Evropska komisija dosledno licemerna: Nema izvinjenja za Kosovo
Predsednica Centra za spoljnu politiku ne očekuje priznanje greške povodom priznanja jednostranog proglašenja nezavisnosti južne srpske pokrajine
Međunarodne organizacije ili države, kada se već odluče na priznanje neke države, veoma teško ulaze u reverzibilne procese, naročito u aktuelnom međunarodnom kontekstu, ocenjuje Aleksandra Joksimović, predsednica Centra za spoljnu politiku povodom najave Beograda da će tražiti preispitivanje stava Brisela o neuporedivosti Katalonije i Kosova.
Vučić o poređenju Kosova i Katalonije: To je primer dvostrukih aršina i licemerja svetske politike
Politički vrh naše zemlje će od Evropske komisije i članica Evropske unije koje su priznale Kosovo tražiti da se iztjasne da li za Srbiju ne važe ista pravila i isti zakoni, ili, ako nije tako, da potvrde kako je priznanje jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova greška i da tu grešku priznaju.
Joksimović kaže da ne očekuje bilo kakvu izjavu iz Evropske komisije, koja bi govorila u prilog tome da je došlo do grešaka u prošlosti od strane onih koji su išli ka rešenju vezanom za nezavisnost Kosova.
Ona s druge strane ističe da su za Srbiju međunarodni partneri veoma važni.
- Za našu zemlju je veoma važno da u međunarodnim odnosima ima snažna prijateljstva i snažne saveze, koji će svojim političkim delovanjem sperčiti bilo kakvu vrstu secesije, otcepljenja... Članstvom u Evropskoj Uniji Srbija će postajati sve snažnija i u tom kontekstu respektabilnija - kazala je Joksimović.
Ona je istakla da je najava ulaska Srbije i Crne Gore u Evropsku Uniju 2025. godine nešto čime će se, između ostalog, meriti uspešnost te zajednice u budućnosti.
Licemerje Evropske komisije: Kosovo i Katalonija NISU ISTO
- Evropska Unija učiniće sve da do realizacije punopravnog članstva te dve zemlje u tom roku dođe. Jednom kada je to zacrtala u svoj plan i program, Evrpska unija će pokušati i da realizuje. Naravno, očekuje se da će Srbija i Crna Gora učiniti svoj deo posla, odnosno da će se obe države harmonizovati sa onim demokratskim principima na kojima Evropska Unija danas počiva - kaže ona.
Što se tiče rezultata referenduma u Kataloniji, Joksimović napominje da je izašlo manje od polovine građana, pa se postavlja pitanje legitimiteta takve vrste referenduma.
- Bez obzira na sve, u danima koji su pred nama jako je teško oceniti u kom pravcu će razvijati situacija između Katalonije i vlasti u Madridu. Podrške za nezavisnost Katalonije nema među ključnim igračima ni u Evropskoj komisiji, ni u SAD. Iskreno verujem da postoji prostor za politički dijalog i da se situacija u Španiji razreši političkim sredstvima. To je jedini okvir za razvoj Španije unutar Evropkse unije - kazala je Joksimović.