САМИТ ПОКРЕТА НЕСВРСТАНИХ: Вучић данас одржао низ важних састанака, представници земаља на вечери у Скупштини! (ФОТО/ВИДЕО)
Са 120 земаља чланица и 17 посматрача, Покрет несврстаних земаља је најбројнија групација држава после Уједињених нација.
Председник Србије Александар Вучић учествује данас на састанку на високом нивоу, посвећеном обележавању 60. годишњице Покрета несврстаних земаља на Београдском сајму.
"ХВАЛА РУСИЈИ НА ПОДРШЦИ" Најискренији и најотворенији разговор Вучића и Лаврова до сада
"СРБИЈА МЕ ВИШЕ ИНТЕРЕСУЈЕ ОД БИЛО ЧИЈЕГ ОПСТАНКА НА ВЛАСТИ" Вучић послао снажну поруку народу (ВИДЕО)
ВУЧИЋ И ЛАВРОВ НАКОН "НАЈИСКРЕНИЈЕГ РАЗГОВОРА ДО САДА": Председник упозорио да ће бити проблема због енергетске кризе
Вечера у Скупштини Србије
Председник Народне Скупштине Србије Ивица Дачић примио је вечерас представнике Покрета несврстаних земаља у српском парламенту, где је приређена свечана вечера.
Председник Вучић послао снажну поруку представницима несврстаних
Председник Србије Александар Вучић огласио се на свом Инстаграм налогу поводм одржавања Самита несврстаних у Београду.
У снажној поруци поручио је свим представницима несврстаних земаља да су "добро дошли кући".
Вучић разговарао са министром Саудијске Арабије и премијером Алжира
Председник Србије Александар Вучић од 15 сати има низ билатералних састанака са представницима несврстаних земаља који бораве у Београду.
Вучић се прво састао са министром спољних послова Краљевине Саудијске Арабије Фаисал бин Фархан, потом и са председником Владе Народне Демократске Републике Алжир Аименом Бенадерахманом.
Београд је домаћин конференције која се одржава поводом 60 година од оснивања Покрета несврстаних. То је један од најважнијих политичких скупова у свету ове године.
У Србију је дошло више од 100 делегација из 50 земаља света.
Обраћање председника Гане
Председник Гане изјавио је да је дошао да учврсти посвећеност Покрету несврстаних и како би се присетили тог дела историје.
- Односи су одлични и желимо да њихов значај истакнемо. Хвала за част коју сте учинили мојој земљи и мени одликовањем које ће имати битно место у мом кабинету - рекао је председник Гане.
Истакао је да је много области у којима две земље сарађују, као што је безбедност.
- Наша сарадња је значајна, смислена и намеравамо да отворима врата за нову сарадњу. Наредног месеца доћи ће делегација пољопривреде, образовања, одбрамбене индустрије, и биће речи управо о сарадњи. Светла је будућност пред нашим земљама, а најзначајнија је потреба да сви водимо сопствене агенде, а не да будемо предмет нечијих жеља - рекао је председник Гане на конференцији за медије.
Додаје да је међународна сарадња показала пропусте у случају расподеле вакцина.
- Ми не желимо да се тако нешто опет деси, а неће се десити ако сарађујемо. Наш допринос помоћи ће да се побољша клима у свету и рачунамо на Србију - каже председник Гане.
Завршен састанак - обраћање председника Вучића
Председник Србије Александар Вучић састао се са председником Републике Гане Нана Адо Данква Акуфо-Адоом у Палати Србија.
Након овог, Вучић ће одржати и низ билатералних састанака са високим представницима Краљевине Саудијске Арабије, Народне Демократске Републике Алжир, Народне Републике Бангладеш, Републике Индије, Републике Анголе, као и са председником Генералне скупштине Уједињених нација.
- Посебно хвала вама на посети Србији, веома смо почаствовани. Ово је прва посета председника Гане после много деценија. Надам се да ћете више пута да долазите у Београд и Србији. Разговарали смо о свим важним питањима - рекао је председник Србије.
Председник је додао да је за Србију важна чињеница то што Гана постаје чланица УН на две године и због тога је од велике важности да наши пријатељи из Гане буду информисани о свим дешавањима код нас и региону.
- Спремни смо да купујемо тропско воће и друге производе од Гане, ако су заинтересовани. У политичком смислу, немамо никаквих проблема, већ се добро разумемо. Треба да радимо заједно, да се чешће виђамо и да заједнички делујемо - рекао је Вучић.
Србија је, каже председник, добила подршку од стране председника Гане, што ће значити како би се што више урадило за наше људе у Гани, и њихове људе у Србији.
- Ми ћемо наставити да делимо добре односе и сарадњу, да учинимо шта се треба учинити како би наш однос био још бољи. Србија памти ко јој је био пријатељ, и зна то да врати - рекао је председник.
Председник је поручио да је председник Гане један од најумнијих људи од којег може много да се научи.
- У области парламентарне сарадње, али и у свим другим областима, понудили смо им сарадњу, па је тако остала још и идеја за економску сарадњу. У политичком смислу се у много чему разумемо са председником Гане, а што се економије тиче, ту је проблем удаљеност две земље, али верујем да ћемо у наредном периоду урадити доста тога што ће нам допринети, како нашим грађанима, тако и њиховим грађанима - рекао је Вучић.
Вучић се за крај обраћања још једном захвалио председнику Гане на посети, поручио да је Београд њихова друга кућа.
- Још једном вам хвала и честитам на ордену - рекао је Вучић.
Вучић одликовао председника Гане Орденом Србије на ленти
Председник Србије Александар Вучић одликовао је данас председника Гане Нана Адо Данква Акуфо-Адоу Орденом Републике Србије на ленти.
Председник Гане одликован је за нарочите заслуге у развијању и учвршћивању сарадње и пријатељских односа између Србије и Гане.
Вучић је Акуфо-Адоу орден уручио на свечаној церемонији у Палати Србија после "тет-а-тет" разговора и састанка делегација две земље.
Председник Гане је у недељу стигао у дводневну посету Србији, а учествује и на Самиту којим се обележава 60 година од оснивања Покрета несврстаних.
Иначе, Гана је 2019.године, као 16. земља чланица УН, повукла признање Косова уз образложење је да је одлука о признању косовске независности 2012.године била "преурањена".
- Велико хвала, почаствовани смо, ово је прва посета председника Гане, након много деценија. Имали смо прилику да разговарамо о свим важним питањима, како у свету, тако и о нашим билатералним односима. Посебно сам почаствован, што сам имао прилику, да нашем пријатељу, председнику Гане, уручим орден због развијања и учвршћивања сарадње и пријатељских односа између наших двеју земаља. Увек сте добродошли - написао је председник Вучић на свом Инстаграм профилу "будуцностсрбијеав" након састанка са председником Гане.
Почео "тет-тет" састанак двојице председника
Након церемоније дочека почео је "тет-тет" састанак двојице председника" после којег ће се Вучићу и Акуфо-Адои придружити и остали чланови делегација Србије и Гане.
Вучић ће на церемонији у Палати Србија Акуфо-Адои уручити Орден Републике Србије на ленти, а након тога двојица председника ће се обратити на заједничкој прес конференцији.
Акуфо-Адоа дочекан уз најавише државне и војне почасти
Вучић је испред Палате Србја, уз најавише државне и војне почасти, дочекао Акуфо-Адоу, који учествује и на Самиту којим се обележава 60 година од оснивања Покрета несврстаних.
Иначе, Гана је 2019. године, као 16. земља чланица УН, повукла признање Косова уз образложење је да је одлука о признању косовске независности 2012.године била "преурањена".
Председник Акуфо-Адо допутовао је у недељу у Београд, а дочекао га је министар спољних послова Никола Селаковић.
Вучић ће данас имати и билатералне састанке са званичницима Саудијске Арабије, Алжира, Бангладеша, Индије и Анголе.
Такође, председник Србије састаће се и са председником Генералне скупштине УН Абдулахом Шахидом.
Додик "Важно да се чуо став Републике Српске на Самиту"
Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик рекао је да је веома важно што су се на Самиту несврстаних у Београду чули ставови Републике Српске и да је овај скуп био прилика да у обраћању каже да је БиХ земља неслободе, протектората САД, једног броја европских земаља, Јапана и Канаде, те да те земље руше систем УН.
Додик је рекао да је имао прилику да каже да су те земље део нелегалног Савета за имплементацију мира, који је наметао одређена решења и давао подршку опет нелегалном високом представника, који се упустио у законодавну и уставну материју.
- Ово је била прилика да кажем да те земље руше систем УН да им није потребна дозвола Савета безбедности УН за именовање сваког високог представника, што је овај пут изостало и да они покушавају да наметну човека који, опет, блефира да је он неки високи представник и да има неку моћ - изјавио је Додик новинарима у паузи Самита.
Према његовим речима, то говори да БиХ, ако жели да буде земља, мора прво да се ослободи међународног туторства и да постане слободна, а да се народима, људима, грађанима унутар БиХ дозволи да договоре каква је БиХ могуће.
- Све друго води у раскол и то сам веома јасно рекао да је БиХ пред распадом и да то, ови који држе протекторат и управљају тиме показују све већу нервозу и покушавају разним претњама санкцијама, а вероватно ће ускоро почети да прете и грубом силом - истакао је Додик.
Он је додао да је то својствено великим, арогантнима, који мисле да је све допуштено и зато је било важно да се то каже земљама које деле вредности Покрета несврстаних, јер су многе од њих веома зависне од великих сила.
Додик је рекао да је разговарао и са председником Генералне скупштине УН Абдулом Шахидом, који је водио претходно заседање Генералне скупштине и који има амбицију да ова скупштина има далеко већи значај него до сада.
- Његова импресија је да је неопходно у времену овакве нестабилности апсолутно јачати глобалну организацију УН, с чиме се сам се сагласио - рекао је Додик и најавио низ других билатералних састанака на маргинама самита.
Хабиб и Селаковић
Министар спољних послова Србије Никола Селаковић састао се данас са министром спољних послова Либана Абдалом Боуом Хабибом који борави у Београду поводом обележавања 60. годишњице прве конференције Покрета несврстаних земаља на којој је учествовала и делегација Либана.
Како је саопштило српско министарство спољних послова, Селаковић је либанском колеги рекао да две земље баштине дугу традицију дипломатских односа који ове године навршавају 75 година, поручивши да је Србија опредељена да даље јача политички дијалог, као и укупне односе са Либаном.
Шахид "Покрет да се бави актуелним питањима биполарног света"
Председавајући Генералне скупштине Уједињених нација Абдула Шахид оценио је да ће Покрет несврстаних остати релевантан у будућност и нагласио да земље чланице овог покрета морају да се баве актуелним питањима у време мултиполарног света.
Шахид је за Танјуг на маргинама самита којим се обележава 60. година од прве конференције Покрета несврстаних у Београду, указао да је овај покрет основан у време када су постојала два политичка блока моћи, а да је сада време мултиполарног света.
- Покрет несврстаних мора да почне да почне да размишља актуелним питањима у време нове реалности мултиполарног света и он ће остати релевантан - рекао је Шахид.
Он је истакао да је Покрет несврстаних осигурао да у последњих 60 година одређен број земаља, укључујући неке веома мале, остану релевантне.
- Оне су играле важну улогу у одржавању мира и безбедности, оне су задржале важну улогу у развоју неких активности и још важније, оне су блиско сарађивале у Уједињеним нацијама да осигурају да се принципи УН универзално поштују - нагласио је Шахид.
На питање колико је важна сарадња између чланица Покрета несврстаних у време када се свет суочава са многим проблемима, као што су пандемија вируса корона, климатске промене и енергетска криза, Шахид је рекао да та питања немају границе и изразио уверење да је Покрет несврстаних као организација која окупља велики број држава релевантан за њихово решавање.
Омар "Очекујем да чујемо поруке мира и сарадње"
Министар трговине и индустрије Сомалије Кхалиф Омар изјавио је за Танјуг да од конференције у Београду очекује да земље пошаљу поруку мира, решавања спорова на миран начин и изразе већу и бољу сарадњу међу државама.
Омар је изразио задовољство што је делегација Сомалије у Београду поводом обележавања 60 година од прве конференције Покрета несврстаних, и да су они прва делегација која је дошла у Србију од 90-их година.
Како је навео, због дугогодишњег грађанског рата који је вођен у његовој земљи запоставили су своју улогу у свету, а с обзиром да је тај период сада иза њих изразио је наду да ће у наредном периоду радити на побољшању односа са Србијом.
Омар је подсетио да Србија и Сомалија имају дугу историју односа.
Каже да на скупу у Београду очекује да буде потписан низ билатералних споразума, али и да земље пошаљу поруку да морамо живети у мирном свету и на миран начин.
Министар трговине Сомалије казао је да очекује и побољшање сарадње у области трговине и додао да ће о томе разговарати данас са представницима нашег Министарства трговине.
Казао је да они највише извозе воће, а да су најпознатији по бананама.
Марсуди "Омогућити једнак приступ вакцинама"
Министарка спољних послова Индонезије Ретно Марсуди поручила је да су изазови са којима се свет суочавао током оснивања Покрета несврстаних остали, додајући да су се можда и умножили.
Марсуди је, на скупу поводом 60 година од прве конференције Покрета несврстаних у Београду, подсетила да је један од принципа тог Покрета једнакост међу свим државама и нацијама и указала да се управо због тога мора захтевати да буде омогућен једнак приступ вакцинама против вируса корона.
- Треба сви да сарађујемо заједно када се ради о изазовима, пандемији, климатским променама... - казала је Марсуди.
Према њеним речима, Индонезија се залаже за поштовање правде и у том смислу истиче да је њихов став да су Палестинци одавно требали да добију државу.
- Ми их подржавамо - казала је.
Наводећи да је први и доживотни председник Индонезије Сукарно, који је и један од оснивача Покрета несврстаних, рекао да се историја не сме заборавити, Марсуди је затражила од учесника Самита у Београду да подрже намеру Индонезије да се подржи Архива Покрета у УНЕСКО-у како би се, како каже, овековечили његове идеје, вредности и принципи.
- Заједно се можемо изборити за бољи и праведнији свет - казала је Марсуди.
Бенабдерахман "Покрет је увек налазио решења за кризне ситуације"
- Покрет несврстаних земаља увек је проналазио решења за излазак из кризних ситуација, што га чини равноправних чиниоцем у међународним односима - изјавио је данас премијер Алжира Ајмен Бенабдерахман на Самиту којим се обележава шест деценија тог Покрета.
Он је захвалио Србији на гостопримству и одличној организацији скупа, додајући да се напредак Србије нешто што се види.
Подсетио је да је пре 60 година зачет Покрет земаља, које су биле решене да се боре за одбрану врености слободног света и да то буде спас за треће земље.
- Ово је важан тренутак у историји. Један завет нам је остављен и овде се потврђује да тај завет траје 60 година. Покрет је увек налазио решења за излазак из кризних ситуација, што му омогућује да буде равноправни чинилац у међународним односима - рекао је Бенабдерахман.
Бенабдерахман је истакао и да је Покрет данас више него раније потребан земљама.
- Морамо уз помоћ Покрета заједнички да ојачамо везе међу нама, а то ће нам бити подстрек да радимо за још бољу будућност за наше грађане. Морамо да обезбедимо мир, правду - рекао је Бенабдерахман.
Он је рекао да је Покрет подржавао став да нема окупације друге земље и да свака земља има парво на будућност и просперитет.
- Све земље морају да поштују међународно право, људска права, имају парво да одлучују о својој судбини - рекао је Бенабдерахман.
У том смислу, поменуо је Западну Сахару, износећи став да народи у Сахари морају да узму ствари у своје руке, као што, каже, и Палестинци имају право на одлучивање.
Вучић са председником Републике Гане
Председник Србије Александар Вучић састаје се са председником Републике Гане Нана Адо Данква Акуфо-Адоом у Палати Србија.
Након овог, Вучић ће одржати и низ билатералних састанака са високим представницима Краљевине Саудијске Арабије, Народне Демократске Републике Алжир, Народне Републике Бангладеш, Републике Индије, Републике Анголе, као и са председником Генералне скупштине Уједињених нација.
Видео председника одушевио грађане Србије
- Ово је изузетна и ретка прилика да разговарамо о свим питањима од заједничког интереса, лицем у лице, као и о будућности коју желимо заједно да изградимо.
Уверен сам да је свет дијалога, компромиса и мира и даље могућ и достижан.
Указали сте нам изузетну част, као домаћину и увек ћете у Србији имати пријатеља - пише у опису испод видеа.
Завршен први део свечаности
Након обраћања високих званичника на Самиту несврстаних, први део свечаности је завршен. Одмах након тога уследило је групно фотографисање свих учесника.
Чавушоглу се обратио присутнима
- Желим да Вам пренесем поруке мог председника Ердогана. Желим да честитам Азербејџану и Србији, Азербејџану на председавању, а Србији на организацији - рекао је Чавушоглу и додаје:
- Ваше екселенције, биполарни свет се претворио у мултилатерални, али главни принципи београдске декларације и даље остају веома релевантни и битни, позивамо вас и цео покрет да буде јачи у својим активностима - рекао је Чавушоглу.
Лавров пренео Путинову поруку
Хвала што сте дозволили да Русија буде један од посматрача на данашњем скупу. Желим да пренесем поруку од Владимира Путина – од свег срца поздрављам чланице, данас, када је ситуација у свету све турбулентнија и када човечанство мора да се суочи са нарастајућим бројем претњи и изазова, позитивни потенцијал Покрета несврстаних је посебно потребан, навео је Лавров и додао:
- Не смемо заборавити и значај Уједињених Нација. Надамо се да ће наше својство посматрача помоћи много за демократизацију односа и општех успеха - рекао је Лавров.
Порука председника Србије
Након званичног обраћања, председник Србије Александар Вучић објавио је фотографију са јаком поруком на свом Инстаграм профилу "будуцностсрбијеав".
- Драги пријатељи, добро дошли кући! Београд је био, јесте и биће поносни домаћин сваком људском бићу које у себи носи душу мира. Основна идеја, око које су се наши претходници окупили, када су основали овај покрет, јесте мир.
Велика ми је привилегија и част да смо се сви данас окупили у Београду, где ћете се надам се у наредним данима осећати као код куће. Нека дуго живи наше пријатељство!
Председник Републике Србије Александар Вучић учествовао је на Састанку на високом нивоу, посвећеном обележавању 60. годишњице Покрета несврстаних земаља - написао је председник у опису фотографије.
Путинова порука учесницима скупа Покрета несврстаних
Председник Русије Владимир Путин поручио је учесницима скупа у Београду поводом 60. годишњице Покрета несврстаних да је позитивни потенцијал те организације данас од посебног значаја имајући у виду турбулентну ситуацију у свету.
Путин је у телеграму учесницима истакао да Покрет несврстаних има веома важну улогу у међународним односима, да доследно инсистира на принципу равноправности држава, уважавању суверенитета и законитих интереса, а такође се залаже за конструктивни мултилатерални дијалог строго у складу са Повељом Уједињених нација.
- Данас, када је ситуација у свету све турбулентнија и када човечанство мора да се суочи са нарастајућим бројем претњи и изазова, позитивни потенцијал Покрета несврстаних је посебно потребан - навео је председник Русије.
Указао је да је важно да се та ауторитативна и репрезентативна организација активно укључи у решавање кризних ситуација, дајући суштински допринос колективним напорима за изградњу демократичнијег и стабилнијег светског поретка, јачањем поверења и узајамног разумевања међу чланицама међународне заједнице, истакао је Путин.
Руски председник је подсетио да је Русија недавно добила статус посматрача у Покрету несврстаних и оценио да то отвара нове могућности за сарадњу у решавању регионалних и светски питања, у осигуравање безбедности и одрживог развоја у целом свету.
Путин је учесницима скупа пожелео успешан рад.
Русију на скупу у Београду представља шеф дипломатије Сергеј Лавров.
Обраћање Додика
Милорад додик упутио је честитке Илхаму Алијеву "на племенитој одлуци да се овогодишњи састанак одржи у Београду", и председнику Србије на гостопримству.
- Тима је исказао поштовање према оснивачима покрета, али и добронамерно лидерство.
Додик је говорио о пандемији вируса корона и рекао да су "на почетку епидемије велике земље заборавиле на мале".
- Ова криза је поптуно оголила стварни однос великих земаља ка малим.
Изразио је забринутост због ескалације "политичких и војних сукоба, мигрантске и избегличке кризе, тероризма, сиромаштва..."
- Постоји протекторат међународне заједнице који је БиХ довео до распада. БиХ је наметнут високи представник, иако нема одлуке Савета безбједности да он ради у тој држави - навео је Додик.
Гутерес се обратио путем видео-поруке
Секретар Уједињених нација Антонио Гутерес истакао је да му је велика част што може да се обрати у време глобалних изазова.
– Јако је важно да мулилатеризам и међународна сарадња буду од примарног значаја. Желим вам успешан састанак - рекао је Гутерес.
На скупу је пуштен први филм о Самиту Покрета несврстаних у Београду.
Обраћање Вучића
Председник Србије Александар Вучић отвара Самит поводом обележавања 60 година од прве конференције Покрета несврстаних земаља на Београдском сајму
- Уважени гости, екселенције, министри и драги пријатељи, добро ви нама дошли кући - рекао је председник и додао да је Београд кућа за сваког у овом покрету.
Истакао је да му је драго да види "пријатеље" из различитих делова света јер су приказали значај који дају овом догађају.
- Међународна сарадња јесте једини пут ка благостању и квалитету читавог човечанства. Повеља УН истиче и промовише три основна принципа - безбедност, мир и стабилност. и квалитету читавог човечанства. Повеља УН истиче и промовише три основна принципа - безбедност, мир и стабилност -Вучић је изразио наду да тема неће бити само прошлост, већ и будућност, јер верује да је свет дијалога, компромиса и мира достижан.
Основна идеја око које су се наши претходници окупили био је мир. Мир је основ сваке сарадње, било да је реч о политичкој, привредној или културној сарадњи. Велика ми је част што смо се сви окупули данас у Београду, осећајте се као код куће, истакао је председник.
Како је додао, Србија зна колико је борба тешка, најболнија је она за територијални сувернитет.
- Упркос свим изазовима остајемо посвећени проналажењу компромисног решења, које би обезбеднило дугорочни мир на Балкану. Дијалог нема алтернативу - истакао је Вучић.
- Сматрам да ћемо се сложити да је данас свет на многе начине различит од онога 1961. године, истовремено није само реч о броју изазова са којима се суочавамо већ је природа свега тога сложенија. Неопходно је да радимо на јачању, сваки нови изазов са којим се суочавамо подсећа нас да ниједна држава није изолована. Сарадња и солидарснот су једини пут који води просперитету - рекао је председник и додао:
Србија је као једна од наследника почастована је улогом коју је наследила и никада нисмо престали да јачамо сарадњу.
Вучић је истакао да је Србија поносна на то што је као неутрална земља на путу ка ЕУ, а исто тако одржавамо односе и са другим државама.
- Уверен сам да ћете имати прилике да док сте у Београду видите нову, снажну и модернију Србију - казао је председник.
Он је подвукао да Србија никада, упркос притисцима, неће окренути леђа својим пријатељима.
Председавајући Покрета несврстаних Илхам Алијев обратио се путем видео-линка
Председник Азербејџана Илхан Алијев отворио је састанак путем онлајн укључења и захвалио се председнику Србије због организације састанка на високом нивоу.
- Пре свега желим да искажем своју захвалност нашем домаћину, председнику Вучићу, и да поздравим све присутне. Ова иницијатива показује спремност Срба да преузму наслеђе. Од оснивања покрет несврстаних је играо велику улогу у одржавању мира и чувању солидарности у свету. Поштовање суверенитета и територијалног интегритета, као и немешање у унутрашње послове других земаља је најважнији принцип несврстаних - рекао је председник Азербејџана Илхам Алијев.
Вучић стигао на Самит несврстаних
Председник Србије Александар Вучић стигао је на Самит несврстаних на Сајму.
Председник Србије Александар Вучић огласио се пред почетак скупа поводом годишњице Покрета несврстаних.
- Подочњаке не могу да поправим, али поносан на Србију и скуп несврстаних који после шездесет година поново организујемо у Београду. Ово су последње припреме у неком собичку на Београдском сајму - навео је Вучић.
Председник Републике Србије Александар Вучић са помоћником генералног секретара УН Мирославом Јенчом.
- Добро дошли у Србију! - написао је Вучић на свом Инстаграм профилу "будуцностсрбијеав".
Председник Републике Србије Александар Вучић и специјални изасланик председника и министар при кабинету председника Владе Краљевине Камбоџе Оух Борит.
Председник Републике Србије Александар Вучић и специјални изасланик председника и државни министар за спољне послове Републике Индије Леки Менакаши.
Председник Републике Србије Александар Вучић са специјалним изаслаником председника и министар спољних послова Либанске Републике Абдалах Боу Хабиб.
Председник Републике Србије Александар Вучић и специјални изасланик председника и министар спољних послова Републике Индонезије Рента Марсуди.
Председник Републике Србије Александар Вучић са председником Генералне скупштине Уједињених нација Абдула Шахид.
Велики значај придајемо обележавању 60. годишњице Покрета несврстаних, хвала драгом пријатељу, српском члану Председништва БиХ, Милораду Додику, што је и данас са нама у Београду.
Председник Републике Србије Александар Вучић и председник Републике Гане Нана Адо Данква Акуфо-Адо.
Стигли Брнабић и Дачић
Премијерка Србије Ана Брнабић и председник Скупштине Србије Ивица Дачић стигли су на скуп.
Селаковић и Бајрамов дочекују званичнике
Пре почетка скупа, званичнике више од 100 делегација, дочекују министри спољних послова Србије и Азербејџана, Никола Селаковић и Џејхун Бајрамов.
Поједине госте дочекаће и председник Србије Александар Вучић.
На самиту учествује 4.000 људи, а свима је урађен ПЦР тест.
Старовић "Очи света упрте у Београд"
Државни секретар Министарства спољних послова Немања Старовић рекао је за РТС да су данас очи целог света упрте у правцу Београда.
"Сви грађани Србије имају разлога да буду поносни. Данас су се окупиле делегације из више од 100 земаља света како би послале поруку мира. Велики је значај оваквих скупова", нагласио је Старовић.
Када је реч о безбедности скупа, Старовић је рекао да на Самиту учествује 4.000 људи, да се примењују ригорозне епидемиолошке мере, да су сви учесници вакцинисани и да им је урађен пи-си-ар тест.
Према његовим речима, сви који су присутни на Сајму су безбедни, мали део учесника је био позитиван на коронавирус и они су изоловани.
Радојка Николић "Самит треба искористити за нове аранжмане"
Скуп Покрета несврстаних земаља у Београду је један од највећих мутилатераних скупова у Европи ове године, рекла је за РТС главна и одговорна уредница магазина "Бизнис и Економетар" Радојка Николић.
- Када се вратимо у прошлост када је реч о економији, у тренутку одржавања првог самита Покрета несврстаних у Београду пре шест деценија, за ондашњу Југославију то је био велики економски искорак, пре свега ка афричком тржишту. Ми смо им понудили оно што им је било најпотребније а то је грађевинска инфраструктура и тада настају и наши грађевински гиганти попут 'Енергопројекта', 'Мостоградње' и других. Највише се радило у Ираку, затим Нигерији, Замбији, Габону - рекла је Николићева.
Истовремено због Самита несврстаних изграђени су у кратком року хотел 'Метропол' и другу смештајни капацитети, осветљен је Калемегдан а то је све било само 15 година од рата и требало је много тога изградити поново, подсетила је Радојка Николић.
- Овај догађај треба да се искористи за склапање нових аранжмана са афричким земљама. Наши привредници имају шта да извезу на та тржишта, пре свега храну. Ми немамо у овом тренутку билатералне аранжмане са већином тих земаља, због чега плаћамо велике царине. Треба видети која су то тржишта најбитнија за наше привреднике и са тим земљама склапати билатералне споразуме - рекла је гостујући на РТС-у Радојка Николић.
Делегације, учеснице Самита покрета несврстаних пристижу на Сајам
На Београдски сајам почеле су да пристижу делегације земаља учесница Самита Покрета несврстаних.
Додик - Наступаћу у име Републике Српске и Срба
Српски члан Председништва Милорад Додик, који ће присуствовати скупу поводом 60. годишњице Покрета несврстаних, који почиње данас у Београду, изјавио је да ће на маргинама тог скупа саговорнике упознати о ситуацији у БиХ са позиције представника српског народа, односно Републике Српске у Председништву БиХ.
Из Додиковог Кабинета најављено је да ће Додик имати и више билатералних састанака са званичницима земаља учесница дводневног скупа.
Додик је рекао да неће износити ставове Председништва БиХ јер није ни дошао у тој функцији, преноси РТРС.
Председник Гане стигао у Београд
У Београд је допутовао председник Гане Нана Адо Данква Акуфо-Адо, који ће данас учестовати на Самиту којим се обележева 60 година од оснивања Покрета несврстаних, а затим ће званично почети и његова билатерална посета Србији.
Председника Гане је, уз црвени тепих и постројену Гарду Војске Србије, традиционално уз погачу и со, дочекао министар спољних послова Никола Селаковић.
Међу учесницима Прве конференције у Београду 1961. године био је и први председник Гане, Кваме Нкрумах, који је са Титом, Нехруом, Насером и Сукарном био део петорке идејних твораца несврстаних.
У делегацији Гане, као гост на комеморативном састанку, је и кћерка тадашњег председника Нкрумаха.
Организација догађаја
Свечано отварање Комеморативне седнице, на којем ће се председник Србије обратити у својству ко-домаћина Комеморативног скупа, саопштено је из службе за сарадњу с медијима председника Републике.
Након тога, у 10 сати почиње пленарна сесија на којој ће се обратити шефови делегација.
Вучић ће се данас састати са председником Републике Гане Нана Адо Данква Акуфо-Адоом, а након тога ће одржати и низ билатералних састанака са учесницима састанка поводом годишњице Покрета несврстаних.
У Палати Србија у 12 часова предвиђен је свечани дочек председника Гане, а после "тет-а-тет" састанка биће организован пленарни састанак делегација две земље.
Председнику Гане биће уручен Орден Републике Србије на ленти, после чега су предвиђене и изјаве за медије двојице председника.
У поподневним сатима Вучић ће разговарати са високим представницима Краљевине Саудијске Арабије, Народне Демократске Републике Алжир, Народне Републике Бангладеш, Републике Индије, Републике Анголе, као и са председником Генералне скупштине Уједињених нација, саопштила је служба за сарадњу с медијима председника Републике.
Шест ствари које треба знати о Покрету несврстаних
Шест деценија после првог скупа, Покрет несврстаних поново се враћа у Београд. На иницијативу председника СФРЈ Јосипа Броза Тита лидери 25 земаља дошли су у престоницу тадашње Југославије. Данашњи скуп Покрет дочекује са 120 земаља чланица и 17 посматрача, од којих је у Београду више од 100 са 40 шефова држава.
Настанак покрета
Термин "несврстани" први је сковао индијски премијер Џавахарлал Нехру током свог говора 1954. у престоници Шри Ланке, Коломбу.
Као прекретница ка оснивању Покрета Несврстаних сматра се конференција 29 држава Африке и Азије у Индонезији. 1955.
На скупу је исказана жеља о дистанцирању од хладноратовских, идеолошких сукоба Истока и Запада.
Већа наредне 1956. године, лидери Југославије, Индије и Египта (Јосип Броз Тито, Џавахарлал Нехру, Гамал Абдел Насер) 19. јула на Брионима потписали су Декларацију о заједничкој сарадњи и политици - Покрет несврстаних.
Прва конференција у Београду
Тек пет година касније у септембру 1961. године, уз велику заслугу једног од оснивача, Тита, у Београду је одржана прва званична конференција Покрета несврстаних.
Хаванска декларација
Сврха организације, како је написано у Хаванској декларацији из 1979. године, је да осигура "националну независност, суверенитет, територијални интегритет и безбедност несврстаних земаља у њиховој борби против империјализма, колонијализма, неоколонијализма, апартхејда, расизма, укључујући и ционизам и све облике стране агресије, окупације, доминације, мешања или хегемоније, као и против блоковске политике".
Србија у Покрету Несврстаних
По распаду СФРЈ, чланство тадашње Савезне Републике Југославије у Покрету несврстаних суспендовано је 1992. године.
На састанку Координационог бироа Покрета несврстаних Земаља, 25. септембра 2001. године прихваћен је захтев СРЈ за добијање статуса посматрача у Покрету, што је верификовано на министарском састанку, новембра 2001. године у Њујорку.
Данашња улога Покрета
Од оснивања Покрет нема формалну хијерархијску структуру, већ се руководство мења ротацијом на самитима који се одржавају сваке три године. Тренутно је на челу Азербејџан који ће своје место уступити 2022. године.
По рушењу Берлинског зида 1989. године и пада комунизма на истоку Европе, постављено је питање оправданости даљег постојања Несврстаних.
У годинама које су уследиле, Покрет је настојао да се редефинише, померајући фокус рада на борбу против глобализације.
Несврстани после шест деценија поново у Београду
У Београду се 11. и 12. октобра одржава самит поводом обележавања 60 година од прве конференције Покрета несврстаних земаља.
На том догађају први пут учестује Русија у својству посматрача у Покрету.
Како је најављено, руски шеф дипломатије Сергеј Лавров ће на догађају у Београду прочитати поздравно писмо руског председника Владимира Путина.