na autoputevima i u vozilima kurirskih službi
Carinici su samo u prva dva meseca ove godine zaplenili 57.000 boksova cigareta, a za 90 odsto te količine postoji sumnja da su kopije poznatih marki, kaže za Tanjug pomoćnik direktora Uprave carina u Sektoru za kontrolu primene carinskih propisa Sonja Lazarević.
CARINICI NA BATROVCIMA U ŠOKU: Deka (72) švercovao zlato i tablete za potenciju?
VELIKA ZAPLENA CIGARETA: Kraljevačka policija stala na put švercu robe vredne 850.000 dinara
- Krijumčarenje akcizne robe, posebno cigareta, u osetnom je porastu, pa je tako carinska služba samo u prva dva meseca ove godine zaplenila gotovo 57 hiljada boksova cigareta i 412 kilograma rezanog duvana - kaže Lazarević.
Kada je reč o kopijama originalnih robnih marki, carinici samo iznose sumnju da je neka roba falsifikat, a da li je to zaista tako - naknadno se utvrđuje veštačenjem.
- Od ukupne količine zaplenjenih boksova, gotovo 53 hiljade je privremeno zadržano zbog sumnje u povredu prava intelektualne svojine, te za tu količinu čekamo okončanje postupka pred nadležnim sudom - objašnjavaju u Upravi carine i dodaju da su u protekloj godini otkrili 77.000 boksova raznih cigareta, što je, kažu, pet puta više nego 2015. godine.
Vrednost zaplenjene robe je veća od 1,2 miliona evra.
Kada Carina zapleni cigarete, kažu u ovoj instituciji, obaveštava se proizvođač koji ima rok od deset dana da podnese pisanu saglasnost da je roba krivotvorena i treba da da saglasnost za njeno uništenje.
- Postoji ozbiljna sumnja da su cigarete koje najčešće stižu bez akciznih markica, poput cigareta marke ''Ašhima'' i ''Marble'', zapravo krivotvorene, ali to zavisi od slučaja do slučaja i ta pretpostavka mora biti potvrđena laboratorijskim analizama - ističu u Carini.
Kako objašnjava Lazarevićeva, interesovanje za šverc duvana jenjava, a podaci kažu da je prošle godine zaplenjena jedna tona tog duvanskog proizvoda
Ona kaže da je postao popularan šverc duvana kolima kurirskih firmi.
- Kada je duvan u pitanju, carinski službenici su ga najčešće otkrivali u akcijama na putevima, a zaplene su mahom bile na autoputu Beograd-Niš i to u vozilima kurirskih službi koje prevoze poštanske pošiljke - kaže Lazarević.
Velika količina cigareta stiže iz okolnih zemalja - Bugarske, Grčke, Crne Gore i Makedonije, pa preko Rumunije, Hrvatske i Mađarske odlaze ka Nemačkoj, Austriji, Velikoj Britaniji, a završavaju čak i u Skandinaviji.
NOVI ZAKON O KONTROLI DUVANA STUPA NA SNAGU: Ove cigarete će biti ZABRANJENE u BIH!
Podaci pokazuju da se tokom 2014. i 2015. godine više krijumčario rezani duvan, a zaplene tog akciznog proizvoda bile su merene tonama.
Tako su, kažu u Carini, tokom 2014. godine zaplenili pet puta više rezanog duvana nego u 2013. godini, a reč je o preko četiri tone ovog akciznog proizvoda
Isti trend, kažu oni, nastavio se i u 2015. godini kada je zaplenjeno 4,5 tona.
NEVIĐENA ZAPLENA: Ovako izgleda VIŠE OD TONA droge vredna 4 MILIONA EVRA! (FOTO/VIDEO)
- Bez obzira da li je reč o cigaretama ili nečemu drugom, za svaku robu za koju posumnjamo da je plagijat, prekidamo njen carinski postupak i o tome obaveštavamo nosioca prava, odnosno, njegovog ovlašćenog predstavnika - objašnjavaju carinici.
Pravci odakle dolaze cigarete i rezani duvan nisu isti, kažu oni, kao ni tržište kome su namenjeni. Cigarete mahom završavaju na području EU gde se mogu prodati po višhoj ceni, dok je duvan namenjen i domaćem tržištu, objašnjavaju u Upravi. Njihove analize kažu da su cigarete uglavnom proizvodene u fabrikama u Africi i Aziji i najčešće prvo brodovima stižu do velikih luka u okruženju (Kopar, Rijeka, Bar, Pirej), a polazna tačka su im uglavnom Sejšelska ostrva, Ujedinjeni Arapski Emirati i Kina, a zatim, objašnjavaju carinici, drumskim putem - do krajnjeg odredišta.