SAMIT POKRETA NESVRSTANIH: Vučić danas održao niz važnih sastanaka, predstavnici zemalja na večeri u Skupštini! (FOTO/VIDEO)
Sa 120 zemalja članica i 17 posmatrača, Pokret nesvrstanih zemalja je najbrojnija grupacija država posle Ujedinjenih nacija.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić učestvuje danas na sastanku na visokom nivou, posvećenom obeležavanju 60. godišnjice Pokreta nesvrstanih zemalja na Beogradskom sajmu.
"HVALA RUSIJI NA PODRŠCI" Najiskreniji i najotvoreniji razgovor Vučića i Lavrova do sada
"SRBIJA ME VIŠE INTERESUJE OD BILO ČIJEG OPSTANKA NA VLASTI" Vučić poslao snažnu poruku narodu (VIDEO)
VUČIĆ I LAVROV NAKON "NAJISKRENIJEG RAZGOVORA DO SADA": Predsednik upozorio da će biti problema zbog energetske krize
Večera u Skupštini Srbije
Predsednik Narodne Skupštine Srbije Ivica Dačić primio je večeras predstavnike Pokreta nesvrstanih zemalja u srpskom parlamentu, gde je priređena svečana večera.
Predsednik Vučić poslao snažnu poruku predstavnicima nesvrstanih
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić oglasio se na svom Instagram nalogu povodm održavanja Samita nesvrstanih u Beogradu.
U snažnoj poruci poručio je svim predstavnicima nesvrstanih zemalja da su "dobro došli kući".
Vučić razgovarao sa ministrom Saudijske Arabije i premijerom Alžira
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić od 15 sati ima niz bilateralnih sastanaka sa predstavnicima nesvrstanih zemalja koji borave u Beogradu.
Vučić se prvo sastao sa ministrom spoljnih poslova Kraljevine Saudijske Arabije Faisal bin Farhan, potom i sa predsednikom Vlade Narodne Demokratske Republike Alžir Aimenom Benaderahmanom.
Beograd je domaćin konferencije koja se održava povodom 60 godina od osnivanja Pokreta nesvrstanih. To je jedan od najvažnijih političkih skupova u svetu ove godine.
U Srbiju je došlo više od 100 delegacija iz 50 zemalja sveta.
Obraćanje predsednika Gane
Predsednik Gane izjavio je da je došao da učvrsti posvećenost Pokretu nesvrstanih i kako bi se prisetili tog dela istorije.
- Odnosi su odlični i želimo da njihov značaj istaknemo. Hvala za čast koju ste učinili mojoj zemlji i meni odlikovanjem koje će imati bitno mesto u mom kabinetu - rekao je predsednik Gane.
Istakao je da je mnogo oblasti u kojima dve zemlje sarađuju, kao što je bezbednost.
- Naša saradnja je značajna, smislena i nameravamo da otvorima vrata za novu saradnju. Narednog meseca doći će delegacija poljoprivrede, obrazovanja, odbrambene industrije, i biće reči upravo o saradnji. Svetla je budućnost pred našim zemljama, a najznačajnija je potreba da svi vodimo sopstvene agende, a ne da budemo predmet nečijih želja - rekao je predsednik Gane na konferenciji za medije.
Dodaje da je međunarodna saradnja pokazala propuste u slučaju raspodele vakcina.
- Mi ne želimo da se tako nešto opet desi, a neće se desiti ako sarađujemo. Naš doprinos pomoći će da se poboljša klima u svetu i računamo na Srbiju - kaže predsednik Gane.
Završen sastanak - obraćanje predsednika Vučića
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se sa predsednikom Republike Gane Nana Ado Dankva Akufo-Adoom u Palati Srbija.
Nakon ovog, Vučić će održati i niz bilateralnih sastanaka sa visokim predstavnicima Kraljevine Saudijske Arabije, Narodne Demokratske Republike Alžir, Narodne Republike Bangladeš, Republike Indije, Republike Angole, kao i sa predsednikom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija.
- Posebno hvala vama na poseti Srbiji, veoma smo počastvovani. Ovo je prva poseta predsednika Gane posle mnogo decenija. Nadam se da ćete više puta da dolazite u Beograd i Srbiji. Razgovarali smo o svim važnim pitanjima - rekao je predsednik Srbije.
Predsednik je dodao da je za Srbiju važna činjenica to što Gana postaje članica UN na dve godine i zbog toga je od velike važnosti da naši prijatelji iz Gane budu informisani o svim dešavanjima kod nas i regionu.
- Spremni smo da kupujemo tropsko voće i druge proizvode od Gane, ako su zainteresovani. U političkom smislu, nemamo nikakvih problema, već se dobro razumemo. Treba da radimo zajedno, da se češće viđamo i da zajednički delujemo - rekao je Vučić.
Srbija je, kaže predsednik, dobila podršku od strane predsednika Gane, što će značiti kako bi se što više uradilo za naše ljude u Gani, i njihove ljude u Srbiji.
- Mi ćemo nastaviti da delimo dobre odnose i saradnju, da učinimo šta se treba učiniti kako bi naš odnos bio još bolji. Srbija pamti ko joj je bio prijatelj, i zna to da vrati - rekao je predsednik.
Predsednik je poručio da je predsednik Gane jedan od najumnijih ljudi od kojeg može mnogo da se nauči.
- U oblasti parlamentarne saradnje, ali i u svim drugim oblastima, ponudili smo im saradnju, pa je tako ostala još i ideja za ekonomsku saradnju. U političkom smislu se u mnogo čemu razumemo sa predsednikom Gane, a što se ekonomije tiče, tu je problem udaljenost dve zemlje, ali verujem da ćemo u narednom periodu uraditi dosta toga što će nam doprineti, kako našim građanima, tako i njihovim građanima - rekao je Vučić.
Vučić se za kraj obraćanja još jednom zahvalio predsedniku Gane na poseti, poručio da je Beograd njihova druga kuća.
- Još jednom vam hvala i čestitam na ordenu - rekao je Vučić.
Vučić odlikovao predsednika Gane Ordenom Srbije na lenti
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić odlikovao je danas predsednika Gane Nana Ado Dankva Akufo-Adou Ordenom Republike Srbije na lenti.
Predsednik Gane odlikovan je za naročite zasluge u razvijanju i učvršćivanju saradnje i prijateljskih odnosa između Srbije i Gane.
Vučić je Akufo-Adou orden uručio na svečanoj ceremoniji u Palati Srbija posle "tet-a-tet" razgovora i sastanka delegacija dve zemlje.
Predsednik Gane je u nedelju stigao u dvodnevnu posetu Srbiji, a učestvuje i na Samitu kojim se obeležava 60 godina od osnivanja Pokreta nesvrstanih.
Inače, Gana je 2019.godine, kao 16. zemlja članica UN, povukla priznanje Kosova uz obrazloženje je da je odluka o priznanju kosovske nezavisnosti 2012.godine bila "preuranjena".
- Veliko hvala, počastvovani smo, ovo je prva poseta predsednika Gane, nakon mnogo decenija. Imali smo priliku da razgovaramo o svim važnim pitanjima, kako u svetu, tako i o našim bilateralnim odnosima. Posebno sam počastvovan, što sam imao priliku, da našem prijatelju, predsedniku Gane, uručim orden zbog razvijanja i učvršćivanja saradnje i prijateljskih odnosa između naših dveju zemalja. Uvek ste dobrodošli - napisao je predsednik Vučić na svom Instagram profilu "buducnostsrbijeav" nakon sastanka sa predsednikom Gane.
Počeo "tet-tet" sastanak dvojice predsednika
Nakon ceremonije dočeka počeo je "tet-tet" sastanak dvojice predsednika" posle kojeg će se Vučiću i Akufo-Adoi pridružiti i ostali članovi delegacija Srbije i Gane.
Vučić će na ceremoniji u Palati Srbija Akufo-Adoi uručiti Orden Republike Srbije na lenti, a nakon toga dvojica predsednika će se obratiti na zajedničkoj pres konferenciji.
Akufo-Adoa dočekan uz najaviše državne i vojne počasti
Vučić je ispred Palate Srbja, uz najaviše državne i vojne počasti, dočekao Akufo-Adou, koji učestvuje i na Samitu kojim se obeležava 60 godina od osnivanja Pokreta nesvrstanih.
Inače, Gana je 2019. godine, kao 16. zemlja članica UN, povukla priznanje Kosova uz obrazloženje je da je odluka o priznanju kosovske nezavisnosti 2012.godine bila "preuranjena".
Predsednik Akufo-Ado doputovao je u nedelju u Beograd, a dočekao ga je ministar spoljnih poslova Nikola Selaković.
Vučić će danas imati i bilateralne sastanke sa zvaničnicima Saudijske Arabije, Alžira, Bangladeša, Indije i Angole.
Takođe, predsednik Srbije sastaće se i sa predsednikom Generalne skupštine UN Abdulahom Šahidom.
Dodik "Važno da se čuo stav Republike Srpske na Samitu"
Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik rekao je da je veoma važno što su se na Samitu nesvrstanih u Beogradu čuli stavovi Republike Srpske i da je ovaj skup bio prilika da u obraćanju kaže da je BiH zemlja neslobode, protektorata SAD, jednog broja evropskih zemalja, Japana i Kanade, te da te zemlje ruše sistem UN.
Dodik je rekao da je imao priliku da kaže da su te zemlje deo nelegalnog Saveta za implementaciju mira, koji je nametao određena rešenja i davao podršku opet nelegalnom visokom predstavnika, koji se upustio u zakonodavnu i ustavnu materiju.
- Ovo je bila prilika da kažem da te zemlje ruše sistem UN da im nije potrebna dozvola Saveta bezbednosti UN za imenovanje svakog visokog predstavnika, što je ovaj put izostalo i da oni pokušavaju da nametnu čoveka koji, opet, blefira da je on neki visoki predstavnik i da ima neku moć - izjavio je Dodik novinarima u pauzi Samita.
Prema njegovim rečima, to govori da BiH, ako želi da bude zemlja, mora prvo da se oslobodi međunarodnog tutorstva i da postane slobodna, a da se narodima, ljudima, građanima unutar BiH dozvoli da dogovore kakva je BiH moguće.
- Sve drugo vodi u raskol i to sam veoma jasno rekao da je BiH pred raspadom i da to, ovi koji drže protektorat i upravljaju time pokazuju sve veću nervozu i pokušavaju raznim pretnjama sankcijama, a verovatno će uskoro početi da prete i grubom silom - istakao je Dodik.
On je dodao da je to svojstveno velikim, arogantnima, koji misle da je sve dopušteno i zato je bilo važno da se to kaže zemljama koje dele vrednosti Pokreta nesvrstanih, jer su mnoge od njih veoma zavisne od velikih sila.
Dodik je rekao da je razgovarao i sa predsednikom Generalne skupštine UN Abdulom Šahidom, koji je vodio prethodno zasedanje Generalne skupštine i koji ima ambiciju da ova skupština ima daleko veći značaj nego do sada.
- NJegova impresija je da je neophodno u vremenu ovakve nestabilnosti apsolutno jačati globalnu organizaciju UN, s čime se sam se saglasio - rekao je Dodik i najavio niz drugih bilateralnih sastanaka na marginama samita.
Habib i Selaković
Ministar spoljnih poslova Srbije Nikola Selaković sastao se danas sa ministrom spoljnih poslova Libana Abdalom Bouom Habibom koji boravi u Beogradu povodom obeležavanja 60. godišnjice prve konferencije Pokreta nesvrstanih zemalja na kojoj je učestvovala i delegacija Libana.
Kako je saopštilo srpsko ministarstvo spoljnih poslova, Selaković je libanskom kolegi rekao da dve zemlje baštine dugu tradiciju diplomatskih odnosa koji ove godine navršavaju 75 godina, poručivši da je Srbija opredeljena da dalje jača politički dijalog, kao i ukupne odnose sa Libanom.
Šahid "Pokret da se bavi aktuelnim pitanjima bipolarnog sveta"
Predsedavajući Generalne skupštine Ujedinjenih nacija Abdula Šahid ocenio je da će Pokret nesvrstanih ostati relevantan u budućnost i naglasio da zemlje članice ovog pokreta moraju da se bave aktuelnim pitanjima u vreme multipolarnog sveta.
Šahid je za Tanjug na marginama samita kojim se obeležava 60. godina od prve konferencije Pokreta nesvrstanih u Beogradu, ukazao da je ovaj pokret osnovan u vreme kada su postojala dva politička bloka moći, a da je sada vreme multipolarnog sveta.
- Pokret nesvrstanih mora da počne da počne da razmišlja aktuelnim pitanjima u vreme nove realnosti multipolarnog sveta i on će ostati relevantan - rekao je Šahid.
On je istakao da je Pokret nesvrstanih osigurao da u poslednjih 60 godina određen broj zemalja, uključujući neke veoma male, ostanu relevantne.
- One su igrale važnu ulogu u održavanju mira i bezbednosti, one su zadržale važnu ulogu u razvoju nekih aktivnosti i još važnije, one su blisko sarađivale u Ujedinjenim nacijama da osiguraju da se principi UN univerzalno poštuju - naglasio je Šahid.
Na pitanje koliko je važna saradnja između članica Pokreta nesvrstanih u vreme kada se svet suočava sa mnogim problemima, kao što su pandemija virusa korona, klimatske promene i energetska kriza, Šahid je rekao da ta pitanja nemaju granice i izrazio uverenje da je Pokret nesvrstanih kao organizacija koja okuplja veliki broj država relevantan za njihovo rešavanje.
Omar "Očekujem da čujemo poruke mira i saradnje"
Ministar trgovine i industrije Somalije Khalif Omar izjavio je za Tanjug da od konferencije u Beogradu očekuje da zemlje pošalju poruku mira, rešavanja sporova na miran način i izraze veću i bolju saradnju među državama.
Omar je izrazio zadovoljstvo što je delegacija Somalije u Beogradu povodom obeležavanja 60 godina od prve konferencije Pokreta nesvrstanih, i da su oni prva delegacija koja je došla u Srbiju od 90-ih godina.
Kako je naveo, zbog dugogodišnjeg građanskog rata koji je vođen u njegovoj zemlji zapostavili su svoju ulogu u svetu, a s obzirom da je taj period sada iza njih izrazio je nadu da će u narednom periodu raditi na poboljšanju odnosa sa Srbijom.
Omar je podsetio da Srbija i Somalija imaju dugu istoriju odnosa.
Kaže da na skupu u Beogradu očekuje da bude potpisan niz bilateralnih sporazuma, ali i da zemlje pošalju poruku da moramo živeti u mirnom svetu i na miran način.
Ministar trgovine Somalije kazao je da očekuje i poboljšanje saradnje u oblasti trgovine i dodao da će o tome razgovarati danas sa predstavnicima našeg Ministarstva trgovine.
Kazao je da oni najviše izvoze voće, a da su najpoznatiji po bananama.
Marsudi "Omogućiti jednak pristup vakcinama"
Ministarka spoljnih poslova Indonezije Retno Marsudi poručila je da su izazovi sa kojima se svet suočavao tokom osnivanja Pokreta nesvrstanih ostali, dodajući da su se možda i umnožili.
Marsudi je, na skupu povodom 60 godina od prve konferencije Pokreta nesvrstanih u Beogradu, podsetila da je jedan od principa tog Pokreta jednakost među svim državama i nacijama i ukazala da se upravo zbog toga mora zahtevati da bude omogućen jednak pristup vakcinama protiv virusa korona.
- Treba svi da sarađujemo zajedno kada se radi o izazovima, pandemiji, klimatskim promenama... - kazala je Marsudi.
Prema njenim rečima, Indonezija se zalaže za poštovanje pravde i u tom smislu ističe da je njihov stav da su Palestinci odavno trebali da dobiju državu.
- Mi ih podržavamo - kazala je.
Navodeći da je prvi i doživotni predsednik Indonezije Sukarno, koji je i jedan od osnivača Pokreta nesvrstanih, rekao da se istorija ne sme zaboraviti, Marsudi je zatražila od učesnika Samita u Beogradu da podrže nameru Indonezije da se podrži Arhiva Pokreta u UNESKO-u kako bi se, kako kaže, ovekovečili njegove ideje, vrednosti i principi.
- Zajedno se možemo izboriti za bolji i pravedniji svet - kazala je Marsudi.
Benabderahman "Pokret je uvek nalazio rešenja za krizne situacije"
- Pokret nesvrstanih zemalja uvek je pronalazio rešenja za izlazak iz kriznih situacija, što ga čini ravnopravnih činiocem u međunarodnim odnosima - izjavio je danas premijer Alžira Ajmen Benabderahman na Samitu kojim se obeležava šest decenija tog Pokreta.
On je zahvalio Srbiji na gostoprimstvu i odličnoj organizaciji skupa, dodajući da se napredak Srbije nešto što se vidi.
Podsetio je da je pre 60 godina začet Pokret zemalja, koje su bile rešene da se bore za odbranu vrenosti slobodnog sveta i da to bude spas za treće zemlje.
- Ovo je važan trenutak u istoriji. Jedan zavet nam je ostavljen i ovde se potvrđuje da taj zavet traje 60 godina. Pokret je uvek nalazio rešenja za izlazak iz kriznih situacija, što mu omogućuje da bude ravnopravni činilac u međunarodnim odnosima - rekao je Benabderahman.
Benabderahman je istakao i da je Pokret danas više nego ranije potreban zemljama.
- Moramo uz pomoć Pokreta zajednički da ojačamo veze među nama, a to će nam biti podstrek da radimo za još bolju budućnost za naše građane. Moramo da obezbedimo mir, pravdu - rekao je Benabderahman.
On je rekao da je Pokret podržavao stav da nema okupacije druge zemlje i da svaka zemlja ima parvo na budućnost i prosperitet.
- Sve zemlje moraju da poštuju međunarodno pravo, ljudska prava, imaju parvo da odlučuju o svojoj sudbini - rekao je Benabderahman.
U tom smislu, pomenuo je Zapadnu Saharu, iznoseći stav da narodi u Sahari moraju da uzmu stvari u svoje ruke, kao što, kaže, i Palestinci imaju pravo na odlučivanje.
Vučić sa predsednikom Republike Gane
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastaje se sa predsednikom Republike Gane Nana Ado Dankva Akufo-Adoom u Palati Srbija.
Nakon ovog, Vučić će održati i niz bilateralnih sastanaka sa visokim predstavnicima Kraljevine Saudijske Arabije, Narodne Demokratske Republike Alžir, Narodne Republike Bangladeš, Republike Indije, Republike Angole, kao i sa predsednikom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija.
Video predsednika oduševio građane Srbije
- Ovo je izuzetna i retka prilika da razgovaramo o svim pitanjima od zajedničkog interesa, licem u lice, kao i o budućnosti koju želimo zajedno da izgradimo.
Uveren sam da je svet dijaloga, kompromisa i mira i dalje moguć i dostižan.
Ukazali ste nam izuzetnu čast, kao domaćinu i uvek ćete u Srbiji imati prijatelja - piše u opisu ispod videa.
Završen prvi deo svečanosti
Nakon obraćanja visokih zvaničnika na Samitu nesvrstanih, prvi deo svečanosti je završen. Odmah nakon toga usledilo je grupno fotografisanje svih učesnika.
Čavušoglu se obratio prisutnima
- Želim da Vam prenesem poruke mog predsednika Erdogana. Želim da čestitam Azerbejdžanu i Srbiji, Azerbejdžanu na predsedavanju, a Srbiji na organizaciji - rekao je Čavušoglu i dodaje:
- Vaše ekselencije, bipolarni svet se pretvorio u multilateralni, ali glavni principi beogradske deklaracije i dalje ostaju veoma relevantni i bitni, pozivamo vas i ceo pokret da bude jači u svojim aktivnostima - rekao je Čavušoglu.
Lavrov preneo Putinovu poruku
Hvala što ste dozvolili da Rusija bude jedan od posmatrača na današnjem skupu. Želim da prenesem poruku od Vladimira Putina – od sveg srca pozdravljam članice, danas, kada je situacija u svetu sve turbulentnija i kada čovečanstvo mora da se suoči sa narastajućim brojem pretnji i izazova, pozitivni potencijal Pokreta nesvrstanih je posebno potreban, naveo je Lavrov i dodao:
- Ne smemo zaboraviti i značaj Ujedinjenih Nacija. Nadamo se da će naše svojstvo posmatrača pomoći mnogo za demokratizaciju odnosa i opšteh uspeha - rekao je Lavrov.
Poruka predsednika Srbije
Nakon zvaničnog obraćanja, predsednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je fotografiju sa jakom porukom na svom Instagram profilu "buducnostsrbijeav".
- Dragi prijatelji, dobro došli kući! Beograd je bio, jeste i biće ponosni domaćin svakom ljudskom biću koje u sebi nosi dušu mira. Osnovna ideja, oko koje su se naši prethodnici okupili, kada su osnovali ovaj pokret, jeste mir.
Velika mi je privilegija i čast da smo se svi danas okupili u Beogradu, gde ćete se nadam se u narednim danima osećati kao kod kuće. Neka dugo živi naše prijateljstvo!
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić učestvovao je na Sastanku na visokom nivou, posvećenom obeležavanju 60. godišnjice Pokreta nesvrstanih zemalja - napisao je predsednik u opisu fotografije.
Putinova poruka učesnicima skupa Pokreta nesvrstanih
Predsednik Rusije Vladimir Putin poručio je učesnicima skupa u Beogradu povodom 60. godišnjice Pokreta nesvrstanih da je pozitivni potencijal te organizacije danas od posebnog značaja imajući u vidu turbulentnu situaciju u svetu.
Putin je u telegramu učesnicima istakao da Pokret nesvrstanih ima veoma važnu ulogu u međunarodnim odnosima, da dosledno insistira na principu ravnopravnosti država, uvažavanju suvereniteta i zakonitih interesa, a takođe se zalaže za konstruktivni multilateralni dijalog strogo u skladu sa Poveljom Ujedinjenih nacija.
- Danas, kada je situacija u svetu sve turbulentnija i kada čovečanstvo mora da se suoči sa narastajućim brojem pretnji i izazova, pozitivni potencijal Pokreta nesvrstanih je posebno potreban - naveo je predsednik Rusije.
Ukazao je da je važno da se ta autoritativna i reprezentativna organizacija aktivno uključi u rešavanje kriznih situacija, dajući suštinski doprinos kolektivnim naporima za izgradnju demokratičnijeg i stabilnijeg svetskog poretka, jačanjem poverenja i uzajamnog razumevanja među članicama međunarodne zajednice, istakao je Putin.
Ruski predsednik je podsetio da je Rusija nedavno dobila status posmatrača u Pokretu nesvrstanih i ocenio da to otvara nove mogućnosti za saradnju u rešavanju regionalnih i svetski pitanja, u osiguravanje bezbednosti i održivog razvoja u celom svetu.
Putin je učesnicima skupa poželeo uspešan rad.
Rusiju na skupu u Beogradu predstavlja šef diplomatije Sergej Lavrov.
Obraćanje Dodika
Milorad dodik uputio je čestitke Ilhamu Alijevu "na plemenitoj odluci da se ovogodišnji sastanak održi u Beogradu", i predsedniku Srbije na gostoprimstvu.
- Tima je iskazao poštovanje prema osnivačima pokreta, ali i dobronamerno liderstvo.
Dodik je govorio o pandemiji virusa korona i rekao da su "na početku epidemije velike zemlje zaboravile na male".
- Ova kriza je poptuno ogolila stvarni odnos velikih zemalja ka malim.
Izrazio je zabrinutost zbog eskalacije "političkih i vojnih sukoba, migrantske i izbegličke krize, terorizma, siromaštva..."
- Postoji protektorat međunarodne zajednice koji je BiH doveo do raspada. BiH je nametnut visoki predstavnik, iako nema odluke Saveta bezbjednosti da on radi u toj državi - naveo je Dodik.
Guteres se obratio putem video-poruke
Sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Guteres istakao je da mu je velika čast što može da se obrati u vreme globalnih izazova.
– Jako je važno da mulilaterizam i međunarodna saradnja budu od primarnog značaja. Želim vam uspešan sastanak - rekao je Guteres.
Na skupu je pušten prvi film o Samitu Pokreta nesvrstanih u Beogradu.
Obraćanje Vučića
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić otvara Samit povodom obeležavanja 60 godina od prve konferencije Pokreta nesvrstanih zemalja na Beogradskom sajmu
- Uvaženi gosti, ekselencije, ministri i dragi prijatelji, dobro vi nama došli kući - rekao je predsednik i dodao da je Beograd kuća za svakog u ovom pokretu.
Istakao je da mu je drago da vidi "prijatelje" iz različitih delova sveta jer su prikazali značaj koji daju ovom događaju.
- Međunarodna saradnja jeste jedini put ka blagostanju i kvalitetu čitavog čovečanstva. Povelja UN ističe i promoviše tri osnovna principa - bezbednost, mir i stabilnost. i kvalitetu čitavog čovečanstva. Povelja UN ističe i promoviše tri osnovna principa - bezbednost, mir i stabilnost -Vučić je izrazio nadu da tema neće biti samo prošlost, već i budućnost, jer veruje da je svet dijaloga, kompromisa i mira dostižan.
Osnovna ideja oko koje su se naši prethodnici okupili bio je mir. Mir je osnov svake saradnje, bilo da je reč o političkoj, privrednoj ili kulturnoj saradnji. Velika mi je čast što smo se svi okupuli danas u Beogradu, osećajte se kao kod kuće, istakao je predsednik.
Kako je dodao, Srbija zna koliko je borba teška, najbolnija je ona za teritorijalni suvernitet.
- Uprkos svim izazovima ostajemo posvećeni pronalaženju kompromisnog rešenja, koje bi obezbednilo dugoročni mir na Balkanu. Dijalog nema alternativu - istakao je Vučić.
- Smatram da ćemo se složiti da je danas svet na mnoge načine različit od onoga 1961. godine, istovremeno nije samo reč o broju izazova sa kojima se suočavamo već je priroda svega toga složenija. Neophodno je da radimo na jačanju, svaki novi izazov sa kojim se suočavamo podseća nas da nijedna država nije izolovana. Saradnja i solidarsnot su jedini put koji vodi prosperitetu - rekao je predsednik i dodao:
Srbija je kao jedna od naslednika počastovana je ulogom koju je nasledila i nikada nismo prestali da jačamo saradnju.
Vučić je istakao da je Srbija ponosna na to što je kao neutralna zemlja na putu ka EU, a isto tako održavamo odnose i sa drugim državama.
- Uveren sam da ćete imati prilike da dok ste u Beogradu vidite novu, snažnu i moderniju Srbiju - kazao je predsednik.
On je podvukao da Srbija nikada, uprkos pritiscima, neće okrenuti leđa svojim prijateljima.
Predsedavajući Pokreta nesvrstanih Ilham Alijev obratio se putem video-linka
Predsednik Azerbejdžana Ilhan Alijev otvorio je sastanak putem onlajn uključenja i zahvalio se predsedniku Srbije zbog organizacije sastanka na visokom nivou.
- Pre svega želim da iskažem svoju zahvalnost našem domaćinu, predsedniku Vučiću, i da pozdravim sve prisutne. Ova inicijativa pokazuje spremnost Srba da preuzmu nasleđe. Od osnivanja pokret nesvrstanih je igrao veliku ulogu u održavanju mira i čuvanju solidarnosti u svetu. Poštovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta, kao i nemešanje u unutrašnje poslove drugih zemalja je najvažniji princip nesvrstanih - rekao je predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev.
Vučić stigao na Samit nesvrstanih
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić stigao je na Samit nesvrstanih na Sajmu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić oglasio se pred početak skupa povodom godišnjice Pokreta nesvrstanih.
- Podočnjake ne mogu da popravim, ali ponosan na Srbiju i skup nesvrstanih koji posle šezdeset godina ponovo organizujemo u Beogradu. Ovo su poslednje pripreme u nekom sobičku na Beogradskom sajmu - naveo je Vučić.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić sa pomoćnikom generalnog sekretara UN Miroslavom Jenčom.
- Dobro došli u Srbiju! - napisao je Vučić na svom Instagram profilu "buducnostsrbijeav".
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić i specijalni izaslanik predsednika i ministar pri kabinetu predsednika Vlade Kraljevine Kambodže Ouh Borit.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić i specijalni izaslanik predsednika i državni ministar za spoljne poslove Republike Indije Leki Menakaši.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić sa specijalnim izaslanikom predsednika i ministar spoljnih poslova Libanske Republike Abdalah Bou Habib.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić i specijalni izaslanik predsednika i ministar spoljnih poslova Republike Indonezije Renta Marsudi.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić sa predsednikom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija Abdula Šahid.
Veliki značaj pridajemo obeležavanju 60. godišnjice Pokreta nesvrstanih, hvala dragom prijatelju, srpskom članu Predsedništva BiH, Miloradu Dodiku, što je i danas sa nama u Beogradu.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Republike Gane Nana Ado Dankva Akufo-Ado.
Stigli Brnabić i Dačić
Premijerka Srbije Ana Brnabić i predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić stigli su na skup.
Selaković i Bajramov dočekuju zvaničnike
Pre početka skupa, zvaničnike više od 100 delegacija, dočekuju ministri spoljnih poslova Srbije i Azerbejdžana, Nikola Selaković i Džejhun Bajramov.
Pojedine goste dočekaće i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Na samitu učestvuje 4.000 ljudi, a svima je urađen PCR test.
Starović "Oči sveta uprte u Beograd"
Državni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Nemanja Starović rekao je za RTS da su danas oči celog sveta uprte u pravcu Beograda.
"Svi građani Srbije imaju razloga da budu ponosni. Danas su se okupile delegacije iz više od 100 zemalja sveta kako bi poslale poruku mira. Veliki je značaj ovakvih skupova", naglasio je Starović.
Kada je reč o bezbednosti skupa, Starović je rekao da na Samitu učestvuje 4.000 ljudi, da se primenjuju rigorozne epidemiološke mere, da su svi učesnici vakcinisani i da im je urađen pi-si-ar test.
Prema njegovim rečima, svi koji su prisutni na Sajmu su bezbedni, mali deo učesnika je bio pozitivan na koronavirus i oni su izolovani.
Radojka Nikolić "Samit treba iskoristiti za nove aranžmane"
Skup Pokreta nesvrstanih zemalja u Beogradu je jedan od najvećih mutilateranih skupova u Evropi ove godine, rekla je za RTS glavna i odgovorna urednica magazina "Biznis i Ekonometar" Radojka Nikolić.
- Kada se vratimo u prošlost kada je reč o ekonomiji, u trenutku održavanja prvog samita Pokreta nesvrstanih u Beogradu pre šest decenija, za ondašnju Jugoslaviju to je bio veliki ekonomski iskorak, pre svega ka afričkom tržištu. Mi smo im ponudili ono što im je bilo najpotrebnije a to je građevinska infrastruktura i tada nastaju i naši građevinski giganti poput 'Energoprojekta', 'Mostogradnje' i drugih. Najviše se radilo u Iraku, zatim Nigeriji, Zambiji, Gabonu - rekla je Nikolićeva.
Istovremeno zbog Samita nesvrstanih izgrađeni su u kratkom roku hotel 'Metropol' i drugu smeštajni kapaciteti, osvetljen je Kalemegdan a to je sve bilo samo 15 godina od rata i trebalo je mnogo toga izgraditi ponovo, podsetila je Radojka Nikolić.
- Ovaj događaj treba da se iskoristi za sklapanje novih aranžmana sa afričkim zemljama. Naši privrednici imaju šta da izvezu na ta tržišta, pre svega hranu. Mi nemamo u ovom trenutku bilateralne aranžmane sa većinom tih zemalja, zbog čega plaćamo velike carine. Treba videti koja su to tržišta najbitnija za naše privrednike i sa tim zemljama sklapati bilateralne sporazume - rekla je gostujući na RTS-u Radojka Nikolić.
Delegacije, učesnice Samita pokreta nesvrstanih pristižu na Sajam
Na Beogradski sajam počele su da pristižu delegacije zemalja učesnica Samita Pokreta nesvrstanih.
Dodik - Nastupaću u ime Republike Srpske i Srba
Srpski član Predsedništva Milorad Dodik, koji će prisustvovati skupu povodom 60. godišnjice Pokreta nesvrstanih, koji počinje danas u Beogradu, izjavio je da će na marginama tog skupa sagovornike upoznati o situaciji u BiH sa pozicije predstavnika srpskog naroda, odnosno Republike Srpske u Predsedništvu BiH.
Iz Dodikovog Kabineta najavljeno je da će Dodik imati i više bilateralnih sastanaka sa zvaničnicima zemalja učesnica dvodnevnog skupa.
Dodik je rekao da neće iznositi stavove Predsedništva BiH jer nije ni došao u toj funkciji, prenosi RTRS.
Predsednik Gane stigao u Beograd
U Beograd je doputovao predsednik Gane Nana Ado Dankva Akufo-Ado, koji će danas učestovati na Samitu kojim se obeleževa 60 godina od osnivanja Pokreta nesvrstanih, a zatim će zvanično početi i njegova bilateralna poseta Srbiji.
Predsednika Gane je, uz crveni tepih i postrojenu Gardu Vojske Srbije, tradicionalno uz pogaču i so, dočekao ministar spoljnih poslova Nikola Selaković.
Među učesnicima Prve konferencije u Beogradu 1961. godine bio je i prvi predsednik Gane, Kvame Nkrumah, koji je sa Titom, Nehruom, Naserom i Sukarnom bio deo petorke idejnih tvoraca nesvrstanih.
U delegaciji Gane, kao gost na komemorativnom sastanku, je i kćerka tadašnjeg predsednika Nkrumaha.
Organizacija događaja
Svečano otvaranje Komemorativne sednice, na kojem će se predsednik Srbije obratiti u svojstvu ko-domaćina Komemorativnog skupa, saopšteno je iz službe za saradnju s medijima predsednika Republike.
Nakon toga, u 10 sati počinje plenarna sesija na kojoj će se obratiti šefovi delegacija.
Vučić će se danas sastati sa predsednikom Republike Gane Nana Ado Dankva Akufo-Adoom, a nakon toga će održati i niz bilateralnih sastanaka sa učesnicima sastanka povodom godišnjice Pokreta nesvrstanih.
U Palati Srbija u 12 časova predviđen je svečani doček predsednika Gane, a posle "tet-a-tet" sastanka biće organizovan plenarni sastanak delegacija dve zemlje.
Predsedniku Gane biće uručen Orden Republike Srbije na lenti, posle čega su predviđene i izjave za medije dvojice predsednika.
U popodnevnim satima Vučić će razgovarati sa visokim predstavnicima Kraljevine Saudijske Arabije, Narodne Demokratske Republike Alžir, Narodne Republike Bangladeš, Republike Indije, Republike Angole, kao i sa predsednikom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, saopštila je služba za saradnju s medijima predsednika Republike.
Šest stvari koje treba znati o Pokretu nesvrstanih
Šest decenija posle prvog skupa, Pokret nesvrstanih ponovo se vraća u Beograd. Na inicijativu predsednika SFRJ Josipa Broza Tita lideri 25 zemalja došli su u prestonicu tadašnje Jugoslavije. Današnji skup Pokret dočekuje sa 120 zemalja članica i 17 posmatrača, od kojih je u Beogradu više od 100 sa 40 šefova država.
Nastanak pokreta
Termin "nesvrstani" prvi je skovao indijski premijer Džavaharlal Nehru tokom svog govora 1954. u prestonici Šri Lanke, Kolombu.
Kao prekretnica ka osnivanju Pokreta Nesvrstanih smatra se konferencija 29 država Afrike i Azije u Indoneziji. 1955.
Na skupu je iskazana želja o distanciranju od hladnoratovskih, ideoloških sukoba Istoka i Zapada.
Veća naredne 1956. godine, lideri Jugoslavije, Indije i Egipta (Josip Broz Tito, Džavaharlal Nehru, Gamal Abdel Naser) 19. jula na Brionima potpisali su Deklaraciju o zajedničkoj saradnji i politici - Pokret nesvrstanih.
Prva konferencija u Beogradu
Tek pet godina kasnije u septembru 1961. godine, uz veliku zaslugu jednog od osnivača, Tita, u Beogradu je održana prva zvanična konferencija Pokreta nesvrstanih.
Havanska deklaracija
Svrha organizacije, kako je napisano u Havanskoj deklaraciji iz 1979. godine, je da osigura "nacionalnu nezavisnost, suverenitet, teritorijalni integritet i bezbednost nesvrstanih zemalja u njihovoj borbi protiv imperijalizma, kolonijalizma, neokolonijalizma, aparthejda, rasizma, uključujući i cionizam i sve oblike strane agresije, okupacije, dominacije, mešanja ili hegemonije, kao i protiv blokovske politike".
Srbija u Pokretu Nesvrstanih
Po raspadu SFRJ, članstvo tadašnje Savezne Republike Jugoslavije u Pokretu nesvrstanih suspendovano je 1992. godine.
Na sastanku Koordinacionog biroa Pokreta nesvrstanih Zemalja, 25. septembra 2001. godine prihvaćen je zahtev SRJ za dobijanje statusa posmatrača u Pokretu, što je verifikovano na ministarskom sastanku, novembra 2001. godine u Njujorku.
Današnja uloga Pokreta
Od osnivanja Pokret nema formalnu hijerarhijsku strukturu, već se rukovodstvo menja rotacijom na samitima koji se održavaju svake tri godine. Trenutno je na čelu Azerbejdžan koji će svoje mesto ustupiti 2022. godine.
Po rušenju Berlinskog zida 1989. godine i pada komunizma na istoku Evrope, postavljeno je pitanje opravdanosti daljeg postojanja Nesvrstanih.
U godinama koje su usledile, Pokret je nastojao da se redefiniše, pomerajući fokus rada na borbu protiv globalizacije.
Nesvrstani posle šest decenija ponovo u Beogradu
U Beogradu se 11. i 12. oktobra održava samit povodom obeležavanja 60 godina od prve konferencije Pokreta nesvrstanih zemalja.
Na tom događaju prvi put učestuje Rusija u svojstvu posmatrača u Pokretu.
Kako je najavljeno, ruski šef diplomatije Sergej Lavrov će na događaju u Beogradu pročitati pozdravno pismo ruskog predsednika Vladimira Putina.