BRUKA I SRAMOTA! Srbin glasao "ZA" Prištinu u Savetu Evrope, a OVAKO objašnjava svoj stav
Potpredsednik Parlamentarne skupštine Saveta Evrope Snježana Novaković Bursać, članica delegacije BiH iz Republike Srpske, oglasila se za RT Balkan iz Strazbura i ocenila da je , po njenom mišljenju, "stav Saše Magazinovića po pitanju glasanja o prijemu tzv. Kosova neprikladan, imajući na umu da vrlo verovatno zna koliko je to pitanje važno i uznemirujuće za srpski narod u celini".
Predsedavajući Delegacije Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope Saša Magazinović iz Socijaldemokratske partije Nermina Nikšića, Srbin iz Sarajeva, najavio je da će glasati za ulazak samoproglašenog Kosova u Savet Evrope.
Magazinović nas je blagoizvoleo objašnjenjem, pa je post na Iksu naslovio "Članstvo Kosova u Savetu Evrope", i detaljno objasnio svoje pobude da glas da samoproglašenom Kosovu, koje Bosna i Hercegovina ne priznaje za nezavisnu državu.
-Glasaću na osnovu uverenja da svi građani Kosova zaslužuju mogućnosti koje pruža Savet Evrope, da i Albanci i Srbi i svi ostali konačno dobiju pristup Evropskom sudu za ljudska prava, da žive u demokratski naprednijem društvu nego što je danas, i da osete napredak u vladavini prava - poručio je Magazinović, naravno ograđujući se:
-U samom mišljenju se navodi da glasanje o članstvu Kosova u Savetu Evrope ne prejudicira stavove pojedinih država članica u vezi sa statusom Kosova.
Magazinović je dodao da ukoliko usvoje ovo mišljenje, "pretpostavka je da se polovinom maja donese konačna odluka, koja je u nadležnosti Komiteta ministara u kojem države članice predstavljaju ministri inostranih poslova ili stalni diplomatski predstavnici u Strazburu - pozivajući indirektno šefa diplomatije BiH Elmedina Konakovića da i on glasa "za", iako je to u suprotnosti sa Ustavom BiH i Dejtonskim mirovnim sporazumom.
Na drugoj strani, potpredsednik Parlamentarne skupštine Saveta Evrope Snježana Novaković Bursać, članica delegacije BiH iz Republike Srpske, oglasila se za RT Balkan iz Strazbura i ocenila da je , po njenom mišljenju, "stav Saše Magazinovića po pitanju glasanja o prijemu tzv. Kosova neprikladan".
-Mislim da je bitno reći da mi parlamentarci imamo pravo da postupamo na bazi ličnih, odnosno političkih stavova naših stranaka i biračkog tela kog predstavljamo, kako u domaćim parlamentima, tako i u Parlamentarnoj Skupštini Saveta Evrope. To pravo ima i kolega Magazinović, ali po mom mišljenju njegov stav po pitanju glasanja o prijemu tzv. Kosova jeste neprikladan, imajući na umu da vrlo verovatno zna koliko je to pitanje važno i uznemirujuće za srpski narod u celini - ocenjuje Novakovićeva.
Na prošlom glasanju, Novakovićeva je glasala "protiv" i to je ponosno istakla. Kada je ovaj krug glasanja u pitanju, nažalost, prognoze nisu dobre.
-Na sastanku Komiteta za politička pitanja i demokratiju koji je održan krajem prošlog meseca sam glasala protiv mišljenja kojim se preporučuje prijem tzv. Kosova u Savet Evrope. Pretpostavljam da će današnjem zasedanju Parlamentarne skupštine Saveta Evrope to mišljenje dobiti potrebnu dvotrećinsku većinu, ali o odluci o eventualnom će odlučivati Savet Ministara. Naravno da ću i ovaj put biti protiv - naglašava za RT Balkan Snježana Novaković Bursać.
Ona dodaje da će i kolega Branislav Borenović iz Republike Srpske takođe glasati protiv, izražavajući žaljenje što amandmani koje su podneli nisu usvojeni.
Bursaćeva, koja je član i Političkog komiteta i demokratije iz BiH, istakla je da je reč o slomu međunarodnog prava i principa teritorijalnog integriteta i suvereniteta međunarodno priznatih zemalja na štetu Srbije, jedne od članica Saveta Evrope čiji su Kosovo i Metohija, prema Ustavu, sastavni deo.
-Samoproglašeno Kosovo ne ispunjava uslove da je država u smislu Povelje UN, pa ne može biti država u smislu člana četiri Statuta Saveta Evrope. Ta teritorija je nasilno odvojena od suverene i međunarodno priznate države Srbije, koju Srbija, BiH i mnoge druge države nisu, niti će priznati - istakla je ona u današnjem saopštenju.
Bursaćeva je ukazala da su ključna pitanja za celokupnu međunarodnu zajednicu u vezi s ovim slučajem – hoće li se i ubuduće poštovati princip teritorijalne celovitosti država, s obzirom na današnje odluke i ima li ova generacija političara ovlašćenje da menja i prilagođava Statut Saveta Evrope prema zahtevima nasilno ocepljenih teritorija i po nečijoj potrebi?