Carinski rat u najavi! Vlada Srbije upozorila poslednji put: Hrvati, imate sedam dana!
Imamo podršku regiona
Ukoliko Hrvatska ne vrati takse za za uvoz povrća i voća sa 270 na pređašnjih 12 evra, Srbija i zemlje regiona će strogim sanitarnim merama saseći uvoz voća, povrća i mleka i mesa iz te zemlje.
Evo na koji način će se na carini Srbije kontrolisati sva roba iz Hrvatske
Hrvatska trgovinska agresija prema komšijama - uvođenjem 22 puta viših taksa na uvoz voća i povrća iz trećih zemalja, odnosno povećanje sa 12 na 270 evra - naterala je vlade Srbije i naših suseda da juče na sastanku u Sarajevu kreiraju zajedničku strategiju preko koje će primorati Hrvatsku da takse vrati na standardni nivo.
Ministar trgovine Rasim Ljajić poručio je da će zemlje regiona - Makedonija, Crna Gora, Albanija i samozvano Kosovo - premda niko ne želi rat, uvesti kontramere ako se takse za fitosanitarnu inspekciju ne smanje dpo kraja nedelje.
- Svako dodatno odlaganje rešenja bi izazvalo nesagledive posledice za sve proizvođače u zemljama regiona - izjavio je ministar spoljne trgovine BiH Mirko Šarović.
Pomenute mere značile bi zaustavljanje apsolutno svake pošiljke voća, povrća, mleka i mesnih proizvoda iz Hrvatske i njihovo zadržavanje, a sličan tretman već je započet, objašnjava Ljajić.
- Apelovali smo nedelju dana na zvanične institucije Hrvatske da se ispita njihova odluka za koju smo rekli da je diskriminatorska. Nikakav odgovor nismo dobili, ni pisma ni razglednice nije bilo, čak smo dobili vrlo uvredljivo objašnjenje odluke. Počeli smo onda da primenjujemo određene vrste sanitarnog i veterinarskog nadzora, što ćemo pojačati - objasnio je Ljajić.
Ministar je objasnio da su iz Hrvatske ranije poslata tri objašnjenja mera, od kojih je treće i poslednje objašnjenje posebno bilo uvredljivo, jer je njemu rečeno da su takse povećane ne zbog Srbije i regiona već - zbog ostale 164 zemlje van EU.
Ekonomski analitičar Mahmut Bušatlija takve hrvatske mere naziva atakom na zdrav razum.
- Ko od toga može imati koristi? Jedini razlog za ovakvu reakciju mogla bi biti nezgrapna dnevna politika po principu "hajde nešto da uradimo ne vodeći računa o proizvedenim efektima". Sigurno je da će Hrvatska više izgubiti ovakvim pristupom, ali zapravo su svi na gubitku. Naše mere podrazumevaju zadržavanje voća, koje, da biste ga prodali kao sveže, mora biti na rafovima osam do 12 sati od momenta branja. Dakle, ono nužno propada - kaže Bušatlija.
Analitičar dodaje da je u pitanju očigledno kršenje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) koji Srbija ima sa EU, te je zato potrebno tražiti reakciju Evropske komisije.
ODRŽAN HITAN SASTANAK: Srbija, Crna Gora, Makedonija i BiH uzvraćaju udarac Hrvatskoj
Istog su mišljenja i u Ministarstvu trgovine, ali ministar Ljajić takođe naglašava:
- Srbija je u više navrata u poslednje vreme isticala da su hrvatske mere u ekonomskom smislu protekcionističke, u političkom smislu populističke i da ne mogu imati opravdanje ni u ekonomskoj ni u trgovačkoj logici. Te mere nisu ni u duhu dobrosusedskih odnosa, niti su korak u pravcu stvaranja slobodnog tržišta zemalja zapadnog Balkana kojem svi načelno težimo. Ovo nam ne treba, ali smo prinuđeni i ovo su iznuđeni potezi. Neki privrednici su počeli da vraćaju kamione, jer ne mogu da izdrže konkurenciju - navodi Ljajić.