"EU DVOLIČNA PREMA ZAPADNOM BALKANU" Dok jedni dobijaju zeleno svetlo, Srbiji se ponovo zatvaraju vrata ispred nosa
Ukrajina i Moldavija dobile status kandidata za članstvo u EU
Proširivanje EU postalo je sve više dvoličan zadatak, jer iako mnoge članice Unije žele da privežu Zapadni Balkan, Ukrajinu i Moldaviju za svoju ekonomiju i vrednosti, mnoge visoke diplomate predočavaju da EU u sadašnjem obliku neće biti u stanju da ugradi nove članice, piše danas briselski portal Politiko.
BUDUĆNOST JE U NAŠIM RUKAMA! Vučić poslao snažnu poruku građanima: Važno je da slušamo jedni druge (VIDEO)
"KONAČNI MIR ĆE DOĆI KROZ OTVORENI BALKAN" Rama: Posetite naše zemlje, videćete promene
"RAZOČARAO SI ME" Rama svojom izjavom upućenoj Vučiću ostavio sve BEZ TEKSTA, a onda je zavladao SMEH
Tu se "opasnost" vidi u tome da bi ionako mukotrpni postupci donošenja odluka i zakona u EU postali još mnogo zamršeniji sa novim članicama.
Politiko navodi da "sadašnje rešenje ne ide u prilog nijedne strane, s tim da se tvrdi da su vrata EU otvorena, a nisu” i da je "zato možda u pravu francuski predsednik Emanuel Makron koji kaže da EU mora da razmisli o nekoj alternativi za punopravno članstvo, što bi bilo od koristi za susede Unije i očuvalo njenu sposobnost delovanja".
Diplomate EU takođe upozoravaju na to da bi Unija postala još više rastegnuta s novim članicama, jer se već sad "suočava s ogromnim zategnutostima jer i sadašnje članice imaju različita stanovišta o svemu, počev od liberalnih vrednosti, uloge nezavisnog pravosuđa i slobodnih medija, pa do prevlasti zakona EU".
Prema izvorima Politika, "te podele zadiru u srž onoga što jeste Unija i nedavna istorija je pokazala da EU nije uspela da prevaziđe podele, već da ih samo zamazuje novcem".
Diplomate u Briselu kažeu da se vidi opasnost u činjenici da "EU nije samo ekonomska i ideološka unija, već i telo koje stvara nove zakone, često činjenički kroz jednoglasnost i pregovore".
- Tekstovi o kojima se postigne nagodba neretko manje liče na zakone i više na frankenštajnsko čudovište, a šta bi se desilo kad bi EU ubacila nove kuvare u briselsku kuhinju - primećuju visoki evropski diplomatski zvaničnici.
Politiko navodi da je nemački kancelar Olaf Šolc u parlamentu u Berlinu stavio do znanja da "EU mora izmeniti pravila glasanja i donošenja odluka na ključnim poljima poput spoljne politike pre nego što bi mogla da primi članice poput Ukrajine", ali da "nije verovatno da bi male članice Unije, pa ni velike poput Francuske, ikad prihvatile da se odreknu prava na veto u spoljnoj politici, što neke diplomate vide kao "otrovnu pilulu" koja će na kraju sprečiti učlanjenje Ukrajine".
Ukrajina i Moldavija dobile zeleno svetlo
Lideri EU 27 na samitu u Briselu nakon višečasovne debate odlučili su da podrže preporuke Evropske komisije za dodeljivanje kandidatskog satatusa Ukrajini i Moldaviji, objavio je predsednik Evropskog saveta, Šarl Mišel na Tviteru. Mišel je naveo kako je ovo "istorijski trenutak" nakon čega su se oglasili ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski i šef diplomatije EU, Žozep Borelj.
Kandidatura UKR za članstvo u EU istorijski trenutak
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski pozdravio je potez Evropske unije da prihvati njegovu zemlju za kandidata za članstvo i nazvao to jedinstvenim i istorijskim trenutkom u odnosima sa 27-članim blokom.
- Budućnost Ukrajine je u EU - napisao je on na Tviteru.
Borelj: Narod Ukrajine pripada evropskoj porodici
Šef diplomatije EU, Žosep Boelj i ministar spoljnih poslova Ukrajine, Dmitro Kuleba, u zajedničkoj video poruci, čestitali su Ukrajini i njenim gradajanim dodeljivanje statusa zemlje kandidata za članstvo u EU.
Žosep Borelj je na svom Tviter nalogu, uz ovu video poruku, poručio da će "Ukrajina podediti" i da će "Evropa pobediti".
- Danas je početak dugačkog puta koji ćemo ići ajedno. Ukrajinski naord pripada evropskoj porodici, Budućost Ukrajine je u EU. Zajedno podržavamo mir - napisao je Borelj.
BONUS VIDEO: Ukrajinski dronovi "love" ruske vojnike noću