Ана Брнабић у Бриселу: Србија не крије добре односе са Русијом, али не одустаје од Европе
Она је након састанка одговарала на питања чланова Spoljnopollitičkog одбора Европског парламента
Председница Владе Србије, Ана Брнабић, отпутовала је данас у дводневну радну посету Бриселу, где ће учествовати на седници Комитета за спољне послове Европског парламента (АФЕТ) и имати одвојене састанке са највишим званичницима Европске уније.
Председник Вучић презадовољан: Влада Србије и Ана Брнабић за 100 дана рада испунили сва очекивања
Чланови Спољноплитичког одбора Европског паламента желели су данас да чују став српске премијерке Ане Брнабић о великом броју питања, поред осталог - о питању спољне политике земље, погово о односима Београда и Москве, о односима у региону, пре свега по питању Косова и Републике Српске, те о унутрашњим реформама, посебно владавини права, реформама у правосуђу и медијским слободама у Србији.
Премијерка је била јасна по свим питањима: Србија не крије своје односе са Русијом, који су традиционало добри и свеобухватни, рекла је на почетку.
- Али, то се не коси са нашим стратешким циљем уласка у ЕУ- поручила је Брнабић.
На питање о међународној војној сарадњи Србије Ана Брнабић је поновила да Србија не жели да буде део НАТО, већ да остане војно неутрална.
Историјски УСПОН америчко-српских односа: Председник Вучић са лидером српског лобија у САД
- Постоји велика разлика између прецепције и чињеница. Прецепција да је Србија војно ближа Русији није подржана чињеницама. У 2016. години Србија је имала 16 међународних војних вежби, од којих 9 билатералних са УСА, а 2 са Русојом, 2 са НАТО и 1 са Мађарском. То су бројке, а прецепција говори нешто друго- рекла је премијерка Србије
Премијерка је поручила да подаци Савета који говоре да ”две трећине грађана Србије нису за ЕУ” једноставно - не могу бити тачни.
- Оно што ми видимо јесте раст поверења у ЕУ и раст проеврпског става српских грађана. Сада је то око 49 одсто оних који подржавају ЕУ и 66 процената оних који су за реформе које се спроводе на путу ка чланству у ЕУ- пренела је Брнабић европским посланицима.
На питање о односу Београда и Приштине премијерка Србије је позвала Косово да примени свој део обавеза које проистичу из Брислеског споразума.
- Брислески договор је био тешко и одговорно питање за Србију. Србија је применила највећи део споразума, али на суштини целог Брислеског спразума, што је формирање Заједнице српских општина, Приштина није ни почела да ради. А онда се Србија још пита да ли ће да даблокира Косово, а Косово са друге стране не ради ништа да примени ЗСО- каже Брнабић.
Направљен договор са ММФ-ом: Ево коме ће све бити повећане плате од 1.јануара 2018. године
Истовремено, pponovila је да Србија подржава јединство БиХ, уз оцену да се сарадња са Републиком Српском не коси таквом принципијелном сатву Србије као потписнице Дејтонског споразума.
Брнабић је на питање хрватских и словеначких полсаника у Европском парламенту одговорила да је ”врло поносна” када је реч о томе колико Србија води рачуна када су у питању људска права и права мањинских заједница
- Питање националних мањина је важно за Србју и Србија један од лидера у Европи када је у питању заштита мањинских права- изјавила је премијерка Србије додавши да у Србији има 26 призатих националних мањина, а образовање је обезбеђено на 15 различитих језика.
Брнабић и Сијарто о европском путу Србије: Очекујемо отварање ПЕТ НОВИХ ПОГЛАВЉА
На питање европских посланика о стању слободе медија и истраживачког новинарства у земљи, Ана Брнабић каже да не види недостатак истраживачког новинарства због власти, али да види недостатак објективног новинарства.
- Када погледате медијску сцену, она је поларизована на оне који су за власт и оне који су против власти- констатовала је премијерка Србије у разговору са европским парламентарцима у Бриселу.