Ana Brnabić OTKRILA kakav će odnos Srbija ubuduće imati prema Rusima
Premijerka Srbije ocenila šta je u najboljem interesu građana
Premijerka Ana Brnabić rekla je da Vlada Srbije neće uvoditi sankcije Rusiji, da će se u daljem razvoju Srbija oslanjati na rusko znanje, kao i da uskoro očekuje rešenje za Srpsko-ruski humanitarni centar u Nišu.
- Jasno sam rekla da će ovo biti Vlada kontinuiteta, pa i u odnosu na to, stoga nećemo uvoditi sankcije Rusiji. Gledaćemo da vodimo balansiranu spoljnu politiku, EU je bila i ostaje naš strateški prioritet zbog nas samih. Mi treba da se menjamo u skladu sa evropskim vrednostima, da učimo od EU o finansijskoj, fiskalnoj, radnoj disciplini i etici, jer je to važno za sve građane Srbije. U ovom trenutku sankcije Rusiji nisu u najboljem interesu Srbije - izjavila je Brnabić za Sputnjik.
Brnabić je navela i da je Srpsko-ruski humanitarni centar u Nišu na listi prioriteta, ali je ocenila i da je to pitanje previše politizovano i trebalo bi ga skloniti iz sfere politizacije i pragmatično o njemu razmišljati i naći rešenje za taj status.
- Mi ćemo na tome raditi i mislim da ćemo uskoro uspeti da nađemo rešenje koje će biti prihvatljivo za sve. Ja ne vidim naročiti problem u tome. Nama je taj centar značajan i svi naši partneri treba da razumeju da je nama taj centar značajan i da je on pre svega humanitarni - istakla je premijerka.
Upitana da li će Srbija biti otvorena za ruske kompanije u većoj meri u periodu koji je pred nama ona kaže da će se Srbija oslanjati i na rusko znanje i na rusku tehnologiju i da od Rusije imamo puno toga da naučimo, jer je ona velesila u tome, posebno u nanotehnologiji.
Han čestitao Ani Brnabić: Sa zadovoljstvom očekujem saradnju sa Vašim timom!
- Ubeđena sam da možemo da sa Rusijom radimo puno. Nadam se, najviše u sferi tehnologije, digitalizacije i inovacija, ali i svega ostalog. Otvoreni smo, Srbiji su potrebne investicije. Srpski narod ima tradicionalno prijateljstvo sa ruskim narodom i kao predsednik Vlade nameravam da tome ukažem izuzetno poštovanje i da ja, koja dolazim iz sektora koji je, pre svega bio usmeren na SAD, naučim mnogo više o ruskim investicijama, o potencijalima za dalju saradnju i da proširim i svoje sopstvene vidike.
Pomenula je i institut „Biosens" gde je najmodernija, najnaprednija primena digitalizacije i informacionih tehnologija u poljoprivredi.
- Radujem se tome da učimo od Rusije, ali i da ih pozovemo da vide i šta radi institut „Biosens" i da vidimo kako zajedno možemo od toga da napravimo pravo čudo - rekla je ona dodajući da je to već 22. vek u poljoprivredi.
Brnabić o povlačenju zakona iz skupštinske procedure: To je uobičajeno prilikom izbora nove vlade
- A biće ovde, u Srbiji, u Novom Sadu. Jedva čekam da počnemo rad na toj zgradi. Radovi bi trebalo da budu završeni u roku od godinu dana, što je relativno brzo. Radujem se da već negde od početka 2019. godine mi svi krenemo u ozbiljnu primenu tih tehnologija - rekla je Brnabić.
- Oslanjaćemo se i na rusko znanje i na rusku tehnologiju. Imamo puno toga da naučimo, Rusija je jedna od velesila u tome. Ona je velesila u nanotehnologiji, tehnologiji budućnosti.
Slušala sam nekoliko fantastičnih predavanja ruskih naučnika u vezi sa efikasnošcu materijala, što mi je otvorilo druge perspektive o tome kako razmišljamo o novim tehnologijama. Eto, to je još jedna stvar; mi se još uvek fokusiramo na energetsku efikasnost, a efikasnost materijala je potpuno novi trend, koji u velikoj meri dolazi iz Rusije - objasnila je premijerka. Ona je dodala i da jedan od najvećih ruskih univerziteta Lomonosov ima fantastičnu saradnju sa americkim MIT.
- Ko smo onda mi da razmišljamo da li ćemo se fokusirati samo na MIT ili samo na Lomonosov? Učićemo i bićemo otvoreni za znanje iz svih krajeva sveta i u tom smislu izuzetno se radujem i mislim da ministar (Nenad) Popović može jako puno da doprinese u tom aspektu.
Ona je ukazala da su važne veze sa Rusijom, ali i veze sa Izraelom, koja je jedna od vodecih zemlja sveta u start apovima u inovacijama.
- Učićemo sa svih strana, imamo puno da naučimo, imamo puno da nadoknadimo, ali, isto tako, imamo puno i da ponudimo - naglasila je Brnabić.