ДЕЛЕГАЦИЈА ВЕЛИКЕ ПЛАНЕ ПОЛОЖИЛА ВЕНАЦ НА ВОЈНИЧКОМ ГРОБЉУ НА РОМАНИЈИ: Овде почива 1.000 војника и официра ВРС
У склопу обележавања 30 година од проглашења Републике Српске, данас је делегација Велике Плане, коју чине председник Скупштине општине и народни посланик Душан Марић и чланови Удружења потомака ратника од 1912. до 1918. из Милошевца Дејан Писаревић и Дејан Павковић положила венац на централно спомен-обележје на војничком гробљу Мали Зејтинлик на планини Романији.
На венцу је исписан текст: Хвала вам за вашу жртву и Републику Српску – Општина и народ Велике Плане.
Делегација из Велике Плане запалила је свеће у спомен-цркви која је изграђена у склопу војничког гробља а посвећена је Светој Петки.
ТРЕБА ЛИ НОВИНАРИ ДА СЕ ПЛАШЕ ПРЕТЊИ ЧОБАНА? Медијски магнат напада државу, али му не смета новац који од ње узима
ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ САОПШТИО СЈАЈНЕ ВЕСТИ И ЦИТИРАО РУЗВЕЛТА: Честитам свим грађанима Србије! (ВИДЕО)
БРНАБИЋ ПОКОПАЛА ОПОЗИЦИЈУ! "Бивша власт ништа није урадила да докаже да Република Српска НИЈЕ ГЕНОЦИДНА"
Српско војничко гробље, које је народ прозвао Мали Зејтинлик, јер је изграђено по узору на војничко гробље у Солуну, налази се на ободу града Сокоца, четрдесет километара од Сарајева.
У њему је сахрањено више од хиљаду војника и официра ВРС који су погинули у борбама за стварање и одбрану Републике Српске. То су претежно припадници Сарајевско-романијског корпуса ВРС, који су погинули на сарајевском ратишту.
По званичним подацима, у одбрамбено-отаџбинском рату од 1992. до 1995. године погинуло је 3.800 припадника тог корпуса, чији је задатак био да одбрани Српско Сарајево и спречи продор муслиманске војске из Сарајева у дубину територије Републике Српске.
Прича о настанку гробља је много тужна и трагична. Војници и официри који на њему почивају су након погибије били сахрањени на гробљима у Српском Сарајеву. Када је, након потписивања Дејтонског споразума, којим је Слободан Милошевић већи део Српског Сарајева предао муслиманима, почео егзодус српског становништва из Илијаша, Вогошће, Грбавице, Добриње, Хаџића, Илиџе, Рајловца и других територија које је српска војска одбранила, несрећни родитељи су масовно откопавали гробнице, вадили посмртне остатке својих синова и носили их са собом у избеглиштво.
Већина њих сахрањена је на гробљу крај Сокоца, али су посмртни остаци многих јунака и несрећника сахрањени и у другим општинама на истоку БиХ, од Пала, Вишеграда и Рогатице, преко Братунца, Власенице и Зворника до Бијељине.
У гробљу на Романији, између осталих, почива Борко Ђуричић из Вогошће са својим синовима Миланом и Миломиром. Овде је вечна куће троје Цвијановића из Илијаша, троје Ћосовића и Кењића са Илиџе, троје Радоња из Старог Града...
Овде су пренесени и посмртни остаци великог броја српских цивила. Међу њима је и четворо чланова породице Дамијановић из Чемерна код Илијаша, које су муслимани убили 10. јуна 1992. године, када су упали у село и заклали тридесет и двоје мештана, међу којима осам жена и једно дете. Посмртни остаци мајке, две кћери и њихове стрине сахрањени су на Малом Зејтинлику, очево тело још није пренето.
- Све куће осим једне муслимани су запалили. Видео сам како из њихове куће изводе сестре Ранку и Јадранку Дамијановић и силују их пред мајком Спасенијом. Онда су их све три заклали. Девојкама су убили и стрину Стаку а њиховом оцу Здравку, који је исто убијен, су ножем извадили очи – сведочи Петар Рашевић, један од троје мештана који су преживели јунски покољ.
На позив председнице Републике Српске Жељке Цвијановић делегација из Велике Плане ће сутра у Бањалуци присуствовати централној свечаности обележавања три деценије постојања Републике Српске