"Podela KiM moguća, ali pod OVIM USLOVOM"
Prostor za cenkanje
Politički analitičar Dragomir Anđelković veruje da ima prostora za dogovor o teritorijalnoj podelili Kosova, kao rešenju za budućnost južne srspke pokrajine, ali - ukoliko se ovo pitanje veže za status Republike Srpske.
Komentarišući predlog ministra spoljnih poslova Srbije Ivice Dačića, da se KiM podeli teritorijalno i da srpske crkve i manastiri dobiju status poput onih na Atosu u Grčkoj, Anđelković ističe da je to racionalan predlog i da bi mogao da ima budućnost.
STROGO POVERLJIVO: CIA upozorava - sa Vučićem se ne treba igrati!
MARKO ĐURIĆ: Unmik je neprijatan svedok za sve koji krše međunarodno pravo!
On je ukazao da taj predlog polazi od stanja na terenu i potrebe da se na neki način legalizuje to stanje, tako što bi sever Kosova i Metohije ostao u sastavu Srbije i bio u punoj meri integrisan, kao što je bio do NATO agresije, dok bi jug zauzvrat dobio mogućnost da uđe u UN, odnosno da dobije nezavisnost.
- To nije rečeno direktno, ali indirektno to se podrazumeva. Uz to bi Albanci morali srpskoj zajednici južno od Ibra da daju autonomiju, odnosno da prihvate eksteritorijalni model za srpske manastire i najznačajnije versko-kulturne objekte - kaže Anđelković.
On, međutim, smatra da taj Dačićev predlog treba povezati sa statusom Republike Srpske i u tom kontekstu navodi da Srbija treba da definiše šta je spremna da da Albancima južno od Ibra i koje su to teritorije koje je spremna da im prepusti, a zauzvrat da traži isto za Republiku Srpsku, ako Banjaluka deli takav stav.
Republika Srpska je, kaže, Dejtonom definisana kao deo konfederalne bosansko i hercegovačke zajednice, a od zaključivanja tog sporazuma do danas stalno je vršen pritisak na Banjaluku da prepusti ingerencije, te Srbija kao garant Dejtonskog sporazuma, prema njegovim rečima, treba da podrži Banjaluku u njenim legitimnim zahtevima da im se vrate sva prava oduzeta od Dejtona na ovamo.
- To znači da Republika Srpska treba u nekom roku da dobije pravo na refrendum da se izjasni da li želi da ostane u sastavu BiH, da bude samostalna držva ili da se pripoji Srbij,i jer ako Albanci na Kosovu južno od Ibra tamo gde su većina takvo pravo dobiju, a oni su bili manjina unutar Jugoslavije, logično je da srpski narod u BiH gde je konstitutivan i uvek je bio narod, a ne nacinalna manijina dobije slično pravo - smatra Anđelković.
Kada je reč o predlog lidera Građanske inicijative SDP Olivera Ivanovića o primeni takozvanog Kiparskog modela kao rešenja za KiM, Anđelković kaže da on nije realan, iz prostog razloga što kiparski model podrazumeva da Srbija može da uđe u EU, a jug Kosova ostaje van evrointegracija sve dok se ne dogovori sa Beogradom.
Kosovo kao Sveta gora: Da li je OVO rešenje za SRPSKU SVETINJU?!
Nerealno je, navodi, da zapadne sile koje su bile protektor Kosova i koje su promovisale secesiju sad odjednom tako promene poziciju da stanu na našu stranu i da izvrše pritisak na jug, odnosno na Prištinu da prihvati naše uslove i tek preko Beograda da uđe u EU.
- Naprosto, nama je prostor za cenkanje baš u tome što možemo da otvorimo vrata za ulazak Kosova u EU, jer dok Slovačka, Španija i još nekoliko država EU ne prihvate nezavisnost to nije moguće. Znači Beograd može da otključa kapije EU za jug Kosova, a zauzvrat da nam EU da ustupke, to znači sever Kosova i to znači Republika Srpska - zaključuje Anđelković.