ВУЧИЋ И ПАТРИЈАРХ НАКОН САСТАНКА: "Србија памти јунаке и српске мученике, обновићемо објекте у Јасеновцу" (ФОТО/ВИДЕО)
Сусрет у Патријаршији поводом оснивања злогласног логора НДХ
Председник Србије Александар Вучић састао се данас са патријархом Порфиријем, у просторијама Српске Патријаршије, поводом 80 година од оснивања система концентрационих и логора смрти у Јасеновцу.
Такође, повод састанка био је и обнова спомен комплекса манастира Јасеновац.
СРБИЈА У ФОКУСУ НАЈУТИЦАЈНИХ ЛИДЕРА ЕУ: У септембру Београд постаје незаобилазна станица, Вучића чекају важни састанци
ЗАКАЗАН САСТАНАК: Најављен сусрет Додика у Вучића дан пред долазак Меркелове
"НЕКА ЖИВИ ПРИЈАТЕЉСТВО СРБИЈЕ И ЕМИРАТА" Вучић објавио фотографију са Калдуном Ал-Мубараком (ФОТО)
Обраћање патријарха Порфирија
Партијарх је најпре изразио захвалност председнику Србије, владици Јовану и директору Музеја жртава геноцида за велики труд и бригу коју показују у односу на све жртве нашег народа кроз прошли 20. век.
- Употребио бих реч коју је рекао председник - светилиште. Кад год сам ушао у Јасеновац имао сам утисак да сам ушао у једну мистичну зону. У том смислу зона Јасеновца и других места страдања људи показује да је то метафизички простор, зато то и јесте светилиште. Ништа боље није могло да се деси него да на том месту никне женски манастир у Јасеновцу, из ког се уздиже молитва невиним жртвама да они заступају нас пред Богом, да се они моли за нас Богу. Они који су чинили такве злочине као што су из Јасеновца, они не припадају људском роду - казао је патријарх српски.
Патријарх Порфирије истакао да се нада да ће на месту светилишта изнићи Меморијални центар, који ће представљати поштовање према свим невиним жртвама.
Патријарх Порфирије закључио је своје обраћање изреком патријарха Германа "памтимо, не заборављамо, увек хоћемо да праштамо, као што и други нама праштају.
Обраћање председника Србије
- Разговарали смо о ситуацији у Републици Српској. Договорили смо, и преносим потврду Додика, да на месту које би требало да буде свесрпско светилиште у Доњој Градини,договорили да подигнемо велики меморијални центар. Република Србија је ће дати 80 посто, Репоублика Српска 20 посто. Договорили смо да финансирамо и помогнемо Репубици Српској у обнови многих објеката. Говорили смо о Музеју жртава геноцида, та институција нема де факто своје просторије, покушаћемо да то коначно решимо - поручио је Вучић на почетку обраћања.
Додао је да ће на простору Старог сајмишта покушати да отворе павиљоне који би били најбоље место за Музеј жртава геноцида, и то од априла наредне године.
- Ми ћемо од нечега што мислимо да је веома важно за историју, од усташке болнице, па и других објеката, учествовати у подршци и обнављању - рекао је Вучић.
Председник је истакао да Србија памти и да је данас у могућности да учини да дела јунака и мученика никада не буду заборављена.
- Поднећемо иницијативу да лева обала Саве добије назив Обала јасеновачких жртава - казао је председник.
Вучић се састао са патријархом у згради Патријаршије
Председник Србије Александар Вучић састао се данас са патријархом српским Порфиријем у просторијама Патријаршије. Састанак је почео у 9 сати.
Повод за састанак јесте 80 година од оснивања система концентрационих и логора смрти у Јасеновцу и обнове спомен комплекса манастира Јасеновац.
После састанка планирано је обраћање медијима.
Манастир Јасеновац
Налази се у истоименом месту, 8 км јужно од града Новска. Манастирска црква посвећена је Рођењу Светог Јована Претече. Саграђена је 1775. године као једнобродна грађевина у барокном стилу. Уништена је на почетку Другог светског рата 1941. године, када је страдао и парохијски дом. Гаража која је била у саставу цркве, служила је као део концентрационог логора Јасеновац. Године 1984. црква је обновљена. Освештао ју је Патријарх српски Герман. Током грађанског рата у бившој СФРЈ, црква је најпре оштећена 1991. године да би била готово потпуно уништена маја месеца 1995. године.
Логор Јасеновац
Логор Јасеновац, као систем логора под командом из логора Јасеновац, је био највећи концентрациони и логор смрти на простору окупиране Краљевине Југославије за време Другог светског рата. Државна администрација Хрватске назвала га је "Радни логор Јасеновац", али то је био место за мучење и убијање првенствено Срба, Рома и Јевреја, свих узраста, полова, старосних доби, социјалних, образовних и других профила.