DELEGACIJA VELIKE PLANE POLOŽILA VENAC NA VOJNIČKOM GROBLJU NA ROMANIJI: Ovde počiva 1.000 vojnika i oficira VRS
U sklopu obeležavanja 30 godina od proglašenja Republike Srpske, danas je delegacija Velike Plane, koju čine predsednik Skupštine opštine i narodni poslanik Dušan Marić i članovi Udruženja potomaka ratnika od 1912. do 1918. iz Miloševca Dejan Pisarević i Dejan Pavković položila venac na centralno spomen-obeležje na vojničkom groblju Mali Zejtinlik na planini Romaniji.
Na vencu je ispisan tekst: Hvala vam za vašu žrtvu i Republiku Srpsku – Opština i narod Velike Plane.
Delegacija iz Velike Plane zapalila je sveće u spomen-crkvi koja je izgrađena u sklopu vojničkog groblja a posvećena je Svetoj Petki.
TREBA LI NOVINARI DA SE PLAŠE PRETNJI ČOBANA? Medijski magnat napada državu, ali mu ne smeta novac koji od nje uzima
PREDSEDNIK VUČIĆ SAOPŠTIO SJAJNE VESTI I CITIRAO RUZVELTA: Čestitam svim građanima Srbije! (VIDEO)
BRNABIĆ POKOPALA OPOZICIJU! "Bivša vlast ništa nije uradila da dokaže da Republika Srpska NIJE GENOCIDNA"
Srpsko vojničko groblje, koje je narod prozvao Mali Zejtinlik, jer je izgrađeno po uzoru na vojničko groblje u Solunu, nalazi se na obodu grada Sokoca, četrdeset kilometara od Sarajeva.
U njemu je sahranjeno više od hiljadu vojnika i oficira VRS koji su poginuli u borbama za stvaranje i odbranu Republike Srpske. To su pretežno pripadnici Sarajevsko-romanijskog korpusa VRS, koji su poginuli na sarajevskom ratištu.
Po zvaničnim podacima, u odbrambeno-otadžbinskom ratu od 1992. do 1995. godine poginulo je 3.800 pripadnika tog korpusa, čiji je zadatak bio da odbrani Srpsko Sarajevo i spreči prodor muslimanske vojske iz Sarajeva u dubinu teritorije Republike Srpske.
Priča o nastanku groblja je mnogo tužna i tragična. Vojnici i oficiri koji na njemu počivaju su nakon pogibije bili sahranjeni na grobljima u Srpskom Sarajevu. Kada je, nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma, kojim je Slobodan Milošević veći deo Srpskog Sarajeva predao muslimanima, počeo egzodus srpskog stanovništva iz Ilijaša, Vogošće, Grbavice, Dobrinje, Hadžića, Ilidže, Rajlovca i drugih teritorija koje je srpska vojska odbranila, nesrećni roditelji su masovno otkopavali grobnice, vadili posmrtne ostatke svojih sinova i nosili ih sa sobom u izbeglištvo.
Većina njih sahranjena je na groblju kraj Sokoca, ali su posmrtni ostaci mnogih junaka i nesrećnika sahranjeni i u drugim opštinama na istoku BiH, od Pala, Višegrada i Rogatice, preko Bratunca, Vlasenice i Zvornika do Bijeljine.
U groblju na Romaniji, između ostalih, počiva Borko Đuričić iz Vogošće sa svojim sinovima Milanom i Milomirom. Ovde je večna kuće troje Cvijanovića iz Ilijaša, troje Ćosovića i Kenjića sa Ilidže, troje Radonja iz Starog Grada...
Ovde su preneseni i posmrtni ostaci velikog broja srpskih civila. Među njima je i četvoro članova porodice Damijanović iz Čemerna kod Ilijaša, koje su muslimani ubili 10. juna 1992. godine, kada su upali u selo i zaklali trideset i dvoje meštana, među kojima osam žena i jedno dete. Posmrtni ostaci majke, dve kćeri i njihove strine sahranjeni su na Malom Zejtinliku, očevo telo još nije preneto.
- Sve kuće osim jedne muslimani su zapalili. Video sam kako iz njihove kuće izvode sestre Ranku i Jadranku Damijanović i siluju ih pred majkom Spasenijom. Onda su ih sve tri zaklali. Devojkama su ubili i strinu Staku a njihovom ocu Zdravku, koji je isto ubijen, su nožem izvadili oči – svedoči Petar Rašević, jedan od troje meštana koji su preživeli junski pokolj.
Na poziv predsednice Republike Srpske Željke Cvijanović delegacija iz Velike Plane će sutra u Banjaluci prisustvovati centralnoj svečanosti obeležavanja tri decenije postojanja Republike Srpske