"ЕУ ДВОЛИЧНА ПРЕМА ЗАПАДНОМ БАЛКАНУ" Док једни добијају зелено светло, Србији се поново затварају врата испред носа
Украјина и Молдавија добиле статус кандидата за чланство у ЕУ
Проширивање ЕУ постало је све више дволичан задатак, јер иако многе чланице Уније желе да привежу Западни Балкан, Украјину и Молдавију за своју економију и вредности, многе високе дипломате предочавају да ЕУ у садашњем облику неће бити у стању да угради нове чланице, пише данас бриселски портал Политико.
БУДУЋНОСТ ЈЕ У НАШИМ РУКАМА! Вучић послао снажну поруку грађанима: Важно је да слушамо једни друге (ВИДЕО)
"КОНАЧНИ МИР ЋЕ ДОЋИ КРОЗ ОТВОРЕНИ БАЛКАН" Рама: Посетите наше земље, видећете промене
"РАЗОЧАРАО СИ МЕ" Рама својом изјавом упућеној Вучићу оставио све БЕЗ ТЕКСТА, а онда је завладао СМЕХ
Ту се "опасност" види у томе да би ионако мукотрпни поступци доношења одлука и закона у ЕУ постали још много замршенији са новим чланицама.
Политико наводи да "садашње решење не иде у прилог ниједне стране, с тим да се тврди да су врата ЕУ отворена, а нису” и да је "зато можда у праву француски председник Емануел Макрон који каже да ЕУ мора да размисли о некој алтернативи за пуноправно чланство, што би било од користи за суседе Уније и очувало њену способност деловања".
Дипломате ЕУ такође упозоравају на то да би Унија постала још више растегнута с новим чланицама, јер се већ сад "суочава с огромним затегнутостима јер и садашње чланице имају различита становишта о свему, почев од либералних вредности, улоге независног правосуђа и слободних медија, па до превласти закона ЕУ".
Према изворима Политика, "те поделе задиру у срж онога што јесте Унија и недавна историја је показала да ЕУ није успела да превазиђе поделе, већ да их само замазује новцем".
Дипломате у Бриселу кажеу да се види опасност у чињеници да "ЕУ није само економска и идеолошка унија, већ и тело које ствара нове законе, често чињенички кроз једногласност и преговоре".
- Текстови о којима се постигне нагодба неретко мање личе на законе и више на франкенштајнско чудовиште, а шта би се десило кад би ЕУ убацила нове куваре у бриселску кухињу - примећују високи европски дипломатски званичници.
Политико наводи да је немачки канцелар Олаф Шолц у парламенту у Берлину ставио до знања да "ЕУ мора изменити правила гласања и доношења одлука на кључним пољима попут спољне политике пре него што би могла да прими чланице попут Украјине", али да "није вероватно да би мале чланице Уније, па ни велике попут Француске, икад прихватиле да се одрекну права на вето у спољној политици, што неке дипломате виде као "отровну пилулу" која ће на крају спречити учлањење Украјине".
Украјина и Молдавија добиле зелено светло
Лидери ЕУ 27 на самиту у Бриселу након вишечасовне дебате одлучили су да подрже препоруке Европске комисије за додељивање кандидатског сататуса Украјини и Молдавији, објавио је председник Европског савета, Шарл Мишел на Твитеру. Мишел је навео како је ово "историјски тренутак" након чега су се огласили украјински председник Володимир Зеленски и шеф дипломатије ЕУ, Жозеп Борељ.
Кандидатура УКР за чланство у ЕУ историјски тренутак
Председник Украјине Володимир Зеленски поздравио је потез Европске уније да прихвати његову земљу за кандидата за чланство и назвао то јединственим и историјским тренутком у односима са 27-чланим блоком.
- Будућност Украјине је у ЕУ - написао је он на Твитеру.
Борељ: Народ Украјине припада европској породици
Шеф дипломатије ЕУ, Жосеп Боељ и министар спољних послова Украјине, Дмитро Кулеба, у заједничкој видео поруци, честитали су Украјини и њеним градајаним додељивање статуса земље кандидата за чланство у ЕУ.
Жосеп Борељ је на свом Твитер налогу, уз ову видео поруку, поручио да ће "Украјина подедити" и да ће "Европа победити".
- Данас је почетак дугачког пута који ћемо ићи аједно. Украјински наорд припада европској породици, Будућост Украјине је у ЕУ. Заједно подржавамо мир - написао је Борељ.
БОНУС ВИДЕО: Украјински дронови "лове" руске војнике ноћу