U BRISELU SE POJAVIO NOVI DOKUMENT: Naša zemlja ponovo na udaru EU zbog neuvođenja sankcija Rusiji, Evropi se priviđa "Vagner" u Srbiji
Novi udar na Srbiju zbog ruskih i kineskih investicija.
U nacrtu izveštaja o Srbiji za 2022. godinu Evropska komisija je pohvalila činjenicu što je strateški cilj Srbije punopravno članstvo u Evropskoj uniji i u tom kontekstu i izbor novog ministra za evrointegracije, uspešno organizovan referendum o promeni Ustava čime je omogućena dalja reforma pravosuđa.
U nacrtu dokumenta u koji je Tanjug imao uvid pohvaljuju se napori vlasti u Srbiji da ''osigura nediskriminatorni tretman'' etničkih, religijskih i seksualnih manjina, kao i drugih ranjivih grupa, a ističe se i da Srbija nastoji da brzo reaguje na zločine počinjene iz mržnje, kao i slučajeve diskriminacije protiv žena, etničkih manjina, izbeglica, ljudi sa posebnim potrebama i pripadnicima LGBT zajednice.
SKANDAL! ODMAH NAKON OHRIDA, STIGLA UCENA IZ BERLINA: Nemci bi da se ispuni JOŠ JEDAN USLOV pre formiranja ZSO
VUČIĆ UGOSTIO DENDIJASA: Zahvalio sam našem prijatelju na principijelnom stavu Grčke (FOTO)
"POZICIJA SRBIJE POSLE OHRIDA NEŠTO BOLJA" Vučević se sastao sa Varheljijem: Naša uloga je da preživimo sve ovo (FOTO)
U nacrtu se pozdravlja i početak izgradnje gasovoda između Srbije i Bugarske, kao i poboljšanje na polju energetske sigurnosti i otvaranja srpskog gasnog tržišta ka diversifikaciji; pozdravlja se i nedavno potpisanmi sporazum o izgradnji trans-balkanskog strujnog koridora kroz Srbiju, koji ilustruje napore EU da se ''poveća energetska stabilnost'' Zapadnog Balkana.
Poslanici u dokumentu pozdravljaju činjenicu da je Srbija uskladila regulativu sa EU i uvela vize građanima trećih zemalja koji predstavljaju ilegalne migracije, kao i činjenica da Srbija poštuje suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine.
Sa druge strane izražava se žaljenje što se Srbija nije pridružila evropskim sankcijama protiv Rusije, kao i žaljenje zbog opadanja podrške građana evrointegracijama.
U nacrtu teksta se ''sa žaljenjem'' ukazuje na saradnju Srbije sa ''autoritarnim režimom u Iranu'' i poziva se Srbija da se udalji od ''antidemokratskih režima''.
Prema nacrtu, Evropska komisija potvrđuje svoju punu podršku specijalnom izaslaniku Evropske unije za dijalog između Beograda i Prištine Miroslavu Lajčaku i poziva Srbiju i tzv. Kosovo da dijalogu pristupe ''u duhu kompomisa'', kako bi se postigao pravno obavezujući dogovor o normalizaciji odnosa, u skladu sa međunarodnim pravom, bez odlaganja.
Obe strane se pozivaju na skoru i punu implementaciju svih relevantnih dogovora, uključujući tu i formiranje Asocijacije, odnosno Zajednice opština sa većinskim srpskim stanovništvom.
EK ''najsnažnije osuđuje'' i sve poteze koji su doveli do nestabilnosti i ugrozili pomirenje, i izražava zabrinutost u vezi sa tenzijama na severu KiM i ''neprihvatljive'' pucnjave na pravoslavno Badnje veče, i na druge nasilne događaje čije su mete bili kosovski Srbi.
Navodi se ''duboka zabrinutost'' zbog navodnih pokušaja da ruska paravojna formacija Vagner vrši regrutaciju u Srbiji, ali se i ističe da srpski krivični zakon zabranjuje građanima da učestvuju u stranim ratovima, i u tom smislu se pozivaju srpski organi da motre i odvrate svoje građane da učestvuju u ruskom ''agresorskom'' ratu protiv Ukrajine.
S druge strane, izražava se duboka zabrinutost zbog prisustva strateških investicija Rusije preko ''malignih trećih strana'', kao i Kine i ''njenih rastućih političkih, ekonomskih i ekoloških procesa u regionu'', kao i zbog broja projekata zalključenih usled međuvladinih dogovora.
Navodi se da se povećava udeo investicija Kine u Srbiji, kao i uvoza i planiranog dogovora o slobodnoj trgovini sa tom zemljom.