EU KIVNA NA SRBIJU I ČELIČNO PRIJATELJSTVO SA KINOM: Stidi li se Brisel nečega? Krivo im što lako POBEĐUJEMO koronu
Umesto solidarnosti, pomoći i skidanja embarga na kupovinu medicinske opreme, iz Brisela se put Beograda "pakuju" nove ucene o usporavanju našeg evropskog puta.
Na meti su, pre svega, dobri odnosi koje Srbija ima sa Kinom, zemljom koja je prva reagovala i pomogla našoj državi u borbi protiv virusa korona. Ali, političke krugove u Briselu "žuljaju" i mere koje su srpske vlasti preduzele kako bi zaustavile epidemiju kovida 19, a za koje, paradoksalno, tvrde da su "nedemokratske", iako su slične odluke primenjene u mnogim zemljama, članicama EU.
Predsednik Srbije: "Želim lično da se zahvalim braći Rusima i Vladimiru Putinu na pomoći"
Novi udar na Vučića i heroje Srbije: Petrović i Zelenović zarad vlasti ne mare za građane i dobrobit države
EVROPSKOJ UNIJI KRIVO ZBOG SRBIJE! "Bilbordi u Beogradu samo za Kinu, a gde smo mi?"
Naime, najpre se oglasio 21 poslanik Evropskog parlamenta, koji su u pismu evropskom komesaru za proširenje Oliveru Varheiju optužili srpskog predsednika Aleksandra Vučića da je "vanredno stanje uveo ne zbog borbe protiv kovida 19, već da spreči slobodu kretanja i govora i obezbedi punu kontrolu nad medijima".
Uz to, grupa poslanika, koje predvode neki od oštrih kritičara srpskih vlasti, poput Tanje Fajon i Tonina Picule, podseća da je predsednik Srbije na početku pandemije virusa korona izjavio da "evropska solidarnost ne postoji", kao i da je nastavio "spektakularnu saradnju sa Pekingom i Moskvom".
Prema nezvaničnim informacijama, tekst pisma sročio je mađarski poslanik Atila Ara Kovač, koji dolazi iz redova opozicione Demokratske koalicije i koji je žestoki kritičar premijera Viktora Orbana. Tako on u pismu pita Varheija "koje akcije namerava da preduzme kako bi osigurao da EU reaguje ne samo rečima, već i delima na ekstremne mere srpskih vlasti".
- EU bi volela da od Srbije vidi više približavanja prioritetima spoljno-bezbednosne politike i investicijskim i trgovinskim obavezama Unije. To će biti naglašeno u izveštaju o napretku - rekao je Bilčik, dodajući da je zabrinut za vladavinu prava.
Politički analitičar Dragomir Anđelković kaže, da Srbija ne bi trebalo da se obazire mnogo na bilo kakve izveštaje EU:
- Davno smo mogli da vidimo da EU nema solidarnost - kada je većina država članica priznala Kosovo. Sada je vreme da vlasti u Srbiji konačno daju odgovor na pitanje da li je EU za nas zaista budućnost kojoj treba težiti.