DVADESET GODINA OD STRAŠNOG ZLOČINA: Položeni venci na mestu ispred nekadašnje kineske ambasade (FOTO)
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Ðorđević istakao je da Republika Srbija nikada neće zaboraviti taj strašan događaj.
Polaganjem venaca i minutom ćutanja danas je na mestu ispred nekadašnje kineske ambasade u Beogradu obeležena 21 godina od bombardovanja te zgrade u kojoj su poginula tri novinara, a 20 osoba povređeno.
Vence su položili predstavnici Ministarstva za rad, Grada Beograda, Ambasade Kine u Beogradu, kao i Udruženja novinara Srbije.
Vučić: Da se više govori o proširenju, a ne o perspektivi, želimo konkretne odgovore
BRZA REAKCIJA POLICIJE: Uhapšena osoba koja je Vučiću na Tviteru pretila smrću
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Ðorđević istakao je da Republika Srbija nikada neće zaboraviti taj strašan događaj i da agresija koja se dogodila nije bila usmerena samo protiv srpskog naroda već i svih koji su podigli glas protiv bombardovanja.
- Svake godine ćemo dolaziti ovde da odamo počast nastradalima i da se podsetimo na to što se desilo u nadi da se tako nešto nikad nikom neće dogoditi. Kineski prijatelji bili su uz Srbiju kad je bilo najteže, i danas su sa nama i pomažu nam u borbi protiv korona virusa i zahvalni smo im na podršci i pomoći koju nam pružaju - rekao je Ðorđević.
On je rekao da će velelepna zgrada - Kineski kuturni centar, koji se gradi na mestu nekadašnje ambasade, biti pokazatelj i primer čeličnog prijateljstva dve zemlje.
Ministar je rekao i da Kina može uvek da računa na pomoć Srbije kada im bude bila potrebna.
Ambasadorka Narodne Republike Kine Čen Bo zahvalila je prisutnima što se svake godine okupljaju na prostoru nekadašnje ambasade Kine na Novom Beogradu i odaju počast poginulima i istakla da Kina osuđuje bombardovanje Srbije i kineske ambasade na današnji dan 1999. godine.
- Hvala srpskim prijateljima što svake godine odaju poštu i hvala što i u ovoj vanrednoj situaciji zbog pandemije niste zaboravili današnji dan. Kina i Srbija su čelični prijatelji, delimo dobro i zlo uvek se podržavamo i pomažemo jedini drugima - rekla je ambasadorka.
Ona je navela da je to prijateljstvo vidljivo i danas u borbi sa pandemijom virusa Covid 19 i ukazala da na gradilištu ispred nekadašnje ambasade na izgradnji Kineskog kulturnog centra rade i kineski i srpski radnici.
Čen Bo je izrazila uverenje da će ove godine taj centar biti zvanično otvoren.
Pomoćnik gradonačelnika Beograda Andreja Mladenović rekao je da čin bombardovanja kineske ambasade 1999. bio "za neverovati" i pokazetelj bahatosti agresora.
- Danas odajemo poštu kineskim novinarima koji su bili hrabri, izveštavali, rizikovali za svoju profesiju i istinu, a istina je pobedila i to se vidi po ovoj zgradi koju danas gradimo na tom mestu sa kineskim prijateljima - rekao je Mladenović.
On je dodao da dugogodišnje prijateljstvo Kine i Srbije neraskidivo . U Beogradu je 7. maja 1999. tokom bombardovanja, među mnogim objektima, meta bila i kineska ambasada kada je nastradalo troje kineskih novinara, a ranjeno 20 ljudi.
VUČIĆ SE UKLJUČIO U DNEVNIK NAKON SAMITA EU: Ne prihvatamo ucene Prištine, imaćemo NAJVEĆI RAST u Evropi
"UBITI VUČIĆA" Osvanule jezive pretnje SMRĆU predsedniku Srbije!
ČUPA ZASTAVU DOK GA IZNOSE IZ SALE: Pojavio se snimak SKANDALOZNOG ponašanja Boška Obradovića (VIDEO)
Vučić na Samitu lidera EU i Zapadnog Balkana: Dela su važnija od reči, mi smo svoju pripadnost dokazali
Đorđević: Boško Obradović je sramota Srbije i Đilasov cirkuzant