ДВАДЕСЕТ ГОДИНА ОД СТРАШНОГ ЗЛОЧИНА: Положени венци на месту испред некадашње кинеске амбасаде (ФОТО)
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић истакао је да Република Србија никада неће заборавити тај страшан догађај.
Полагањем венаца и минутом ћутања данас је на месту испред некадашње кинеске амбасаде у Београду обележена 21 година од бомбардовања те зграде у којој су погинула три новинара, а 20 особа повређено.
Венце су положили представници Министарства за рад, Града Београда, Амбасаде Кине у Београду, као и Удружења новинара Србије.
Вучић: Да се више говори о проширењу, а не о перспективи, желимо конкретне одговоре
БРЗА РЕАКЦИЈА ПОЛИЦИЈЕ: Ухапшена особа која је Вучићу на Твитеру претила смрћу
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић истакао је да Република Србија никада неће заборавити тај страшан догађај и да агресија која се догодила није била усмерена само против српског народа већ и свих који су подигли глас против бомбардовања.
- Сваке године ћемо долазити овде да одамо почаст настрадалима и да се подсетимо на то што се десило у нади да се тако нешто никад ником неће догодити. Кинески пријатељи били су уз Србију кад је било најтеже, и данас су са нама и помажу нам у борби против корона вируса и захвални смо им на подршци и помоћи коју нам пружају - рекао је Ђорђевић.
Он је рекао да ће велелепна зграда - Кинески кутурни центар, који се гради на месту некадашње амбасаде, бити показатељ и пример челичног пријатељства две земље.
Министар је рекао и да Кина може увек да рачуна на помоћ Србије када им буде била потребна.
Амбасадорка Народне Републике Кине Чен Бо захвалила је присутнима што се сваке године окупљају на простору некадашње амбасаде Кине на Новом Београду и одају почаст погинулима и истакла да Кина осуђује бомбардовање Србије и кинеске амбасаде на данашњи дан 1999. године.
- Хвала српским пријатељима што сваке године одају пошту и хвала што и у овој ванредној ситуацији због пандемије нисте заборавили данашњи дан. Кина и Србија су челични пријатељи, делимо добро и зло увек се подржавамо и помажемо једини другима - рекла је амбасадорка.
Она је навела да је то пријатељство видљиво и данас у борби са пандемијом вируса Covid 19 и указала да на градилишту испред некадашње амбасаде на изградњи Кинеског културног центра раде и кинески и српски радници.
Чен Бо је изразила уверење да ће ове године тај центар бити званично отворен.
Помоћник градоначелника Београда Андреја Младеновић рекао је да чин бомбардовања кинеске амбасаде 1999. био "за неверовати" и показетељ бахатости агресора.
- Данас одајемо пошту кинеским новинарима који су били храбри, извештавали, ризиковали за своју професију и истину, а истина је победила и то се види по овој згради коју данас градимо на том месту са кинеским пријатељима - рекао је Младеновић.
Он је додао да дугогодишње пријатељство Кине и Србије нераскидиво . У Београду је 7. маја 1999. током бомбардовања, међу многим објектима, мета била и кинеска амбасада када је настрадало троје кинеских новинара, а рањено 20 људи.
ВУЧИЋ СЕ УКЉУЧИО У ДНЕВНИК НАКОН САМИТА ЕУ: Не прихватамо уцене Приштине, имаћемо НАЈВЕЋИ РАСТ у Европи
"УБИТИ ВУЧИЋА" Освануле језиве претње СМРЋУ председнику Србије!
ЧУПА ЗАСТАВУ ДОК ГА ИЗНОСЕ ИЗ САЛЕ: Појавио се снимак СКАНДАЛОЗНОГ понашања Бошка Обрадовића (ВИДЕО)
Вучић на Самиту лидера ЕУ и Западног Балкана: Дела су важнија од речи, ми смо своју припадност доказали
Ђорђевић: Бошко Обрадовић је срамота Србије и Ђиласов циркузант