Дачић уочи разговора са Тилерсоном: Србија покушава да нађе заједничке интересе са САД
Шеф српске дипломатије каже да долази до промена и да постоји спремност да се саслушају наши аргументи
Потпредседник Владе Србије и шеф дипломатије Ивица Дачић изјавио је данас, након сусрета са Весом Мичелом и уочи разговора са државним секретаром Рексом Тилерсоном, да Србија покушава да нађе одређене заједничке интересе са новом америчком администрацијом.
Дачић, који је у Вашингтону боравио на традиционалном Молитвеном доручку, за Глас Америке каже да је сусрет са Мичелом био практично увод у сусрет са Тилерсоном, са којим се срео и недавно у Бечу.
Прочитајте и:
Подсетивши да је Мичел нови човек у америчкој администрацији, који је заменио досадашњу помоћницу државног секретара Викторију Нуланд, Дачић је рекао да он није из тог класичног формата Стејт Депармента и да представља "човека нове америчке администрације".
- Имајући све то у виду трудимо се да на најозбиљнији начин приђемо најважнијим носиоцима америчке званичне државне политике. То су председник Трамп, потпредседник Пенс, Тилерсон, како бисмо видели да ли постоји разумевање за српске аргументе - рекао је Дачић.
Подсетивши да ће се 28. јула навршити век од када се српска застава завијорила на Белој кући, а тадашњи председник Вудро Вилсон, велики пријатељ Михајла Пупина, то је урадио у част српског народа који су пали као жртве у Првом светском рату, Дачић је казао да су касније односи две државе дошли у једну, како је оценио, фазу потпуног непоклапања.
- Чак не бих рекао ни не поклапања, него великог сукобљавања. Имали смо чак и бомбардовање - навео је Дачић.
Дачић каже да мисли да сада долази до промена, барем у том смислу да постоји спремност да се саслушају наши аргументи и предлози, односно како ми мислимо да се одређене ствари могу решавати и шта нам је заједнички интерес.
А то је, навео је министар, безбедност, стабилност, мир у региону.
- Да би до тога дошло, то се не може остварити без договора са српским народом као највећим народом у региону. Да би до тога дошло мора да се пронађе неки минимум заједничког интереса. И зато мислим да је овај састанак са Мичелом био веома користан - казао је Дачић.
Упитан шта за Београд значи правно обавезујући споразум са Приштином и да ли је то признавање Косова, Дачић је рекао да тај споразум значи да "ми треба да регулисемо наше односе, да немамо билатералне спорове са Косовом".
Дачић са седнице Савета безбедности УН ПОРУЧИО: Реалност на КиМ - Нема ЗСО, стање НЕСИГУРНО
А на опаску да ли то подразумева две државе, Дачић каже да "они могу да размишљају о томе како хоће појединачно, али да ЕУ као организација не може да утврди такав став никада, зато што постоји пет земаља које нису признале Косово".
- Ако неко мисли да ми сад треба да прихватимо оно што су једнострано урадили Албанци, мислим да то није реално - навео је министар.
Говорећи о истрази убиства Оливера Ивановића, Дачић је поновио да Србија није добила никакве информације из Приштине.