BEZ IDEOLOGIJE: Politikanstvo i lični interes iznad svega
Smena od evrofanatika do nacionalista
Opozicione stranke koje su slavu sticale na politici „i Evropska unija i Kosovo“, praktično su okrenule ćurak i prerasle u gotovo najžešće kritičare vlasti zbog aktivnog zalaganja da se razreši problem Kosova i Metohije.
Pročitajte i:
Partije građanske i demokratske orijentacije koje su slavu sticale na politici „EU i KiM“ okrenule ćurak i prerasle u najžešće kritičare vlasti zbog aktivnog zalaganja da se razreši pitanje Kosova i Metohije.
Zaokret u politici tih demokratskih i građanski orijentisanih partija desio se pošto su izgubile vlast što, nedvosmisleno ukazuje da kritike na račun vladajuće strukture i predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koji se protivi zamrznutom konfliktu, služe samo za skupljanje jeftinih političkih poena.
- Veći deo opozicije koji je vodio državu u postoktobarskom periodu do 2012, kada je vlast preuzeo savez sa SNS na čelu, i zalagao se za EU i razrešenje kosovskog čvora, očigledno je spreman da, zarad nekih sitnih poena, napada i iskoristi kompromis koji se očekuje u vezi sa Kosovom. To je egoističko partijsko stanovište - kaže predsednik Transprentnosti Vladimir Goati i dodaje:
- Kompromis je, po mom mišljenju, nužan. A opozicija čeka da tu žabu - neprijatnu stvar u obliku kompromisa o Kosovu - proguta vladajuća garnitura da bi iskoristila trenutak za napad. Umesto da je postignut unutrašnji „sporazum“ svih političkih faktora o rešavanju najtežeg državnog pitanja, opozicija je digla ruke. Nema svoj predlog za KiM, a kritikuje tuđi. Zato je utisak da sve čine zarad politikanstva, odnosno da se odrekla svoje ideologije - evropskih integracija i rešavanja problema Kosova - i nastupa sa nacionalističkih pozicija. Krajnje neiskreno.
Politikolog Boban Stojanović smatra da oslabljena i razjedinjena opozicija pokušava da se nametne biračima.
- Aleksandar Vučić je opoziciji „preuzeo“ politiku evropskih integracija i mirnog rešavanja pitanja KiM. U nameri da se vrati u političku arenu, opozicija kritikuje sve odluke vlasti, i dobre i loše. Problem je što nisu konstruktivni, politika im se zasniva na kritici, a zauzvrat ne nude i nemaju nikakav predlog za kompromisno rešenje pitanja Kosova i Metohije.
Lider LDP Čedomir Jovanović izjavio je da je pitanje Kosova i Metohije najveći čvor koji naša generacija mora da razreši. On je kazao da to nije problem vlasti već ovog društva koji ne sme biti podeljen između opozicije i vlasti:
- Vlast, naravno, ima najveću odgovornost, ali bi trebalo da ima i moć da se nosi sa tim pitanjima. Naša opozicija ima o Kosovu i Metohiji nacionalističke i, rekao bih, „stare“ stavove. Nema novog pristupa, već se sa guslanja prešlo na muziku iz liftova.