Дачић о дијалогу, Јеремићу: Утопија је размишљати о промени формата дијалога, Вуку су паре важније од Србије (ВИДЕО)
Министар каже да не зна када ће почети дијалог јер се, додао је, неки датуми преклапају у обавезама председника Александра Вучића и Могеринијеве
Утопија је у овом тренутку размишљати о промени формата дијалога Београда и Приштине, где би се неко прикључио том процесу, јер то није у овом тренутку није реално, а ако би се ипак догодило, Србија би ту том случају тражила прикључење неког ко би заступао наше интересе, изјавио је данас потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић.
Прочитајте и:
- Овде је питање да ли је ово са Приштином дијалог, преговори или ћемо да гомиламо на њиховој страни (Приштине) оне који, иначе, стоје иза њих и подржавају их - рекао је Дачић и додао да што се САД тиче, они су, каже, увек на наки начин, баш случано, били присутни у Бриселу, и разговарали са обема странама.
Њихова улога је, додуше, понекад била и конструктивна тако што су вршили притисак на Приштину по неким питањиима, каже Дачић.
- Сада се не ради о томе и нема разлога да се тај формат промени, односно да се неко прикључи - рекао је Дачић гостујући у Јутарњег програму Пинка.
Сада, додао је, постоји једна врста притиска од појединих земаља ЕУ, које су незадовољне начином на који се дијалог води, траже од европске комесарке Федерике Могерини да именује некога ко ће бити задужен само за то.
Посредовање у дијаогу је, подсећа министар, увек било у надлежности европске шефице диломатије, и верује да ће тако и остати.
Указује да је сада, међутим, велика непознаница шта би се сада могло очекивати од наредне рунде имајући, како каже, у виду да ми желимо да се договоримо и да желимо да направимо компромис.
- Ако неко очекује да ми прихватимо једностране акте које је донела Приштина, то се неће догодити. А ми ћемо наставити политику заштите наших државних интереса - истакао је Дачић.
Министар каже да не зна када ће почети дијалог јер се, додао је, неки датуми преклапају у обавезама председника Александра Вучића и Могеринијеве.
- Мислим да ће бити настављен овако како је и почео. А како ће се даље одвијати и шта ће бити теме, о томе ће се тек разговарати - рекао је.
Несаница НАТО пакта 1999: "Ако Срби заузму ОВУ ТАЧКУ, пашће америчка КРВ!" (ВИДЕО)
Говорећи о роковима који се помињу у којима би требало да буде окончан дијалог, Дачић каже да они не постоје.
- Изражавамо спремност и жељу за дијалог, треба сачувати хладну главу и треба видети шта наши противници желе. Не верујем да ће било који озбиљан човек у свету око Косова постављати било какве рокове - рекао је Дачић и поновио да се од Србије очекује само да призна Косово, а да притом, како је рекао, немају ниједну другу иновативну идеју на који начин би то питање могло да се реши.
Испричао је, на пример, да представници међународне заједнице сада говоре да и не мора Београд да признамо Косово, већ даих само пустимо да бар постану чланица УН, да се односи нормализују, а помиње се, каже, и модел две Немачке.
Председник Вучић позвао Берлин: Немачка да саслуша Србију, па да одлучује
Мада, додао је, не види да је некоме циљ да једног дана дође до уједињења Београда и Приштине.
Упитан да коменарише то што је Приштини речено да не аплицира за пријем у Савет Европе, јер нема шансу да буду примљени, Дачић каже да то није ништа ново, те да они то раде сваке године.
За Дачића је генерално нелогично да сада негде седи нека група која се бави Косовом и њиховим пријемом у УН у тренутку када се у свету дешавају тако важне ствари као што је, на ример, Северна Кореја, односи са Русијом, Сирија...
Када је реч о изјавама Вука Јеремића, Дачић каже да се лидер Народне странке "потпуно изгубио".
- Он не прави разлику између националних интереса и дневне политике. Проблем Косова је ванвременска категорија, јер ће проблем Косова дуго трајати. Јеремић говори да сами изазивамо немире на северу Косова, док имамо разне најаве да се можда спрема нека инвазија на север. Докле год има Срба на северу, биће и проблема Косова - Стаљин је говорио “нема људи - нема проблема”. Очигледно је да Срби не признају власт Приштине са својим једностраним актима, па неко можда мисли да ће проблем решити употребом силе. Србија се зато поставља у веома незгодан положај како да реагује и јавност Србије је амбивалентна и јавност сматра да је најбоље да ово остане замрзнут конфликт. Замрзнут конфликт има предности и мана - с једне стране, није решење већ само одлагање решења, а с друге, одмрзавање конфликта значило би напад на север - каже Дачић.
Како каже, овим питањима морају да се баве сви прави политичари, а не "дневно-политички мешетари". Морају, истиче, да сагледају све опције и последице сваке од опција. Како каже, Јеремић гледа само личне политичке и економске интересе, не размишљајући о последицама.
- Дневна политика и дневни интереси довели су до губљења осећаја за државу. Србија је била опседнута разним блокадама и било је јасно да грађани неће да праве хаос на улицама због ове опозиције. Пети октобар се десио само једном и многима је касније било жао што се уопште десио. Опозиција нема идеал за који се бори већ се бори само за дневно-политичке интересе - истиче шеф дипломатије.
Он подсећа да се његова имовина већ десет година није мењала и запитао је каквим би све нападима био изложен да, рецимо, има фирму или компанију као што је има Драган Ђилас.
- СПС је у блокади! Не знамо ни како да нађемо новац. А Ђилас, Јеремић не морају да образложе одакле им толики новац. Изгледа да се више исплати, финансијски, бити у опозицији. То мени није логично… - каже Дачић.