Ana Brnabić u Briselu: Srbija ne krije dobre odnose sa Rusijom, ali ne odustaje od Evrope
Ona je nakon sastanka odgovarala na pitanja članova Spoljnopollitičkog odbora Evropskog parlamenta
Predsednica Vlade Srbije, Ana Brnabić, otputovala je danas u dvodnevnu radnu posetu Briselu, gde će učestvovati na sednici Komiteta za spoljne poslove Evropskog parlamenta (AFET) i imati odvojene sastanke sa najvišim zvaničnicima Evropske unije.
Predsednik Vučić prezadovoljan: Vlada Srbije i Ana Brnabić za 100 dana rada ispunili sva očekivanja
Članovi Spoljnoplitičkog odbora Evropskog palamenta želeli su danas da čuju stav srpske premijerke Ane Brnabić o velikom broju pitanja, pored ostalog - o pitanju spoljne politike zemlje, pogovo o odnosima Beograda i Moskve, o odnosima u regionu, pre svega po pitanju Kosova i Republike Srpske, te o unutrašnjim reformama, posebno vladavini prava, reformama u pravosuđu i medijskim slobodama u Srbiji.
Premijerka je bila jasna po svim pitanjima: Srbija ne krije svoje odnose sa Rusijom, koji su tradicionalo dobri i sveobuhvatni, rekla je na početku.
- Ali, to se ne kosi sa našim strateškim ciljem ulaska u EU- poručila je Brnabić.
Na pitanje o međunarodnoj vojnoj saradnji Srbije Ana Brnabić je ponovila da Srbija ne želi da bude deo NATO, već da ostane vojno neutralna.
Istorijski USPON američko-srpskih odnosa: Predsednik Vučić sa liderom srpskog lobija u SAD
- Postoji velika razlika između precepcije i činjenica. Precepcija da je Srbija vojno bliža Rusiji nije podržana činjenicama. U 2016. godini Srbija je imala 16 međunarodnih vojnih vežbi, od kojih 9 bilateralnih sa USA, a 2 sa Rusojom, 2 sa NATO i 1 sa Mađarskom. To su brojke, a precepcija govori nešto drugo- rekla je premijerka Srbije
Premijerka je poručila da podaci Saveta koji govore da ”dve trećine građana Srbije nisu za EU” jednostavno - ne mogu biti tačni.
- Ono što mi vidimo jeste rast poverenja u EU i rast proevrpskog stava srpskih građana. Sada je to oko 49 odsto onih koji podržavaju EU i 66 procenata onih koji su za reforme koje se sprovode na putu ka članstvu u EU- prenela je Brnabić evropskim poslanicima.
Na pitanje o odnosu Beograda i Prištine premijerka Srbije je pozvala Kosovo da primeni svoj deo obaveza koje proističu iz Brisleskog sporazuma.
- Brisleski dogovor je bio teško i odgovorno pitanje za Srbiju. Srbija je primenila najveći deo sporazuma, ali na suštini celog Brisleskog sprazuma, što je formiranje Zajednice srpskih opština, Priština nije ni počela da radi. A onda se Srbija još pita da li će da dablokira Kosovo, a Kosovo sa druge strane ne radi ništa da primeni ZSO- kaže Brnabić.
Napravljen dogovor sa MMF-om: Evo kome će sve biti povećane plate od 1.januara 2018. godine
Istovremeno, pponovila je da Srbija podržava jedinstvo BiH, uz ocenu da se saradnja sa Republikom Srpskom ne kosi takvom principijelnom satvu Srbije kao potpisnice Dejtonskog sporazuma.
Brnabić je na pitanje hrvatskih i slovenačkih polsanika u Evropskom parlamentu odgovorila da je ”vrlo ponosna” kada je reč o tome koliko Srbija vodi računa kada su u pitanju ljudska prava i prava manjinskih zajednica
- Pitanje nacionalnih manjina je važno za Srbju i Srbija jedan od lidera u Evropi kada je u pitanju zaštita manjinskih prava- izjavila je premijerka Srbije dodavši da u Srbiji ima 26 prizatih nacionalnih manjina, a obrazovanje je obezbeđeno na 15 različitih jezika.
Brnabić i Sijarto o evropskom putu Srbije: Očekujemo otvaranje PET NOVIH POGLAVLJA
Na pitanje evropskih poslanika o stanju slobode medija i istraživačkog novinarstva u zemlji, Ana Brnabić kaže da ne vidi nedostatak istraživačkog novinarstva zbog vlasti, ali da vidi nedostatak objektivnog novinarstva.
- Kada pogledate medijsku scenu, ona je polarizovana na one koji su za vlast i one koji su protiv vlasti- konstatovala je premijerka Srbije u razgovoru sa evropskim parlamentarcima u Briselu.