Đorđević: Nastavićemo da gradimo modernu, bogatu i jaku Srbiju
Konferenciju je otvorila predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Maja Gojković, a pored ministra Đorđevića u uvodnom delu su se obratili i ministar odbrane Aleksandar Vuli
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević govorio je na otvaranju konferencije „The Economist: Svet u 2019“ koja se održava u Domu Narodne skupštine Republike Srbije.
Ovom prilikom ministar je istakao da se u Republici Srbiji sprovodi proces opsežnih društvenih, političkih i ekonomskih reformi, kao i reformi pravnog sistema koje su uticale na to da Srbija postane kandidat za članstvo u Evropskoj uniji i 2014. godine krene u proces pristupnih pregovora.
- Ministarstvo sledi politiku Vlade Srbije, koju je 2014. godine postavio predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić, a to je stvaranje moderne, bogate i jake države i verujem da ćemo uspeti u tome - izjavio je Đorđević i dodao da je okvirni rok za dostavljanje Trećeg nacrta Akcionog plana za Poglavlje 19 Evropskoj komisiji, čija izrada je u toku, kraj ove odnosno početak 2019. godine.
Prema njegovim rečima, proces priključenja Srbije EU zahteva dalje usklađivanje nacionalnog zakonodavstva sa propisima EU, kao i njihovo puno sprovođenje, a to se odnosi i na oblast socijalne politike gde su izvršene određene reforme sa kojima treba nastaviti i u narednoj godini.
- Reforma socijalne zaštite usmerena je na razvijanje integralne socijalne zaštite kroz razvoj usluga, pluralizam pružalaca usluga i unapređenje kvaliteta usluga i kvaliteta stručnog rada. Preduzete su brojne aktivnosti na razvoju usluga kao što su: dnevni boravci, stanovanje uz podršku, pomoć u kući, servis personalnih asistenata, dok je smeštaj u ustanove (domove) usluga za kojom se poseže ako se podrška ne može obezbediti u nekom obliku koji je manje restriktivan - rekao je Đorđević.
Kako je ministar istakao, Srbija je zemlja sa najnižom stopom institucionalizacije dece u Evropi, jer je 90% dece bez roditeljskog staranja smešteno u hraniteljske porodice, a svega oko 10% u domove za decu i radi se uglavnom o deci sa smetnjama u razvoju, ali da je cilj države da se i za njih nađu odgovarajuće specijalizovane hraniteljske porodice.
- U 2019. očekuje nas donošenje nove Strategije razvoja socijalne zaštite koji će definisati pravce razvoja sistema socijalne zaštite i unapređenja usluga koje se u okviru ovog sistema pružaju. Izrada Strategija deinstitucionalizacije i razvoja usluga u zajednici kao i izmene i dopune Zakona o socijalnoj zaštiti zajedno treba da doprinesu unapređenju kvaliteta usluga i širenju kapaciteta za pružanje usluga - naveo je ministar.
Đorđević je istakao i da se donošenje Zakona o pravima deteta i Zaštitniku prava deteta, čiji se prednacrt nalazi se već duže vreme na sajtu Ministarstva, i kojim će Srbija ispuniti međunarodno prihvaćenu obavezu pred Komitetom za prava deteta, takođe očekuje u prvoj polovini 2019.
- Sprečavanje i suzbijanje nasilja nad decom i zaštita dece od nasilja predstavljaju jedan od prioriteta nacionalne politike Republike Srbije. Zbog toga je urađen novi višegodišnji strateški okvir za prevenciju i zaštitu dece od nasilja kao i akcioni plan za primenu ''Strategije prevencije i zaštite dece od nasilja'', kao i novi, unapređeni Opšti protokol za zaštitu dece od nasilja, a usvajanje sva tri dokumenta biće u narednoj godini - rekao je ministar i dodao da će i Zakon o izmenama i dopunama Porodičnog zakona će biti još jedan u nizu zakonodavnih aktivnosti koje su planirane za 2019.
Kao još jedan od prioriteta Ministarstva, Đorđević je naveo uvođenje socijalnih karata kao doprinos pravednijem, bržem i lakšem ostvarivanju socijalnih prava, i nastavak projekta reorganizacije centara za socijalni rad.
Konferenciju je otvorila predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Maja Gojković, a pored ministra Đorđevića u uvodnom delu su se obratili i ministar odbrane Aleksandar Vulin, ministar inovacija i tehnološkog razvoj Nenad Popović i direktorka UNICEF-a u Srbiji Regina De Dominicis.