Dačić o dijalogu, Jeremiću: Utopija je razmišljati o promeni formata dijaloga, Vuku su pare važnije od Srbije (VIDEO)
Ministar kaže da ne zna kada će početi dijalog jer se, dodao je, neki datumi preklapaju u obavezama predsednika Aleksandra Vučića i Mogerinijeve
Utopija je u ovom trenutku razmišljati o promeni formata dijaloga Beograda i Prištine, gde bi se neko priključio tom procesu, jer to nije u ovom trenutku nije realno, a ako bi se ipak dogodilo, Srbija bi tu tom slučaju tražila priključenje nekog ko bi zastupao naše interese, izjavio je danas potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.
Pročitajte i:
- Ovde je pitanje da li je ovo sa Prištinom dijalog, pregovori ili ćemo da gomilamo na njihovoj strani (Prištine) one koji, inače, stoje iza njih i podržavaju ih - rekao je Dačić i dodao da što se SAD tiče, oni su, kaže, uvek na naki način, baš slučano, bili prisutni u Briselu, i razgovarali sa obema stranama.
Njihova uloga je, doduše, ponekad bila i konstruktivna tako što su vršili pritisak na Prištinu po nekim pitanjiima, kaže Dačić.
- Sada se ne radi o tome i nema razloga da se taj format promeni, odnosno da se neko priključi - rekao je Dačić gostujući u Jutarnjeg programu Pinka.
Sada, dodao je, postoji jedna vrsta pritiska od pojedinih zemalja EU, koje su nezadovoljne načinom na koji se dijalog vodi, traže od evropske komesarke Federike Mogerini da imenuje nekoga ko će biti zadužen samo za to.
Posredovanje u dijaogu je, podseća ministar, uvek bilo u nadležnosti evropske šefice dilomatije, i veruje da će tako i ostati.
Ukazuje da je sada, međutim, velika nepoznanica šta bi se sada moglo očekivati od naredne runde imajući, kako kaže, u vidu da mi želimo da se dogovorimo i da želimo da napravimo kompromis.
- Ako neko očekuje da mi prihvatimo jednostrane akte koje je donela Priština, to se neće dogoditi. A mi ćemo nastaviti politiku zaštite naših državnih interesa - istakao je Dačić.
Ministar kaže da ne zna kada će početi dijalog jer se, dodao je, neki datumi preklapaju u obavezama predsednika Aleksandra Vučića i Mogerinijeve.
- Mislim da će biti nastavljen ovako kako je i počeo. A kako će se dalje odvijati i šta će biti teme, o tome će se tek razgovarati - rekao je.
Nesanica NATO pakta 1999: "Ako Srbi zauzmu OVU TAČKU, pašće američka KRV!" (VIDEO)
Govoreći o rokovima koji se pominju u kojima bi trebalo da bude okončan dijalog, Dačić kaže da oni ne postoje.
- Izražavamo spremnost i želju za dijalog, treba sačuvati hladnu glavu i treba videti šta naši protivnici žele. Ne verujem da će bilo koji ozbiljan čovek u svetu oko Kosova postavljati bilo kakve rokove - rekao je Dačić i ponovio da se od Srbije očekuje samo da prizna Kosovo, a da pritom, kako je rekao, nemaju nijednu drugu inovativnu ideju na koji način bi to pitanje moglo da se reši.
Ispričao je, na primer, da predstavnici međunarodne zajednice sada govore da i ne mora Beograd da priznamo Kosovo, već daih samo pustimo da bar postanu članica UN, da se odnosi normalizuju, a pominje se, kaže, i model dve Nemačke.
Predsednik Vučić pozvao Berlin: Nemačka da sasluša Srbiju, pa da odlučuje
Mada, dodao je, ne vidi da je nekome cilj da jednog dana dođe do ujedinjenja Beograda i Prištine.
Upitan da komenariše to što je Prištini rečeno da ne aplicira za prijem u Savet Evrope, jer nema šansu da budu primljeni, Dačić kaže da to nije ništa novo, te da oni to rade svake godine.
Za Dačića je generalno nelogično da sada negde sedi neka grupa koja se bavi Kosovom i njihovim prijemom u UN u trenutku kada se u svetu dešavaju tako važne stvari kao što je, na rimer, Severna Koreja, odnosi sa Rusijom, Sirija...
Kada je reč o izjavama Vuka Jeremića, Dačić kaže da se lider Narodne stranke "potpuno izgubio".
- On ne pravi razliku između nacionalnih interesa i dnevne politike. Problem Kosova je vanvremenska kategorija, jer će problem Kosova dugo trajati. Jeremić govori da sami izazivamo nemire na severu Kosova, dok imamo razne najave da se možda sprema neka invazija na sever. Dokle god ima Srba na severu, biće i problema Kosova - Staljin je govorio “nema ljudi - nema problema”. Očigledno je da Srbi ne priznaju vlast Prištine sa svojim jednostranim aktima, pa neko možda misli da će problem rešiti upotrebom sile. Srbija se zato postavlja u veoma nezgodan položaj kako da reaguje i javnost Srbije je ambivalentna i javnost smatra da je najbolje da ovo ostane zamrznut konflikt. Zamrznut konflikt ima prednosti i mana - s jedne strane, nije rešenje već samo odlaganje rešenja, a s druge, odmrzavanje konflikta značilo bi napad na sever - kaže Dačić.
Kako kaže, ovim pitanjima moraju da se bave svi pravi političari, a ne "dnevno-politički mešetari". Moraju, ističe, da sagledaju sve opcije i posledice svake od opcija. Kako kaže, Jeremić gleda samo lične političke i ekonomske interese, ne razmišljajući o posledicama.
- Dnevna politika i dnevni interesi doveli su do gubljenja osećaja za državu. Srbija je bila opsednuta raznim blokadama i bilo je jasno da građani neće da prave haos na ulicama zbog ove opozicije. Peti oktobar se desio samo jednom i mnogima je kasnije bilo žao što se uopšte desio. Opozicija nema ideal za koji se bori već se bori samo za dnevno-političke interese - ističe šef diplomatije.
On podseća da se njegova imovina već deset godina nije menjala i zapitao je kakvim bi sve napadima bio izložen da, recimo, ima firmu ili kompaniju kao što je ima Dragan Đilas.
- SPS je u blokadi! Ne znamo ni kako da nađemo novac. A Đilas, Jeremić ne moraju da obrazlože odakle im toliki novac. Izgleda da se više isplati, finansijski, biti u opoziciji. To meni nije logično… - kaže Dačić.