VUČIĆ I PATRIJARH NAKON SASTANKA: "Srbija pamti junake i srpske mučenike, obnovićemo objekte u Jasenovcu" (FOTO/VIDEO)
Susret u Patrijaršiji povodom osnivanja zloglasnog logora NDH
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa patrijarhom Porfirijem, u prostorijama Srpske Patrijaršije, povodom 80 godina od osnivanja sistema koncentracionih i logora smrti u Jasenovcu.
Takođe, povod sastanka bio je i obnova spomen kompleksa manastira Jasenovac.
SRBIJA U FOKUSU NAJUTICAJNIH LIDERA EU: U septembru Beograd postaje nezaobilazna stanica, Vučića čekaju važni sastanci
ZAKAZAN SASTANAK: Najavljen susret Dodika u Vučića dan pred dolazak Merkelove
"NEKA ŽIVI PRIJATELJSTVO SRBIJE I EMIRATA" Vučić objavio fotografiju sa Kaldunom Al-Mubarakom (FOTO)
Obraćanje patrijarha Porfirija
Partijarh je najpre izrazio zahvalnost predsedniku Srbije, vladici Jovanu i direktoru Muzeja žrtava genocida za veliki trud i brigu koju pokazuju u odnosu na sve žrtve našeg naroda kroz prošli 20. vek.
- Upotrebio bih reč koju je rekao predsednik - svetilište. Kad god sam ušao u Jasenovac imao sam utisak da sam ušao u jednu mističnu zonu. U tom smislu zona Jasenovca i drugih mesta stradanja ljudi pokazuje da je to metafizički prostor, zato to i jeste svetilište. Ništa bolje nije moglo da se desi nego da na tom mestu nikne ženski manastir u Jasenovcu, iz kog se uzdiže molitva nevinim žrtvama da oni zastupaju nas pred Bogom, da se oni moli za nas Bogu. Oni koji su činili takve zločine kao što su iz Jasenovca, oni ne pripadaju ljudskom rodu - kazao je patrijarh srpski.
Patrijarh Porfirije istakao da se nada da će na mestu svetilišta iznići Memorijalni centar, koji će predstavljati poštovanje prema svim nevinim žrtvama.
Patrijarh Porfirije zaključio je svoje obraćanje izrekom patrijarha Germana "pamtimo, ne zaboravljamo, uvek hoćemo da praštamo, kao što i drugi nama praštaju.
Obraćanje predsednika Srbije
- Razgovarali smo o situaciji u Republici Srpskoj. Dogovorili smo, i prenosim potvrdu Dodika, da na mestu koje bi trebalo da bude svesrpsko svetilište u Donjoj Gradini,dogovorili da podignemo veliki memorijalni centar. Republika Srbija je će dati 80 posto, Repoublika Srpska 20 posto. Dogovorili smo da finansiramo i pomognemo Repubici Srpskoj u obnovi mnogih objekata. Govorili smo o Muzeju žrtava genocida, ta institucija nema de fakto svoje prostorije, pokušaćemo da to konačno rešimo - poručio je Vučić na početku obraćanja.
Dodao je da će na prostoru Starog sajmišta pokušati da otvore paviljone koji bi bili najbolje mesto za Muzej žrtava genocida, i to od aprila naredne godine.
- Mi ćemo od nečega što mislimo da je veoma važno za istoriju, od ustaške bolnice, pa i drugih objekata, učestvovati u podršci i obnavljanju - rekao je Vučić.
Predsednik je istakao da Srbija pamti i da je danas u mogućnosti da učini da dela junaka i mučenika nikada ne budu zaboravljena.
- Podnećemo inicijativu da leva obala Save dobije naziv Obala jasenovačkih žrtava - kazao je predsednik.
Vučić se sastao sa patrijarhom u zgradi Patrijaršije
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa patrijarhom srpskim Porfirijem u prostorijama Patrijaršije. Sastanak je počeo u 9 sati.
Povod za sastanak jeste 80 godina od osnivanja sistema koncentracionih i logora smrti u Jasenovcu i obnove spomen kompleksa manastira Jasenovac.
Posle sastanka planirano je obraćanje medijima.
Manastir Jasenovac
Nalazi se u istoimenom mestu, 8 km južno od grada Novska. Manastirska crkva posvećena je Rođenju Svetog Jovana Preteče. Sagrađena je 1775. godine kao jednobrodna građevina u baroknom stilu. Uništena je na početku Drugog svetskog rata 1941. godine, kada je stradao i parohijski dom. Garaža koja je bila u sastavu crkve, služila je kao deo koncentracionog logora Jasenovac. Godine 1984. crkva je obnovljena. Osveštao ju je Patrijarh srpski German. Tokom građanskog rata u bivšoj SFRJ, crkva je najpre oštećena 1991. godine da bi bila gotovo potpuno uništena maja meseca 1995. godine.
Logor Jasenovac
Logor Jasenovac, kao sistem logora pod komandom iz logora Jasenovac, je bio najveći koncentracioni i logor smrti na prostoru okupirane Kraljevine Jugoslavije za vreme Drugog svetskog rata. Državna administracija Hrvatske nazvala ga je "Radni logor Jasenovac", ali to je bio mesto za mučenje i ubijanje prvenstveno Srba, Roma i Jevreja, svih uzrasta, polova, starosnih dobi, socijalnih, obrazovnih i drugih profila.