Buđenje DŽINA: Najmodernije srpsko oružje prodefilovaće Batajnicom (INFOGRAFIK)
Najnovije srpsko oružje na vojnoj paradi "Sloboda 2017"
Posetioci vojne parade na aerodroma Batajnica moći će, pored novih migova, da vide i najnovije proizvode sprske namenske industrije.
Moćni STRIŽI po treći put u SRBIJI: Evo zašto im Ameri nisu ni do kolena! (VIDEO)
Na aero-mitingu će biti prikazan i novi srpski vojnik, a kako će izgledati pogledajte KLIKOM OVDE!
Na hiljade vojnika, više od stotinu vojnih vozila, avioni, helikopteri i najmodernija oprema prodefilovaće na Dan oslobođenja Beograda, na vojnom aerodromu u Batajnici.
Iako se veliki deo organizacije parade čuva kao iznenađenje, u pokaznom delu operativnih sposobnosti Vojske Srbije očekuje se učešće oko 2.000 vojnika, 130 vojnih vozila i 30 vazduhoplova. Kada je reč o najmodernijem naoružanju, sledeću vojnu opremu možemo da očekujemo:
"Miloš"
"Miloš" je višenamensko oklopno vozilo namenjeno za izviđačka, patrolna i specijalna dejstva i zaštićeno od dejstava protivtenkovskih mina, sa pogonom na sva četiri točka. Može obavljati široko polje zadataka, od saniteta, borbenog vozila pešadije, komandnog ili izviđačkog vozila, do nosača različitih borbenih sistema.
"Nora"
Ime Nora je skraćenica od "Novo Oružje Artiljerije", a ovo oružje nastalo je usled potrebe za brzom i pokretnom samohodnom haubicom. Balistički sistem "Nore" zasniva se na cevi kalibra 155mm, dužine 52 kalibra i zapremine barutne komore od 23 litra, uz dvokomornu gasnu kočnicu visoke efikasnosti.
"Lazar 3"
Lazar 3 je oklopno vozilo, točkaš, formule pogona 8x8 za različite aplikacije i misije. Svih osam točkova su montirani na nezavisnom vešanju i obezbeđuju visok stepen mobilnosti vozila. Poseduje visoko sofisticiranu, modularnu balističku zaštitu. Oklopno telo je izrađeno od pancirnog čelika i obezbeđuje mogućnost ugradnje spall liner-a, za zaštitu od krhotina.
MiG-29
Ipak, zvezde današnjag dana biće novi avioni tipa MiG-29 u naoružanju Vojske Srbije. Reč je sovjetskom, odnosno ruskom lovačkom avionu, treće i četvrte generacije. Koncipiran je i namenjen za suprostavljanje američkim avionima F-16 "fajting falkon" i F-15 "igl", za prevlast u vazdušnom prostoru.
Razvijen je sedamdesetih godina 20. veka, a uveden je u operativnu upotrebu u SSSR-u i u još 25 zemlaja širom sveta 1983. godine.
Proizvedeno je preko 1.600 primeraka, u raznim varijantama i još uvek se proizvodi. Karakterističan je i po tome, što je u odnosu na sve ostale tipove ruskih borbenih aviona, doživeo najveću transformaciju u usavršavanju od bazne do najsavremenije varijante. Veoma je fleksibilan na modifikacije.
Sredinom osamdesetih godina 20. veka, tadašnja SFRJ kupila je 14 aviona MiG-29B i 2 MiG-29UB, za svoje ratno vazduhoplovstvo.