БЕЗ ИДЕОЛОГИЈЕ: Политиканство и лични интерес изнад свега
Смена од еврофанатика до националиста
Опозиционе странке које су славу стицале на политици „и Европска унија и Косово“, практично су окренуле ћурак и прерасле у готово најжешће критичаре власти због активног залагања да се разреши проблем Косова и Метохије.
Прочитајте и:
Партије грађанске и демократске оријентације које су славу стицале на политици „ЕУ и КиМ“ окренуле ћурак и прерасле у најжешће критичаре власти због активног залагања да се разреши питање Косова и Метохије.
Заокрет у политици тих демократских и грађански оријентисаних партија десио се пошто су изгубиле власт што, недвосмислено указује да критике на рачун владајуће структуре и председника Србије Александра Вучића, који се противи замрзнутом конфликту, служе само за скупљање јефтиних политичких поена.
- Већи део опозиције који је водио државу у постоктобарском периоду до 2012, када је власт преузео савез са СНС на челу, и залагао се за ЕУ и разрешење косовског чвора, очигледно је спреман да, зарад неких ситних поена, напада и искористи компромис који се очекује у вези са Косовом. То је егоистичко партијско становиште - каже председник Транспрентности Владимир Гоати и додаје:
- Компромис је, по мом мишљењу, нужан. А опозиција чека да ту жабу - непријатну ствар у облику компромиса о Косову - прогута владајућа гарнитура да би искористила тренутак за напад. Уместо да је постигнут унутрашњи „споразум“ свих политичких фактора о решавању најтежег државног питања, опозиција је дигла руке. Нема свој предлог за КиМ, а критикује туђи. Зато је утисак да све чине зарад политиканства, односно да се одрекла своје идеологије - европских интеграција и решавања проблема Косова - и наступа са националистичких позиција. Крајње неискрено.
Политиколог Бобан Стојановић сматра да ослабљена и разједињена опозиција покушава да се наметне бирачима.
- Александар Вучић је опозицији „преузео“ политику европских интеграција и мирног решавања питања КиМ. У намери да се врати у политичку арену, опозиција критикује све одлуке власти, и добре и лоше. Проблем је што нису конструктивни, политика им се заснива на критици, а заузврат не нуде и немају никакав предлог за компромисно решење питања Косова и Метохије.
Лидер ЛДП Чедомир Јовановић изјавио је да је питање Косова и Метохије највећи чвор који наша генерација мора да разреши. Он је казао да то није проблем власти већ овог друштва који не сме бити подељен између опозиције и власти:
- Власт, наравно, има највећу одговорност, али би требало да има и моћ да се носи са тим питањима. Наша опозиција има о Косову и Метохији националистичке и, рекао бих, „старе“ ставове. Нема новог приступа, већ се са гуслања прешло на музику из лифтова.