Више од 90 одсто заплењених цигарета су копије!
Највише се заплењује на аутопутевима и у возилима курирских служби
Цариници су само у прва два месеца ове године запленили 57.000 боксова цигарета, а за 90 одсто те количине постоји сумња да су копије познатих марки, каже за Танјуг помоћник директора Управе царина у Сектору за контролу примене царинских прописа Соња Лазаревић.
ЦАРИНИЦИ НА БАТРОВЦИМА У ШОКУ: Дека (72) шверцовао злато и таблете за потенцију?
ВЕЛИКА ЗАПЛЕНА ЦИГАРЕТА: Краљевачка полиција стала на пут шверцу робе вредне 850.000 динара
- Кријумчарење акцизне робе, посебно цигарета, у осетном је порасту, па је тако царинска служба само у прва два месеца ове године запленила готово 57 хиљада боксова цигарета и 412 килограма резаног дувана - каже Лазаревић.
Када је реч о копијама оригиналних робних марки, цариници само износе сумњу да је нека роба фалсификат, а да ли је то заиста тако - накнадно се утврђује вештачењем.
- Од укупне количине заплењених боксова, готово 53 хиљаде је привремено задржано због сумње у повреду права интелектуалне својине, те за ту количину чекамо окончање поступка пред надлежним судом - објашњавају у Управи царине и додају да су у протеклој години открили 77.000 боксова разних цигарета, што је, кажу, пет пута више него 2015. године.
Вредност заплењене робе је већа од 1,2 милиона евра.
Када Царина заплени цигарете, кажу у овој институцији, обавештава се произвођач који има рок од десет дана да поднесе писану сагласност да је роба кривотворена и треба да да сагласност за њено уништење.
- Постоји озбиљна сумња да су цигарете које најчешће стижу без акцизних маркица, попут цигарета марке ''Ашхима'' и ''Марбле'', заправо кривотворене, али то зависи од случаја до случаја и та претпоставка мора бити потврђена лабораторијским анализама - истичу у Царини.
Како објашњава Лазаревићева, интересовање за шверц дувана јењава, а подаци кажу да је прошле године заплењена једна тона тог дуванског производа
Она каже да је постао популаран шверц дувана колима курирских фирми.
- Када је дуван у питању, царински службеници су га најчешће откривали у акцијама на путевима, а заплене су махом биле на аутопуту Београд-Ниш и то у возилима курирских служби које превозе поштанске пошиљке - каже Лазаревић.
Велика количина цигарета стиже из околних земаља - Бугарске, Грчке, Црне Горе и Македоније, па преко Румуније, Хрватске и Мађарске одлазе ка Немачкој, Аустрији, Великој Британији, а завршавају чак и у Скандинавији.
НОВИ ЗАКОН О КОНТРОЛИ ДУВАНА СТУПА НА СНАГУ: Ове цигарете ће бити ЗАБРАЊЕНЕ у БИХ!
Подаци показују да се током 2014. и 2015. године више кријумчарио резани дуван, а заплене тог акцизног производа биле су мерене тонама.
Тако су, кажу у Царини, током 2014. године запленили пет пута више резаног дувана него у 2013. години, а реч је о преко четири тоне овог акцизног производа
Исти тренд, кажу они, наставио се и у 2015. години када је заплењено 4,5 тона.
НЕВИЂЕНА ЗАПЛЕНА: Овако изгледа ВИШЕ ОД ТОНА дроге вредна 4 МИЛИОНА ЕВРА! (ФОТО/ВИДЕО)
- Без обзира да ли је реч о цигаретама или нечему другом, за сваку робу за коју посумњамо да је плагијат, прекидамо њен царински поступак и о томе обавештавамо носиоца права, односно, његовог овлашћеног представника - објашњавају цариници.
Правци одакле долазе цигарете и резани дуван нису исти, кажу они, као ни тржиште коме су намењени. Цигарете махом завршавају на подручју ЕУ где се могу продати по вишхој цени, док је дуван намењен и домаћем тржишту, објашњавају у Управи. Њихове анализе кажу да су цигарете углавном производене у фабрикама у Африци и Азији и најчешће прво бродовима стижу до великих лука у окружењу (Копар, Ријека, Бар, Пиреј), а полазна тачка су им углавном Сејшелска острва, Уједињени Арапски Емирати и Кина, а затим, објашњавају цариници, друмским путем - до крајњег одредишта.