ČIJIM RADOM PREDSEDNIK SRBIJE NIJE ZADOVOLJAN? Za 100 dana Vlade pronašao zamerke, jedna stvar mu najviše smeta
Vučić je izrazio pojedine zamerke za rad nekih ministara.
Vlada Srbije obeležava danas 100 dana rada, a prema rečima predsednika Aleksandra Vučića, pojedini ministri nisu se najbolje pokazali i imaju slab učinak, zbog čega je najavio da će prisustvovati ovonedeljnoj sednici u Nemanjinoj 11.
Jasne su i zamerke, ministri ne troše novac iz budžeta koji su dobili za važne projekte, ne dolaze na sastanke povodom rasta BDP-a, ali i nisu na vreme radili na potpisivanju spoljotrgovinskog sporazuma sa Velikom Britanijom.
PRVIH STO DANA VLADE SRBIJE: Predsednik Vučić s premijerkom Brnabić i ministrima danas u 13 časova
ISTA VREDNOVANJA I ZALAGANJA: Ruski i srpski desničari stvorili čelično savezništvo (FOTO)
PISMO DIREKTORA TOPLANE VUČIĆU "Želim da kažem veliko HVALA što je svaki zaposleni do sad primio vakcinu"
Taj sporazum je Srbiji je bio potreban zbog Bregzita, pa su sada na naše proizvode ponovo uvedene carine i do 20 odsto za uvoz u Britaniju. Nepoznanica je - koji ministri nisu radili dobro.
Nova Vlada formirana je 28. oktobra prošle godine, kada je položila zakletvu u Skupštini Srbije. U kabinetu premijerke Ane Brnabić našao se 21 resor i dva ministarstva bez portfelja, a više od 50 odsto članova Vlade su žene.
Sto dana Vlade obično budu povod za prvo javno svođenje računa, a prvi je to uradio pre dva dana predsednik Srbije i lider vladajuće SNS Aleksandar Vučić.
Iskazao je zamerke na račun pojedinih ministara, najavio da će biti na sdanašnjoj sednici Vlade, podneti izveštaj o razgovorima koje je vodio u Parizu sa predsednikom Francuske Emauelom Makronom, ali i da će izneti i nezadovoljstvo neozbiljnošću i nedovoljnim radom pojedinih članova vlade i direktora javnih preduzeća.
Ana prekinula sastanak
Jedan izvor kaže da se nedavno desilo da predstavnica jednog ministarstva na sastanku o BDP-u nije znala osnovne podatke o važnom projektu.
- Što se tiče sastanaka o BDP-u, svi ministri su članovi saveta za BDP. Nekada na njih dolazi ministar, a nekad državni sekretar. Nedavno se, međutim, desilo da predstavnica jednog ministarstva nije znala osnovne stvari o resornom projektu i onda je premijerka Ana Brnabić sastanak završila ranije nego što je trebalo. To ne bi smelo da se događa i nedopustivo je u vremenu kada se suočavamo sa posledicama izazvanim virusom korona - napominje on.
- Imamo veliki suficit u januaru i nisam zadovoljan time. Ne razumem da pojedini članovi vlade i direktori javnog preduzeća nisu u stanju da potroše pare koje su tražili pre dva meseca. Tražim da ih potroše kako bismo imali ekonomski rast, kako bi zemlja brže napredovala potrebno je brže graditi puteve, bolnice... - rekao je Vučić.
Nije želeo da kaže koji su to ministri, dodajući da je to posao premijerke.
- Ja ću njoj da kažem šta mislim. Ne možete da držite sastanke za rast BDP-a, a da dođu samo dva ili tri ministra, što govori da ostali ne razumeju koliko nam je rast važan. Svima su u glavi izbori 2022, svi samo pričaju o izborima - kritikovao je Vučić.
Istakao je da je neophodno da se svi angažuju više, da rade i vikendom, koji, kako dodaje, ne može da bude neradan.
- Ukoliko ne budemo ubrzali radove na infrastrukturnim projektima, kao što su kanalizacija, putevi, ali i ubrzanje u energetskom sektoru, da poljoprivreda radi bolje, nećemo moći da se posle tri godine pohvalimo da smo najbolji. Mi sada idemo sa najviše baze, jer smo imali najveći rast. Moramo da jurimo sada, da radimo mnogo više - poručio je on.
Upitao je i "zašto nismo na vreme ispregovarali sporazum sa Velikom Britanijom o slobodnoj trgovini?".
- To je pitanje za ministre u Vladi Srbije. Nismo znali da ide Bregzit? Što nismo sklopili sporazum? Sada naše firme moraju da čekaju. Imamo sa Britanijom razmenu 600 miliona evra, to što nemamo sporazum će da se odrazi negativno na BDP 0,1-0,2 odsto. Biće posledica, samo da vidimo u kom trenutku. Stalno molim ljude da rade, a ne da samo čekaju petak - kazao je predsednik.
Imajući u vidu ove kritike, Vučić je, svojim izjavama, dao naznake koji bi to ministri mogli da budu. Ako je u pitanju nesupeh dogovora sa Velikom Britanijom, za taj posao je bilo zaduženo ministarstvo trgovine koje je vodio lider SDPS Rasim Ljajić, a preuzeo njegov kadar Tatjana Matić. U taj posao je, po prirodi stvari, uključeno i Ministarstvo spoljnih poslova kojim je rukodvodio Ivica Dačić.
Lajić za "Blic" kaže da se ne oseća odgovornim.
- Oko sporazuma sa Velikom Britanijom problem je nastao jer je druga strana insistirala na potpisivanju političkog, a ne trgovinskog dela sporazuma. Kontaktirali smo MSP, koji je tražio da se ta dva dela odvojeno potpišu, ali je Velika Britanija insistirala da bude sve objedinjeno. Od decembra se vode pregovori tim povodom - kaže Ljajić.
Resor poljoprivrede vodi Branislav Nedimović, a on kaže da "uvek može bolje".
- U prošloj godini smo imali rast od 5 odsto, ali to nam ne daje za pravo da se otpustimo u ovoj godini. Daćemo sve od sebe svi u našem sektoru - poručuje Nedimović.
Ministarka energetike Zorana Mihajlović napominje da se u njenom resoru mnogo radi i da se ni ona ne osećam prozvanom.
- Zna predsednik odlično koliko se nije, a koliko se jeste uradilo u energetskom sektoru u poslednja tri meseca. Urađeno je ono što se šest godina nije uradilo, dok nisam preuzela Ministarstvo, stepen izvršenja budžeta je bio 53 odsto 1. novembra, a kraj decembra smo dočekali sa 96 odsto izvršenja. Plan za januar bio je pet odsto, a mi smo ka premašili za 0,3 odsto, uradili četiri bazična zakona, doneli odluke o podeli delatnosti, rešavali predmete koji su stajali u ovom resoru od 2016. godine nerešeni - kaže Mihajlovićeva.
Za dva meseca drastično podigli realizaciju
Ministar Tomislav Momirović kaže da svako ko je dobio odgovornost od predsednika Vučića da vodi određeni resor mora da bude svestan da prema njegovoj viziji može da se radi i više, brže i bolje.
- Ako Aleksandar Vučić smatra da nešto ne ide željenim tempom, moje je da čujem sugestije i primedbe, a onda i da tempo pojačam, sledeći njegovo zalaganje u radu za boljitak građana. Kada sam preuzeo mandat, realizacija budžeta do 1. novembra 2020. bila je 61 odsto, a do kraja decembra - dakle dva meseca kasnije - iznosila je 99 odsto. Uspeli smo da rešimo probleme na ključnom infrastrukturnom projektu, na pruzi Beograd - Novi Sad, a u projektu izgradnje obilaznice oko Beograda rešeno je višegodišnje pitanje raseljavanja porodica iz divljeg naselja kod Resnika, ali tako da naše sugrađane nismo ostavili nasilno bez krova nad glavom, kao što je to bila praksa u prethodnoj vlasti. U toku je izgradnja stanova za službe bezbednosti, očekujemo useljenje u 200 stanova u Kraljevu, 200 u Kragujevcu i 550 u Novom Sadu u aprilu. Moravski koridor je počeo da se gradi, a sprovodimo i sve procedure za projekte komunalne infrastrukture i rešavanja problema otpadnih voda - istakao je Momirović.