Ђаци, СПРЕМИТЕ СЕ: Од следеће школске године се уводи НОВИ НАСТАВНИ предмет - ЦИВИЛНА ЗАШТИТА
Новину најавили министри одбране и просвете у Влади Србије
Цивилна заштита ће од следеће године поново бити уведена у основне и средње школе, најављују министри одбране Александар Вулин и министар образовања Младен Шарчевић. Они кажу да ће деца већ кроз постојеће предмете учити прву помоћ и како да се снађу у ванредним ситуацијама попут поплаве, земљотреса и пожара.
Поред ђака, лекције из различитих области цивилне заштите мораће да уче и сви пунолетни мушкарци и жене који то нису раније учили током школовања.
Да ли ће Србија остати ВОЈНО НЕУТРАЛНА уколико дође до новог великог рата?
130 гостију из шест земаља: Војска Србије обележава Дан ослобођења Београда (ВИДЕО)
И одрасли на учењу
Министар одбране Александар Вулин наводи да је циљ да сваки појединац зна шта да ради у случају елементарних непогода и ванредне ситуације.
- Свако од нас треба да зна како у случају неке непогоде да заштити себе и своју породицу. Са министарствима просвете, унутрашњих послова, здравља, локалне самоуправе и Црвеним крстом омогућићемо ђацима кроз школовање, али и свим грађанима, да се обуче и оспособе да пруже прву помоћ у опасним ситуацијама као што су поплава или земљотрес – напомиње Вулин.
У част ослободилаца Београда: Војска спрема спектакл на небу (ВИДЕО)
Министар просвете Младен Шарчевић потврдио је да ће следеће школске године цивилна заштита бити уведена у школе као међупредметна настава и неће се оцењивати.
- То значи да ће наставници бити обучавани да кроз постојеће предмете ђаке уче о елементарним непогодама или о неким другим опасностима због којих можемо бити угрожени. Тако ће, рецимо, наставник географије предавати о земљотресима, кроз биологију ће учити о првој помоћи и анатомији, а уз физичко васпитање ће се физички припремати. Најпре ће се увести у школски програм ђацима првог и петог разреда основне школе, као и у првој години средње школе – каже Шарчевић.
Конкретни примери
Пуковник Миодраг Савић, бивши шеф цивилне заштите у Србији и члан тима министра одбране, који учествује у изради овог предлога, каже да ће деца у зависности од округа учити оно што ће им највише користити.
- Тако ће малишани из оних делова Србије где су честе поплаве учити шта да раде када се река излије, у трусним областима како да се понашају када је земљотрес, док ће деца у Панчеву, рецимо, научити како да поступају током јаких загађења ваздуха. Ђаци ће уз то проћи курсеве из прве помоћи како би могли да помогну другима у невољи. Поред деце вежбе из цивилне заштите ће имати сви одрасли мушкарци и жене у Србији који током школовања нису имали сличне предмете. Они ће бити позвани на кратке вежбе, које ће трајати два дана и на којима ће им све то бити објашњено, а држава ће платити пут и топли оброк – објашњава Савић.
Лазански о набавци руских мигова: То је највећа модернизација у последњих 26 година!
Словенце уче већ од првог разреда
Цивилна заштита постоји у већини земаља Европе, а грађани земаља чланица НАТО савеза пролазе чак две врсте вежби.
- Добар пример је и Мађарска, где деци долазе у школе војници и држе предавања, а потом малишани једном годишње посећују касарне. Велики значај цивилној заштити придају и све земље Балкана, а најбоља ситуација је у Словенији, где деца то уче у школи већ од првог разреда. Што се тиче Хрватске, они се као и Србија убрзано припремају да то уведу – открива пуковник Савић.