У БРИСЕЛУ СЕ ПОЈАВИО НОВИ ДОКУМЕНТ: Наша земља поново на удару ЕУ због неувођења санкција Русији, Европи се привиђа "Вагнер" у Србији
Нови удар на Србију због руских и кинеских инвестиција.
У нацрту извештаја о Србији за 2022. годину Европска комисија је похвалила чињеницу што је стратешки циљ Србије пуноправно чланство у Европској унији и у том контексту и избор новог министра за евроинтеграције, успешно организован референдум о промени Устава чиме је омогућена даља реформа правосуђа.
У нацрту документа у који је Танјуг имао увид похваљују се напори власти у Србији да ''осигура недискриминаторни третман'' етничких, религијских и сексуалних мањина, као и других рањивих група, а истиче се и да Србија настоји да брзо реагује на злочине почињене из мржње, као и случајеве дискриминације против жена, етничких мањина, избеглица, људи са посебним потребама и припадницима ЛГБТ заједнице.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/03/09/profimedia-0386138888.jpg?itok=a3n4D6-C)
СКАНДАЛ! ОДМАХ НАКОН ОХРИДА, СТИГЛА УЦЕНА ИЗ БЕРЛИНА: Немци би да се испуни ЈОШ ЈЕДАН УСЛОВ пре формирања ЗСО
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/03/22/1_2.jpg?itok=L8jR1Rlj)
ВУЧИЋ УГОСТИО ДЕНДИЈАСА: Захвалио сам нашем пријатељу на принципијелном ставу Грчке (ФОТО)
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/03/21/collage_maker-21-mar-2023-07-01-pm-6350.jpg?itok=Ml6jBOaj)
"ПОЗИЦИЈА СРБИЈЕ ПОСЛЕ ОХРИДА НЕШТО БОЉА" Вучевић се састао са Вархељијем: Наша улога је да преживимо све ово (ФОТО)
У нацрту се поздравља и почетак изградње гасовода између Србије и Бугарске, као и побољшање на пољу енергетске сигурности и отварања српског гасног тржишта ка диверсификацији; поздравља се и недавно потписанми споразум о изградњи транс-балканског струјног коридора кроз Србију, који илуструје напоре ЕУ да се ''повећа енергетска стабилност'' Западног Балкана.
Посланици у документу поздрављају чињеницу да је Србија ускладила регулативу са ЕУ и увела визе грађанима трећих земаља који представљају илегалне миграције, као и чињеница да Србија поштује суверенитет и територијални интегритет Украјине.
Са друге стране изражава се жаљење што се Србија није придружила европским санкцијама против Русије, као и жаљење због опадања подршке грађана евроинтеграцијама.
У нацрту текста се ''sa жаљењем'' указује на сарадњу Србије са ''ауторитарним режимом у Ирану'' и позива се Србија да се удаљи од ''антидемократских режима''.
Према нацрту, Европска комисија потврђује своју пуну подршку специјалном изасланику Европске уније за дијалог између Београда и Приштине Мирославу Лајчаку и позива Србију и тзв. Косово да дијалогу приступе ''у духу компомиса'', како би се постигао правно обавезујући договор о нормализацији односа, у складу са међународним правом, без одлагања.
Обе стране се позивају на скору и пуну имплементацију свих релевантних договора, укључујући ту и формирање Асоцијације, односно Заједнице општина са већинским српским становништвом.
ЕК ''најснажније осуђује'' и све потезе који су довели до нестабилности и угрозили помирење, и изражава забринутост у вези са тензијама на северу КиМ и ''неприхватљиве'' пуцњаве на православно Бадње вече, и на друге насилне догађаје чије су мете били косовски Срби.
Наводи се ''дубока забринутост'' због наводних покушаја да руска паравојна формација Вагнер врши регрутацију у Србији, али се и истиче да српски кривични закон забрањује грађанима да учествују у страним ратовима, и у том смислу се позивају српски органи да мотре и одврате своје грађане да учествују у руском ''агресорском'' рату против Украјине.
С друге стране, изражава се дубока забринутост због присуства стратешких инвестиција Русије преко ''малигних трећих страна'', као и Кине и ''њених растућих политичких, економских и еколошких процеса у региону'', као и због броја пројеката залкључених услед међувладиних договора.
Наводи се да се повећава удео инвестиција Кине у Србији, као и увоза и планираног договора о слободној трговини са том земљом.