Đaci, SPREMITE SE: Od sledeće školske godine se uvodi NOVI NASTAVNI predmet - CIVILNA ZAŠTITA
Novinu najavili ministri odbrane i prosvete u Vladi Srbije
Civilna zaštita će od sledeće godine ponovo biti uvedena u osnovne i srednje škole, najavljuju ministri odbrane Aleksandar Vulin i ministar obrazovanja Mladen Šarčević. Oni kažu da će deca već kroz postojeće predmete učiti prvu pomoć i kako da se snađu u vanrednim situacijama poput poplave, zemljotresa i požara.
Pored đaka, lekcije iz različitih oblasti civilne zaštite moraće da uče i svi punoletni muškarci i žene koji to nisu ranije učili tokom školovanja.
Da li će Srbija ostati VOJNO NEUTRALNA ukoliko dođe do novog velikog rata?
130 gostiju iz šest zemalja: Vojska Srbije obeležava Dan oslobođenja Beograda (VIDEO)
I odrasli na učenju
Ministar odbrane Aleksandar Vulin navodi da je cilj da svaki pojedinac zna šta da radi u slučaju elementarnih nepogoda i vanredne situacije.
- Svako od nas treba da zna kako u slučaju neke nepogode da zaštiti sebe i svoju porodicu. Sa ministarstvima prosvete, unutrašnjih poslova, zdravlja, lokalne samouprave i Crvenim krstom omogućićemo đacima kroz školovanje, ali i svim građanima, da se obuče i osposobe da pruže prvu pomoć u opasnim situacijama kao što su poplava ili zemljotres – napominje Vulin.
U čast oslobodilaca Beograda: Vojska sprema spektakl na nebu (VIDEO)
Ministar prosvete Mladen Šarčević potvrdio je da će sledeće školske godine civilna zaštita biti uvedena u škole kao međupredmetna nastava i neće se ocenjivati.
- To znači da će nastavnici biti obučavani da kroz postojeće predmete đake uče o elementarnim nepogodama ili o nekim drugim opasnostima zbog kojih možemo biti ugroženi. Tako će, recimo, nastavnik geografije predavati o zemljotresima, kroz biologiju će učiti o prvoj pomoći i anatomiji, a uz fizičko vaspitanje će se fizički pripremati. Najpre će se uvesti u školski program đacima prvog i petog razreda osnovne škole, kao i u prvoj godini srednje škole – kaže Šarčević.
Konkretni primeri
Pukovnik Miodrag Savić, bivši šef civilne zaštite u Srbiji i član tima ministra odbrane, koji učestvuje u izradi ovog predloga, kaže da će deca u zavisnosti od okruga učiti ono što će im najviše koristiti.
- Tako će mališani iz onih delova Srbije gde su česte poplave učiti šta da rade kada se reka izlije, u trusnim oblastima kako da se ponašaju kada je zemljotres, dok će deca u Pančevu, recimo, naučiti kako da postupaju tokom jakih zagađenja vazduha. Đaci će uz to proći kurseve iz prve pomoći kako bi mogli da pomognu drugima u nevolji. Pored dece vežbe iz civilne zaštite će imati svi odrasli muškarci i žene u Srbiji koji tokom školovanja nisu imali slične predmete. Oni će biti pozvani na kratke vežbe, koje će trajati dva dana i na kojima će im sve to biti objašnjeno, a država će platiti put i topli obrok – objašnjava Savić.
Lazanski o nabavci ruskih migova: To je najveća modernizacija u poslednjih 26 godina!
Slovence uče već od prvog razreda
Civilna zaštita postoji u većini zemalja Evrope, a građani zemalja članica NATO saveza prolaze čak dve vrste vežbi.
- Dobar primer je i Mađarska, gde deci dolaze u škole vojnici i drže predavanja, a potom mališani jednom godišnje posećuju kasarne. Veliki značaj civilnoj zaštiti pridaju i sve zemlje Balkana, a najbolja situacija je u Sloveniji, gde deca to uče u školi već od prvog razreda. Što se tiče Hrvatske, oni se kao i Srbija ubrzano pripremaju da to uvedu – otkriva pukovnik Savić.