Danijela je povraćala KRV i HITNO je odvezena u bolnicu: Saopštena joj je dijagnoza, a onda se desilo ČUDO
Proživela pravi pakao
Mesecima je bila u bolnici, a lekari su se trudili da je održe u životu do transplantacije. Bila joj je potrebna jedino jetra, koja bi je digla iz mrtvih.
To se upravo i dogodilo. U prethodnih desetak dana zahvaljujući saglasnosti porodica pacijenata kojima lekari nisu mogli da pomognu, u Srbiji je urađeno čak 11 transplantacija – presađena su dva srca, transplantirane tri jetre, urađeno pet transplantacija bubrega kod odraslih, a novi bubreg dobilo je i jedno dete u Dečjoj klinici u Tiršovoj. Među pacijentima kojima je na ovaj način spasen život bila je i Danijela Popović (22) iz Beograda.
Pročitajte i:
- Prelepa Anastasija (21) ima LEUKEMIJU: Da bi je pobedila potrebna joj je naša pomoć!
- Anastasija ima leukemiju, a ovo je NJENA PRIČA: Lekari me nisu shvatali ozbiljno, a onda sam saznala STRAŠNU ISTINU
- Milan (24) je preminuo čekajući operaciju na srcu: Izdahnuo je majci NA RUKAMA, ali tek tad počinje PRAVA AGONIJA! (FOTO)
Već osam meseci ona je praktično živela u bolnici, a u njenom životu smenjivale su se samo intenzivne i šok sobe kako u Urgentnom centru, tako i u klinikama u okviru Kliničkog centra Srbija. Jedva da je mesec dana provela kod kuće, od kada su joj lekari otrkili autoimunu cirozu jetre.
- Završila sam sa poslom i krenula sam kući. Odjednom mi je postalo muka i otišla sam do toaleta. Morala sam da povraćam, a koleginica koja se tu zadesila u šoku me je pitala šta sam danas jela. Značajno sam je pogledala, a ona mi je rekla da povraćam krv i da će odmah zvati Hitnu pomoć - priseća se Danijela.
Dovezena je u Urgentni centar, gde su je lekari više puta spasavali. Imala je obilna krvarenja iz jednjaka. Svaki dan je bila borba za njen život. Polako su uspeli da je stabilizuju, pa je prebačena na gastroenterologiju da se ustanovi njena prava dijagnoza. Nakon mnogih ispitivanja i testova, rečeno joj je da ima autoimunu cirozu jetre, zbog čega će morati na transplantaciju.
- Nikada ranije nisam čula da ova bolest postoji. Prosto sam bila šokirana kada su mi rekli dijagnozu. Teško je prihvatiti tako nešto, pogotovu kada iz punog zdravlja završite u bolnici, gde vam lekari konstantno spasavaju život - priča Danijela.
Nakon dijagnoze lekari su je stavili na listu čekanja, ali s obzirom da je bila u kritičnom stanju, postojala je velika bojazan da ona uopšte neće ni doživeti novu jetru.
- Napokon mi je bilo malo bolje i 7. novembra su me pustili da odem malo kući. Već sutradan zazvonio mi je telefon, a poziv je bio iz Urgentnog centra. Rekli su mi da imaju donora i da postoji mogućnost da ću dobiti jetru. Skamenila sam se od straha. Međutim, ispostavilo se da je jetra bila velika za mene i više je odgovarala drugom pacijentu, koji je takođe bio u lošem stanju - kaže Danijela.
Objašnjava da nije bila tužna što nije dobila organ, jer je drugom pacijenti bio potrebniji. Ipak, sreća joj se osmehnula, jer je nekoliko dana kasnije dobila još jedan poziv iz bolnice.
- Nisam se nadala da će me opet zvati. Nisam mogla da verujem. Brzo sam se spakovala i došla u Urgentni centar. Nisam kao prvi put bila uplašena. Kada su uradili sve analize rekli su mi da jetra meni odgovara - priča plačnim glasom.
Danijela se polako oporavlja. Malo sporije nego drugi transplantirani pacijenti, samo zato što je bila u izrazito teškom stanju. Danas izlazi iz intenzivne nege, a to je korak do odlaska kući, koji priželjkuje kako bi mogla da uživa sa svojim sinom.
Timovi za transplantaciju organa u Srbiji u prethodnoj nedelji non - stop su bili u operacionim salama.
Aleksandar (28) je otišao na rutinsku operaciju: Probudio se u šok sobi i čuo užasnu prognozu lekara
- Donori su bili iz tri različite bolnice – iz Urgentnog centra, Zemunske bolnice, iz Kliničkog centra Novi Sad. Njihove porodice su dale saglasnost i učinile život ovim pacijentima srećnijim. Naši su lekari išli i u KBC Zemun i u Novi Sad da bi uradili eksplantaciju organa - ističe dr Nataša Petrović iz tima za transplantaciju jetre Urgentnog centra.
Ona kaže da se troje pacijenata nakon transplantacije jetre oporavljalo u noovotvorenoj jedinici intenzivnog lečenja, koja je napravljena samo za njih.
- Pacijenti kod kojih je urađena transplantacija jetre, više neće ići u centralne intenzivne nege. Neće morati da se mešaju sa drugim pacijentima, jer takav kontakt samo može da im pogorša oporavak - objašnjava dr Petrović.