Dačić uoči razgovora sa Tilersonom: Srbija pokušava da nađe zajedničke interese sa SAD
Šef srpske diplomatije kaže da dolazi do promena i da postoji spremnost da se saslušaju naši argumenti
Potpredsednik Vlade Srbije i šef diplomatije Ivica Dačić izjavio je danas, nakon susreta sa Vesom Mičelom i uoči razgovora sa državnim sekretarom Reksom Tilersonom, da Srbija pokušava da nađe određene zajedničke interese sa novom američkom administracijom.
Dačić, koji je u Vašingtonu boravio na tradicionalnom Molitvenom doručku, za Glas Amerike kaže da je susret sa Mičelom bio praktično uvod u susret sa Tilersonom, sa kojim se sreo i nedavno u Beču.
Pročitajte i:
Podsetivši da je Mičel novi čovek u američkoj administraciji, koji je zamenio dosadašnju pomoćnicu državnog sekretara Viktoriju Nuland, Dačić je rekao da on nije iz tog klasičnog formata Stejt Deparmenta i da predstavlja "čoveka nove američke administracije".
- Imajući sve to u vidu trudimo se da na najozbiljniji način priđemo najvažnijim nosiocima američke zvanične državne politike. To su predsednik Tramp, potpredsednik Pens, Tilerson, kako bismo videli da li postoji razumevanje za srpske argumente - rekao je Dačić.
Podsetivši da će se 28. jula navršiti vek od kada se srpska zastava zavijorila na Beloj kući, a tadašnji predsednik Vudro Vilson, veliki prijatelj Mihajla Pupina, to je uradio u čast srpskog naroda koji su pali kao žrtve u Prvom svetskom ratu, Dačić je kazao da su kasnije odnosi dve države došli u jednu, kako je ocenio, fazu potpunog nepoklapanja.
- Čak ne bih rekao ni ne poklapanja, nego velikog sukobljavanja. Imali smo čak i bombardovanje - naveo je Dačić.
Dačić kaže da misli da sada dolazi do promena, barem u tom smislu da postoji spremnost da se saslušaju naši argumenti i predlozi, odnosno kako mi mislimo da se određene stvari mogu rešavati i šta nam je zajednički interes.
A to je, naveo je ministar, bezbednost, stabilnost, mir u regionu.
- Da bi do toga došlo, to se ne može ostvariti bez dogovora sa srpskim narodom kao najvećim narodom u regionu. Da bi do toga došlo mora da se pronađe neki minimum zajedničkog interesa. I zato mislim da je ovaj sastanak sa Mičelom bio veoma koristan - kazao je Dačić.
Upitan šta za Beograd znači pravno obavezujući sporazum sa Prištinom i da li je to priznavanje Kosova, Dačić je rekao da taj sporazum znači da "mi treba da regulisemo naše odnose, da nemamo bilateralne sporove sa Kosovom".
Dačić sa sednice Saveta bezbednosti UN PORUČIO: Realnost na KiM - Nema ZSO, stanje NESIGURNO
A na opasku da li to podrazumeva dve države, Dačić kaže da "oni mogu da razmišljaju o tome kako hoće pojedinačno, ali da EU kao organizacija ne može da utvrdi takav stav nikada, zato što postoji pet zemalja koje nisu priznale Kosovo".
- Ako neko misli da mi sad treba da prihvatimo ono što su jednostrano uradili Albanci, mislim da to nije realno - naveo je ministar.
Govoreći o istrazi ubistva Olivera Ivanovića, Dačić je ponovio da Srbija nije dobila nikakve informacije iz Prištine.